Home / Kultura / Łuk Triumfalny w Barcelonie
Arc De Triomf beautiful architecture display

Łuk Triumfalny w Barcelonie

Arc de Triomf, czyli Łuk Triumfalny w Barcelonie, wybudowany z kolorowych cegieł w stylu Mudejar, zaprojektowany przez katalońskiego modernistę Josepa Vilaseca. Łuk zdobi wiele posągów i płaskorzeźb. Kolorowy łuk, zbudowany z czerwonej cegły, w neo-mauretańskim stylu, znajduje się około 300 metrów od Parc de la Ciutadella, w miejscu Wystawy Światowej z 1888 roku.

 

Znajdź zakwaterowanie teraz!

 

Jeśli przyjrzysz się łukowi dokładniej, zdasz sobie sprawę, że Łuk Triumfalny był bramą do nowoczesnej Barcelony końców XIX wieku. Z łuku rozciąga się przyjemny widok na Passeig de Sant Joan, który uwiecznia Barcelonę witającą narody, z drugiej strony widok na park. Jest to miejsce, gdzie Barcelona dziękuje za uczestnictwo wszystkim krajom, które wzięły udział w Wystawie Światowej. Łuk zdobiony jest elementami symbolizującymi rolnictwo i przemysł oraz handel i sztukę. Na szczycie łuku znajdują się tarcze 49 Hiszpańskich prowincji, którym przewodniczy herb Barcelony, obejmujący Katalońską kulturę i historię. 

Zaprojektowany przez znakomitego katalońskiego architekta, projekt Vilaseca znacznie wyróżnia się spośród innych znanych łuków, np. Łuku Triumfalnego w Paryżu. Zamiast używać piaskowca, czy marumuru, do budowy Łuku Triumfalnego w Barcelonie Vilaseca wybrał czerwoną cegłę.

Użycie cegły jako głównego materiału jest charakterystyczną cechą dość osobliwego stylu, w którym został wybudowany łuk. Inspirację zaczerpnięto z architektury muzułmańskiej. Styl znany jako Mudejar pojawił się na Półwyspie Iberyjskim  w XII wieku. Ten szczególny styl stworzony został przez Maurów i Muzułmanów, którzy pozostali na terenach odbitych od chrześcijan. Podczas bacznego przyglądania się łukowi, wpływy muzułmańskie są dość zauważalne.

Łuk Triumfalny w Barcelonie otoczony jest przez 12 aniołów reprezentujących sławę, wieńczy go herb. Ten na szczycie przedstawia herb hiszpańskich monarchów. Filary podtrzymywane są przez lwy, znane jako Filary Herkulesa. Poniżej lwów, mimo iż jest to ciężkie do dostrzeżenia z dołu, umieszczona jest łacińska sentencja “Plus Ultra”, oznaczająca “Dalej i dalej”

Znajduje się tam duża przestrzeń, ciągnąca się od Łuku Triumfalnego po Park da le Ciutadella, będąca ulubionym miejscem spacerowiczów, ulicznych muzyków, fanów relaksu i obserwowania przechadzających się turystów. Często trafisz tu na skaterów, którzy wykorzystują doskonałą do ćwiczeń powierzchnię. Niekiedy możesz spotkać magików, rzemieślników, ulicznych zabawiaczy robiących ogromne bańki mydlane, które są wielką atrakcją dla wszystkich dzieci. Łuk tradycyjnie służy za miejsce dla miejskich targów. W pobliżu znajduje się prestiżowa, stara dzielnica El Born, słynąca z modnych butików, restauracji i barów.

Jak dostać się do Łuku Triumfalnego?

  • Adres: Passeig Lluis Companys, 08010 Barcelona, Hiszpania.
  • Transport: Metro – L1, przystanek Arc de Triomf | Autobus – 19, 39, 40, 41, 42, 51 i 55 | Pociąg Renfe – przystanek Arc de Triomf.

Łuk Triumfalny w Barcelonie jest jedną z najbardziej niezwykłych budowli w mieście. Ozdobiony licznymi kamiennymi rzeźbieniami, pięknymi i precyzyjnymi. Nad samym łukiem zwiedzający mogą zobaczyć herb Barcelony z małą koroną nad nim. Gdziekolwiek zatrzymasz się w Barcelonie , koniecznie odwiedź to miejsce, jest to niezbędny punkt dla każdego, kto odkrywa historię i kulturę Barcelony.

 


Powiększ mapę

 

 

 

Noclegi w Barcelonie

Zobacz wszystko

Dodaj Komentarz

Your email address will not be published.

Scenariusz: xavi

xavi

Hello there! I love to travel, and Barcelona is a great city to live, thats why I decided to write about it and share my experiences!

kultura-pl zwiedzanie-i-muzea

Noclegi Barcelona


Scroll To Top