Home / Wszystko o Barcelonie / Miasto / Informacje o Barcelonie
Sky view of Eixample Esquerra Barcelona spain

Informacje o Barcelonie

Kultura

Katalończycy  są bardzo dumni ze swojego dziedzictwa i zauważalny jest tutaj ruch  w kierunku uniezależnienia się od Hiszpanii podobny do tego w Baskonii i kilku innych północnych regionach Hiszpanii. Możesz poczuć tę katalońską dumę w każdym miejscu w Barcelonie i bardzo łatwo jest dostrzec, dlaczego są tak dumni. Muzyka, folklor, taniec i sztuka we wszystkich formach są główną częścią kultury Barcelony. Od słynnych dzieł Gaudíego, które są widoczne w całej Barcelonie do Muzeum Picassa i  Pałacu Muzyki Katalońskiej.

Jeśli planujesz wyjazd do Barcelony i szukasz zakwaterowania, Barcelona-home Ci w ty pomoże!

Ludzie

Ludzie w Barcelonie są generalnie otwarci i gościnni dla milionów turystów odwiedzających miasto. Miasto opiera się na turystyce jako głównym źródle handlu i dlatego może sprostać oczekiwaniom turystów w wielu aspektach.

Znajdź zakwaterowanie dla siebie już teraz!

Praca

Obecnie znalezienie pracy w Hiszpanii, nie jest zbyt łatwe, jednak Barcelona jest w uprzywilejowanej pozycji, ze względu na ilość firm, które mają tu sowje siedziby i kapitał. To jak łatwo ją znajdziesz zależy też od Twojego statusu prawnego, kwalifikacji oraz od tego czego szukasz- obecnie jest dużo ofert w promocjach i marketingu.

Ceny

Barcelona jest stosunkowo drogim miastem. W zależności od stylu życia, jaki chcesz prowadzić będąc w Barcelonie, można się zmieścić w różnych budżetach. Aby mieszkać w Barcelonie możesz wszędzie oczekiwać cen około €300 – 600  za osobę w mieszkaniu. Ważne, aby określić swój budżet przed przyjazdem, aby swobodnie cieszyć się pobytem. Jeśli chcesz pomożemy znaleźć ci mieszkanie w przystępnej cenie. Więcej informacji tu.

Jedzenie

Mówi się, że Barcelona ma jedną z najlepszych kuchni w Hiszpanii, chociaż ludzie z innych regionów Hiszpanii będą oczywiście zachwalać swoje specjały. Barcelona ma wiele etnicznych restauracji, które są dodatkiem do wielu typowych katalońskich i  hiszpańskich restauracji oraz barów tapas.

Tapas

Języki

Jeżeli mówisz po angielsku, ale nie znasz hiszpańskiego i planujesz  wyjazd do Hiszpanii, prawdopodobnie Barcelona będzie miastem w którym najłatwiej będzie ci się porozumieć. W wielu hiszpańskich miastach bardzo trudno jest znaleźć kogoś, kto mówi po angielsku, ale nie w Barcelonie. Większość mieszkańców zna podstawy angielskiego, a wiele z nich posługuje się tym językiem płynnie.

W Barcelonie są 2 języki urzędowe: kataloński i hiszpański. Miejscowi zazwyczaj mówią w obu tych język, jednak chętniej rozmawiają po katalońsku. Kataloński brzmi jak mieszanka hiszpańskiego i francuskiego, gdyby spojrzeć na słowo pisane to wydaję się być połączeniem hiszpańskiego, francuskiego i włoskiego. Wiele słów pisze się podobnie jak w języku hiszpańskim, jednak wymawiane są inaczej.

Rząd

Hiszpania jest monarchią konstytucyjną z królem Juanem Carlosem  I na czele, który wstąpił na tron w 1975 roku. On mianuje premiera z partii, która zdobyła większość w Cortes (parlament). Ma on sejm z 350 posłami wybranymi  w proporcjonalnych wyborach co 4 lata. Autonomiczny region Katalonii jest zarządzany przez Generalitat in Barcelona, obok którego funkcjonuje Ajuntament, gdzie urzęduje burmistrz  i rada miejska.

Gospodarka

Katalonia, a w szczególności  Barcelona, jest wyjątkowo ważną siłą ekonomiczną dla Hiszpanii, szczególnie w dobie obecnego kryzysu. W tym regionie znajduje się 25% krajowego przemysłu, co przekłada się na 20% wkład w hiszpańskie PKB. Nowoczesna gospodarka w Barcelonie została zbudowana na dwóch filarach: handlu (krajowym i międzynarodowym) oraz przemyśle, w szczególności tekstylnym. Oba sektory pozostają bardzo ważne wraz ze wzrostem w turystyce w ostatnich latach.

Warunki wjazdu

W związku ze wstąpieniem Polski do strefy Schengen możesz swobodnie przekrać granice państw. Wewnętrzne kontrole graniczne zniknęły. To oznacza, że podróże wewnątrz Shengen są traktowane jak te krajowe. Aby pojechać do Barcelony potrzebujesz jedynie dowodu osobistego. Kwarantanna zwierząt: nie ma żadnych regulacji  w tej kwestii w Hiszpanii, ale będziesz potrzebować certyfikatu zdrowotnego zanim przywieziesz swoje zwierzę do Hiszpanii – warunki te różnią się w zależności od Twojego kraju; linie lotnicze, z  którymi podróżujesz powinny dostarczyć Ci odpowiednie informacje w tej kwestii.

Położenie

Malownicze wybrzeże Barcelony przebiega z północnego wschodu do południowego zachodu. Montjuïc i Tibidabo, dwa główne wzgórza Barcelony, są dobrymi punktami orientacyjnymi. La Rambla jest centralnym punktem Barcelony. Jest to długi na 1.25km (0.75mi) deptak przebiegający na północny-zachód i delikatnie  opadający w stronę Port Vell (Stary Port) od Plaza de Catalunya. Ten Plac jest łącznikiem między starówką – Ciutat Vella  a nowszymi dzielnicami. L’Eixample, to odpowiedź miasta na przeludnienie w XIX wieku. Ta dzielnica rozciąga się na 1.5km (1mi)  na północ, wschód i zachód od Plaza de Catalunya. Montjuïc rozpoczyna się na około 700m (763yd) na południowy zachód od południowo-wschodniego końca La Rambla. Tibidabo z widokową wieżą telewizyjną i złotym pomnikiem Chrystusa, jest położone  6km na północny-zachód od miasta.

Tibidabo Theme Park

Jak dostać się do centrum miasta

Barcelona jest stosunkowo przyjaznym miastem do poruszania się, jako że jest zaprojektowana na bazie kratki z kilkoma głównymi alejami przebiegającymi z północy na południe i ze wschodu na zachód. Avenida Diagonal dzieli  miasto na połowę; górna część jest znana jako Zona Alta. Transport publiczny jest bardzo dobry i dowiezie Cię wszędzie, gdzie chciałbyś dotrzeć w Barcelonie. Plaza Catalunya jest generalnie uznawana za centrum Barcelony i większość linii metra przebiega blisko tego placu.

Z lotniska

Aby dotrzeć z lotniska Prat do Plaza Catalunya, masz 3 opcje.  Możesz wziąć autobus, pociąg lub taksówkę. Autobus i pociąg są najtańszymi opcjami (około €2-5), ale zabierają więcej czasu. Taksówka kosztuje więcej(od 15-20), ale jest oczywiście wygodniejsza i z reguły szybsza.

Kiedy przyjechać

Najlepszy czas na wizytę w Barcelonie zależy od rodzaju pobytu jakim jesteś zainteresowany. Od czerwca do sierpienia panuje szczyt sezonu i miasto jest zatłoczone turystami. Wielu mieszkańców opuszcza miasto na przełomie lipca i sierpnia i wyjeżdżają na wakacje, ale to absolutnie nie oznacza, że Barcelona jest wtedy opustoszała. Wiosna jest piękna, jest to także świetny okres aby odwiedzić miasto. Jesień i zima są łagodne i również są dobrym czasem na wizytę.

Co przywieźć

W Barcelonie kobiety i mężczyźni ubierają się elegancko, ale mężczyźni rzadko noszą krawaty. W lipcu oraz sierpniu bawełniane i luźne ubrania to obowiązkowe wyposażenie szafy. Szanuj lokalne tradycje: kostiumy kąpielowe i bikini nadają się wyłącznie na plażę.  Lekka kurtka zawsze się przyda. Zimą warto zabrać ocieplaną kurtkę. Przyda się na pewno w okresie stycznia i lutego, gdy wiatr mocno wieje. Pamiętaj o wygodnych butach – Barcelona jest idealna na długie spacery.

Bezpieczeństwo

Barcelona jest bezpiecznym miastem, praktycznie bez brutalnych napadów. Jak w każdym dużym mieście drobna przestępczość istnieje i należy być tego świadomym. Należy zwracać uwagę na swoja torebkę lub portfel cały czas i nie zostawiać swoich rzeczy na stoliku w restauracji czy kafejce internetowej. Uważaj na kieszonkowców w Barcelonie!

W przeszłości, pewne okolice w Barcelonie były uznawane za mniej bezpieczne niż inne. Aktualnie w niektórych przypadkach to ciągle obowiązuje. Jak w każdym dużym mieście trzeba mieć świadomość okolicy, w którą się wchodzi.  Jeżeli nie czujesz się komfortowo w danej okolicy, prawdopodobnie dobrym rozwiązaniem byłoby się przenieść. Za mniej przyjazne dzielnice (zwłaszcza w nocy) uważane są okolice stacji Paralel, Marina oraz niektóre rejony el Raval.

Gdy płacisz kartą kredytowa lub wyciągasz gotówkę z bankomatu pamiętaj, aby zachować dla siebie lub zniszczyć kwit. Bardzo często jest na nim cały numer karty kredytowej i data wygaśnięcia.

Jeśli lecisz do Barcelony i szukasz mieszkania, w Barcelona-home znajdziesz coś dla siebie!

Zakwaterowanie w Barcelonie

Zobacz wszystkie

Dodaj Komentarz

Your email address will not be published.

Scenariusz: xavi

xavi

Hello there! I love to travel, and Barcelona is a great city to live, thats why I decided to write about it and share my experiences!

miasto wszystko-o-barcelonie

Noclegi Barcelona


Scroll To Top