Home / Wolny czas / Dzieci / Zielona oaza – Park Cytadeli
Park Ciutadella amazing view feature

Zielona oaza – Park Cytadeli

Park Cytadeli (Parc de la Ciutadella) położony jest na Ciutat Vella w Barcelonie – Katalonii. To 17-hektarowy, obszerny plac, tworzący zieloną oazę blisko historycznego, zatłoczonego obszaru Barcelony. Przez kilka dekad po jego powstaniu w XIX wieku stanowił jedyny znany zielony obszar miasta. Na skutek tego dostrzegalne było jego przeludnienie – turyści i mieszkańcy korzystali z uroków tego miejsca, spędzając tam czas z całymi rodzinami. Zielona oaza – Park Cytadeli – aż po czasy współczesne wabi ludzi swoją bogatą ofertą.

Znajdź swój nocleg już teraz!

Szeroki zasięg różnych atrakcji parku odpowiada na potrzeby każdej jednostki – od pokaźnego ZOO, po jezioro, rzeźby, muzeum i ogromną fontannę zaprojektowaną przez Josepa Fontsere’a. Park ten także uważa się za odpowiedni do uprawiania sportów, takich jak żeglarstwo w jeziorze albo jazda na rowerze czy też jogging dla wszystkich tych, których przyciąga zdrowy tryb życia. Wypożyczyć można zarówno rowery, jak i łodzie.

Historia Cytadeli

Po długim, trzynastomiesięcznym oblężeniu w 1714 roku, podczas wojny o sukcesję Hiszpanii, Barcelona dołączyła do armii Króla Filipa. Aby utrzymać bezpośrednią kontrolę nad Barceloną, wybudował on olbrzymią twierdzę w kształcie gwiazdy – Cytadelę. Aby utworzyć drogę do tej twierdzy, zburzono część dzielnicy. Jednakże po 30 latach odbudowano sąsiedztwo i do dzisiaj znane jest ono jako ,,Barceloneta”.

Atrakcje

Główną atrakcją parku Cytadeli jest ZOO. Znajduje się w nim ponad 7500 zwierząt reprezentujących 4000 różnych gatunków. Zajmuje ono około 13 hektarów parku. Najbardziej popularne zwierzęta w ZOO to goryle, orangutany, delfiny, gepardy, wilki, pantery śnieżne, krokodyle i aligatory. Był to także dom znanego goryla albinosa, który wabił wielu turystów i mieszkańców. Niestety, okaz ten wymarł w 2003 roku.

Oprócz różnego rodzaju wycieczek z przewodnikiem oferuje ono również inne formy aktywności, takie jak ponad 20 rodzajów różnych warsztatów, wyjazdy dla dzieci, wyprawy, treningi indywidualne czy kursy i tematy z zakresu zoologii dla dorosłych.

Jezioro

Wielu zwiedzających opisuje jezioro jako okolicę cichą i romantyczną, idealną na wieczorny spacer. Odwiedzający tę lokalizację patrzą na nią raczej jako na miejsce biesiadne, gdzie na skałach znajdują się żółwie, a w wodzie widać pływające ryby. Tuż obok jeziora można spotkać najbogatszą i najpiękniejszą roślinność zielonych obszarów Barcelony. Jest tam także pewne znane drzewo odseparowane od innych drzew ze względu na swój znaczący kształt i imponująco rozmnażające się banany.

Kaskada

W północnej części parku mieści się znana, zabytkowa Kaskada, zaprojektowana przez Josepa Fontsere’a w 1875 roku, a powstała w 1881. Światowej sławy kataloński architekt Antoni Gaudi na początku swojej kariery współpracował przy tej koncepcji. Projekt Kaskady powstał jako inspiracja fontanną di Trevi w Rzymie. Po obu jej stronach znajdują się schody, które wyglądają jak kleszcze olbrzymich krabów zabezpieczających dostęp do małego podestu znajdującego się w centrum pomnika. Zaprojektowana przez Venanciego Vallmitjana’ego rzeźba mieszcząca się w otwartej małży przedstawia narodziny Venus. Pomnik ten udekorowano różnymi innymi rzeźbami zaprojektowanymi przez katalońskich artystów.

 

 

 

Muzea

Muzeum Historii Naturalnej w Barcelonie, które obejmuje nowe ogrody botaniczne i Niebieskie Muzeum przy budynku Forum, przedstawia kolekcje także w parku Cytadeli w muzeum Martorell i w Laboratorium Natury. Laboratorium Natury mieści się w zamku Trzech Smoków – wartym zwiedzenia budynku, skonstruowanym głównie z czerwonych cegieł. Muzeum Martorell stanowi interesujący punkt widzenia w historii naturalnej, opowiadając historię samej historii naturalnej. Mieści się w neoklasycznym budynku, dość nietypowym dla Barcelony.

Pomnik Mamuta

W parku jest kilka pomników. Wśród nich wyróżnia się obszerny Pomnik Mamuta, po którego trąbie dzieci kochają się wspinać. Znajduje się tam także nowoczesna rzeźba zaprojektowana przez Antoniego Clavego, zatytułowana jako ,,Monument to the World Fair”. Bardziej konwencjonalny pomnik utrwala generała Prima, który dokonał rozbiórki twierdzy.

Jeżeli szukasz mieszkania lub pokoju blisko parku Cytadeli, pamiętaj również o odwiedzeniu znajdującego się w tej wspaniałej okolicy praku.

Ważne informacje

    • Adres: Passeig de Picasso 21, 080033 Barcelona, Hiszpania
    • Numer telefonu: +34 807 11 77 00
    • Transport: Metro i stacja tramwajowa Ciutadella-Vila Olimpica (L4). Wejście do pociągu jednakże znajduje się bliżej metra i Rodalies Barcelona (podmiejskiej sieci pociągu) – stacja Arc de Triomf (L1)
    • Ceny: WSTĘP WOLNY
    • Harmonogram: Otwarte codziennie, od 1 stycznia do 28 lutego: 10 – 18, od 1 do 31 marca: 10 – 19, od 1 do 30 kwietnia: 10 – 20, od 1 maja do 30 września: 10 – 21, od 1 października do 31 grudnia: 10 – 19.

 

 


Zobacz większą mapę

 

 

 

Zakwaterowanie w Barcelonie

Zobacz wszystkie

Dodaj Komentarz

Your email address will not be published.

Scenariusz: xavi

xavi

Hello there! I love to travel, and Barcelona is a great city to live, thats why I decided to write about it and share my experiences!

z-dziecmi wolny-czas-pl

Noclegi Barcelona


Scroll To Top