Home / Kultura / Katedra Sagrada Familia
Sagrada Familia
Sagrada Familia

Katedra Sagrada Familia

To olbrzymi kościół rzymskokatolicki w budowie, stanowiący jeden z najpopularniejszych celów turystów na świecie i wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Katedra Sagrada Familia została konsekrowana i ogłoszona mniejszą bazyliką przez papieża Benedykta XVI, a na przestrzeni lat stała się uniwersalnym symbolem Barcelony i Hiszpanii. Budowa Sagrady Familii rozpoczęła się w roku 1882 z udziałem architekta Francisco de Paula del Villar y Lozano.

Znajdź swój nocleg już teraz!

 

W roku 1883 w prowadzenie prac związanych z budową Sagrady Familii zaangażował się Antoni Gaudi. Od tego momentu poświęcił on swoje życie na realizację tego dzieła. Aż do 1910 roku pracował nad wieloma budynkami, by wkrótce uruchomić ruch modernistyczny. Rozpoczynając prace nad Sagradą Familią, miał już reputację mistrza. Przesiąknięty religią, zaczął myśleć o tym budynku jako o świętej misji. Zainwestował w niego cały swój majątek. Wykorzystał wiedzę techniczną z zestawem symboli reprezentujących narodziny, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Zmarł w 1926 roku, pozostawiając gmach niedokończony.

Przerwana w 1936 roku konstrukcja, wznowiona została w 1952 dzięki projektom i istniejącym wzorcom. Dwie aktualnie widoczne strony są ostatnimi częściami katedry. Główne części są wciąż w budowie. Pierwszy bok to Narodzenie, zorganizowane wokół trzech bram: ,,Nadziei”, ,,Dobroczynności” i ,,Wiary”. Drugą stronę stanowi ,,Cierpienie”, które przywołuje ostatnie dni Chrystusa. Główną częścią katedry będzie ,,Chwała” zwieńczona czterema wieżami.

Sagrada Familia będzie zdolna pomieścić ponad 13 000 osób i 15-tysięczny chór. Przewidywany termin zakończenia jej to rok 2026 – rocznica śmierci Gaudiego. Cały budynek to alegoria religii chrześcijańskiej. To drobiazgowo ozdobiony gmach, mający ogromne rozmiary, przez co stanowi jeden z najwspanialszych zabytków w dziejach. Pomimo dźwigów i rusztowania, z tego miejsca emanuje jakieś dziwne piękno.

Pomimo tego, że Sagrada Familia nie jest sfinalizowana, na pewno warto ją odwiedzić. Kościół ten został bogato ozdobiony w ornamenty i symbole, a jego sklepienie osiąga 230 stóp. Można również zobaczyć kryptę, w której pochowany został Gaudi. Muzeum przedstawia historię tego wspaniałego architekta oraz przeszłość kościoła. Na szczyt wież odwiedzający mogą dostać się windą. Dostęp do nich nie został jednak wliczony w cenę biletu wejściowego – trzeba za niego zapłacić dodatkowo 4 euro. Stamtąd można zobaczyć jeden z najpiękniejszych widoków Barcelony.

Najlepiej zwiedzać Sagradę Familię wczesnym rankiem albo późnym popołudniem, kiedy odbicie promieni słonecznych podkreśla wnętrze katedry. Warto zakupić bilety przez Internet, aby uniknąć stania wielu godzin w kolejce. Dla zapaleńców, aby mogli jeszcze bardziej drobiazgowo i szczegółowo doświadczyć piękno kościoła, dostępna jest wycieczka z przewodnikiem, która także gwarantuje ominięcie kolejki!

Przewodniki audio

  • Dostępne języki: kataloński, hiszpański, angielski, francuski, włoski, niemiecki, portugalski, rosyjski i chiński.

  • Dla dzieci: opowiadanie dostosowanie dla dzieci między 6 a 12 rokiem życia przeprowadzi je przez wycieczkę, pomagając im w sposób łatwy i przyjemny zdobywać wiedzę na takie tematy, jak rozróżnienie pomiędzy różnymi rodzajami kamienia na drodze czy włączone do architektury elementy natury.

Sagrada Familia znajduje się w otoczeniu krajobrazu pięknych budynków, więc jeśli chcesz ułatwić sobie dostęp do tej zabytkowej okolicy i zamieszkać w pobliżu, sprawdź ofertę zakwaterowania i zarezerwuj dostępne apartamenty czy pokoje już teraz!

 


Zobacz większą mapę

 

Informacje

  • Adres: Carrer de Mallorca 401, 08013, Barcelona
  • Transport: metro – Sagrada Familia (L5 lub L2)
  • Ceny: studenci i emeryci: bez przewodnika audio – €14.80, €12.80, z przewodnikiem audio – €19.30, €16.30; studenci, osoby poniżej 18 roku życia i renciści:z przewodnikiem audio – €18, bez przewodnika audio – €11.50; odwiedzenie wież – płatne dodatkowo €4.
  • Otwarte: od kwietnia do września, w godzinach 9:00-18:00; wyjątki: 25 i 26 grudnia, 1 i 6 stycznia, w godzinach 9:00-14:00.
  • Tel.: +34 935 132 060
  • Fax: +34 934 761 010
  • Email: informacio@sagradafamilia.org

 

Zakwaterowanie w Barcelonie

Zobacz wszystkie

Dodaj Komentarz

Your email address will not be published.

Scenariusz: xavi

xavi

Hello there! I love to travel, and Barcelona is a great city to live, thats why I decided to write about it and share my experiences!

kultura-pl wszystko-o-barcelonie zwiedzanie-i-muzea

Noclegi Barcelona


Scroll To Top