Home / Kultura / Muzea / Muzeum CosmoCaixa
CosmoCaixa Barcelona

Muzeum CosmoCaixa

W Sarria-Sant Gervasi, w Barcelonie, znajduje się muzeum CosmoCaixa. Zostalo ono zamknięte w 1998 roku w celu renowacji, a ponownie otwarto je pod współczesną nazwą w 2004 roku. Muzeum oferuje różnorodne wydarzenia, wystawy – zarówno tymczasowe, jak i stałe, obejmujące kategorie, takie jak środowisko naturalne i oczywiście nauka. CosmoCaixa utrzymuje również wystawy i planetarium poświęcone najmłodszym. W muzeum znajdują się także  sklepy z upominkami, biblioteki, kawiarnie i centrum nauki do edukacji dzieci.

Znajdź zakwaterowanie dla siebie już teraz!

Muzeum to posiada również plac publiczny, który umożliwia odwiedzającym zgłębianie nauk przyrodniczych poprzez interaktywną wystawę. Jest ono jednym z najbardziej odnowionych muzeów w Europie, a działa dzięki wsparciu fundacji ,,la Caixa“.

Głównym celem Cosmo Caixa niekoniecznie jest oglądanie ekspozycji – muzeum można odkryć raczej w sposób aktywny – poprzez próbowanie, testowanie znajdujących się w nim eksponatów. Różne dyscypliny naukowe są w nim wyjaśniane dydaktycznie i interaktywnie. Dzięki temu możliwe jest samodzielne odnajdywanie fizycznych, technicznych, geologicznych, chemicznych i matematycznych związków poprzez wykonywanie setki doświadczeń. Nie tylko dzieci mogą cieszyć się odkrywaniem tematów zarówno tych najbardziej popularnych, jak i tych, które łechtają ich wyobraźnię.

cosmocaixa-packed-with-visitors

Wnętrze CosmoCaixa

Znajdując się na dole, w piwnicy, można zobaczyć pierwszą atrakcję muzeum – ruchome schody prowadzące na wyższe piętro. Ich oszklenie umożliwia zaobserwowanie fascynującego mechanizmu i zrozumienie sposobu jego działania.

Jedną z głównych niespodzianek muzeum stanowi ,,Zalany las”, który pozwala odwiedzającym doświadczyć na własnej skórze mokrego, jak i suchego środowiska niesamowitego lasu deszczowego. Żyje tam ponad 100 gatunków – ptaków, owadów, żab, aligatorów, piranii, kapibarów. Wiele z tych zwierząt wędruje wolno, ale nie należy mieć obaw związanych ze spotkaniem pełzających tam wężów – znajdują się one za szkłem. Czasami w tej dżungli może pojawić się ulewny deszcz.

Kolejną fascynującą częścią CosmoCaixa jest ,,Geologiczna ściana”. Poświęcono ją w całości geologii i znajdują się na niej olbrzymie wycinki geologicznych tworów, które demonstrują erozję, wulkanizm, zakłócenia, sedymentację oraz w jakiś sposób związane z nimi procesy. Można samodzielnie przebadać tam różne typy skał, takie jak skały fałdowe, które znajdują się w Alpach.

Znajduje się tam także ,,Hala materii”, która obejmuje rozwój począwszy od wielkiego wybuchu. Rozdzielono ją na cztery części – pochodzenie materii, pierwszy żywy organizm, podbój sztucznej inteligencji i narodziny cywilizacji. Wystawy skupiają się głównie na fali grawitacyjnej, biologii, ruchliwości, inteligencji, ewolucji człowieka, teorii chaosu i wielu innych tematach.

Dla tych, którzy oczekują dalszego kształcenia dzieci, przeznaczono część ,,Click and flash” – interaktywną wystawę dla najmłodszych. Zawiera ona gry, żeby zachęcić dzieci do nauki o wiedzy. ,,Click” składa się z gier, obserwacji i dedukcji na podstawie trzech zmysłów – zapachu, dotyku i wzroku. Natomiast ,,flash” posługuje się technologią służącą do zaprezentowania istotnych kategorii, takich jak badania, środowisko budowlane i elektryczność.

Muzeum cieszy się dobrą reputacją, a odwiedzając je, każdy będzie zadowolony – nie tylko dzieci. Warto zatem wybrać się do niego. Nie zapomnij o tym, jeśli masz zakwaterowanie w pobliżu.

Informacje praktyczne

  • Adres: Carrer d’Isaac Newton, 26, 08022 Barcelona, Hiszpania,  telefon: +34 932 12 60 50
  • Transport: autobusy: 17, 22, 58, 60, 73, 75 i 196. | FGC station Av. + Tibidabo niebieski tramwaj albo autobus 196.
  • Strona internetowa: zobacz Barcelonaturisme lub odwiedź stronę Fundacji “La Caxia”
  • Harmonogram: w poniedziałki – zamknięte, od wtorku do soboty: 10:00 – 20:00.

 


Zobacz większą mapę

 

 

Zakwaterowanie w Barcelonie

Zobacz wszystkie

Dodaj Komentarz

Your email address will not be published.

Scenariusz: xavi

xavi

Hello there! I love to travel, and Barcelona is a great city to live, thats why I decided to write about it and share my experiences!

muzea-kultura-pl

Noclegi Barcelona


Scroll To Top