Home / Kultura / SAN FERMÍN – kto wypuścił byki?
San Fermín - Bull run

SAN FERMÍN – kto wypuścił byki?

Czy jesteś na tyle odważny, żeby stawic czoła swoim lękom? Wyjdź poza swoją strefę bezpieczeństwa i dołącz do wyścigu z bykami!

Fiesta, której nigdy nie zapomnisz!

Chupinazo
zdjęcie: Abeeeer cc

Festiwal San Fermín odbywa się w Pampelunie w północnej Hiszpanii, co roku pomiędzy 6. a 14. lipca. Fiesta zaczyna się od odpalenia chupinazo, czyli rakiety z balkonu ratusza. Wydarzenie to obserwują tysiące turystów i mieszkańców Pampeluny. Następnym punktem jest Riau-Riau, kiedy to mieszkańcy tańczą dla swojego ukochanego patrona San Fermín naprzeciwko pobliskiej kaplicy.

Najważniejszym dniem festivalu jest 7. lipca. Tego dnia tysiące ludzi uczestniczą w procesji przez stare miasto Pampeluny niosąc XV-wieczną figurę Świętego Fermina. Starożytny tradycyjny taniec, jota, jest wykonywany, a ogromne papierowe figury w drewnianych ramach trzęsą się, gdy biją dzwony lokalnej katedry.

Znajdź zakwaterowanie dla siebie już teraz!

Pamplona bullring
zdjęcie: jaumescar cc

Najbardziej znany punkt festiwalu, czyli wyścigi z bykami, odbywają się codziennie o 8 rano. Wtedy to setki ludzi uciekają przed sześcioma bykami i sześcioma wołami przez 825-metrowej długości wąskie uliczki starego miasta Pampeluny. Wyścig kończy się na arenie walk byków, na której to każdego wieczora zapaśnicy korridy usiłują poskromić 6 byków i ostatecznie go zabić.

San Fermín - Firework
zdjęcie: Abeeeer via photopin cc

Każdej nocy odbywa się pokaz fajerwerków w parku cytadeli, którego kulminacją jest międzynarodowy konkurs. Z kolei każdego poranka przez miasto przechodzi parada gigantów i figur o ogromnych głowach, które od ponad 150 lat przedstawiają królów i królowe czterech kontynentów – Europy, Azji, Ameryki i Afryki.

Ciekawostka: kilíkis i zaldíkos biegają za dziecmi i próbują uderzyc je piankowymi pałkami.

San Fermín - Pobre de Mí
zdjęcie: iaramburu przez photopin cc

Po dziewięciu dniach świętowania, mieszkańcy Pampeluny spotykają się 14. lipca o północy na placu przed ratuszem, śpiewając przy tradycyjną pieśń żałobną Pobre de Mí (‘Biedny ja’). Burmistrz miasta zamyka festiwal prosząc mieszkańców o zapalenie świec i zdjęcie charakterystycznych czerwonych chust.

Co jeszcze powinniście wiedzieć?

Bądźcie ostrożni! Co roku 200-300 osób odnosi obrażenia w czasie wyścigu, a od początku historii biegu 15 osób zostało zabitych.

Ze swojego apartamentu w Barcelonie możesz dostać się do Pampeluny w ciągu 4 godzin wybierając się tam pociągiem.
Kupując bilet możesz skorzystać z licznych oferowanych zniżek:
– 60% zniżki przy zakupie powyżej 15 dni przed wyjazdem;
– 10% zniżki przy zakupie biletu tam i z powrotem;
– 20% zniżki dla posiadaczy karty Youth Pass (poniżej 26. roku życia);
– 40% zniżki dla dzieci poniżej 14. roku życia

San Fermín jest jedną z tych rzeczy, które trzeba zobaczyć przynajmniej raz w życiu. Przyjedź i poznaj hiszpańską kulturę!

zdjęcia: gabriel amadeus cc

 

Zakwaterowanie w Barcelonie

Zobacz wszystkie

Dodaj Komentarz

Your email address will not be published.

Scenariusz: xavi

xavi

Hello there! I love to travel, and Barcelona is a great city to live, thats why I decided to write about it and share my experiences!

kultura-pl

Noclegi Barcelona


Scroll To Top