Home / Kultura / Gastronomia / Historia Bacardi w Sitges
History of Bacardi in Sitges

Historia Bacardi w Sitges

Bacardi jest największą na świecie marką prywatną i rodzinną. Została założona w 1862 roku w Santiago de Cuba jako destylarnia rumu, a obecnie posiada ponad 200 marek i etykiet. Niewielu ludzi wie, że historia Bacardi rozpoczęła się w Hiszpanii na długo wcześniej.

Znajdź zakwaterowanie teraz!

W 1814 roku w Stiges urodził się Facundo Bacardí Massó, na Kubę emigrował w 1830 roku kiedy miał 16 lat, podążając za sowim starszym bratem. W 1844 roku Bacardi poślubił Amalię Moreau, zamożną francuską damę. Po kilku miesiącach otworzył własny sklep handlowy. Para doczekała się 6 dzieci, które odgrywały ważną rolę w historii firmy. Po trzęsieniu ziemi, które uderzyło w Santiago w 1852 roku i epidemii cholery, rodzina wróciła do Sitges, aby uwolnić się od kiepskich warunków do życia. Po powrocie na Kubę, biznes zbankrutował i Bacardi rozpoczął destylację rumu. Rum uważany był wówczas za tani trunek o niskiej jakości i Bacardi opracował unikalny proces, używając do fermentacji drożdży, a do filtracji węgla drzewnego oraz dębowych beczek do starzenia się, końcowy produkt był przejrzysty i był pierwszym rumem na świecie w kolorze białym. To Pani Amalia któregoś dnia zauważyła nietoperze w gorzelni i zasugerowała aby stały się symbolem marki. Wiele nietoperzy odstraszał szum. Te przyciągnął zapach melasy. Nietoperz stał się podstawą rozpoznawalności marki Bacardi, ponieważ większość ludzi na Kubie nie potrafiła w tym okresie czytać, ani pisać.

Kiedy na Kubie trwała wojna o niepodległość, najstarszy syn Bacardich był aresztowany kilkukrotnie za dołączanie do rebelii. Kiedy wszystkie kobiety z rodziny zostały wysłane do Kingston na Jamajce, firma była prowadzona przez braci Emilio – Jose i Facundo. Po zakończeniu wojny, popularne teraz drinki Daiquiri and Cuba Libre, zostały wymyślone przy użyciu rumu Bacardi. Podczas okresu kiedy firmą zarządzał syn Bacardi Facundo M. Bacardi, firma rozpoczęła ekspansję międzynarodową do pierwszej rozlewni w Barcelonie, w 1910 roku.

 Obecnie, w Sitges znajduje się dom Casa Bacardi, muzeum w którym dowiesz się więcej o marce i samym procesie. Ponadto, w muzeum mieści się lounge bar z produktami Bacardi, taras i szkoła barmańska.

Sitges zlokalizowany jest 30 km na południe od Barcelony i jest łatwo dostępne pociągiem. Casa Bacardi znajduje się na Plaça Ajuntament, w samym centrum miasta.

Zdjęcia: Daniel García Peris cc

 

Nocleg Sitges

view more apartments polish

Dodaj Komentarz

Your email address will not be published.

Scenariusz: xavi

xavi

Hello there! I love to travel, and Barcelona is a great city to live, thats why I decided to write about it and share my experiences!

jedzenie-i-picie kultura-pl

Zakwaterowanie Sitges


Scroll To Top