Home / Kultura / SAN FERMÍN – kto wypuścił byki?
San Fermín - Bull run

SAN FERMÍN – kto wypuścił byki?

Czy jesteś na tyle odważny, żeby stawic czoła swoim lękom? Wyjdź poza swoją strefę bezpieczeństwa i dołącz do wyścigu z bykami!

Fiesta, której nigdy nie zapomnisz!

Chupinazo
zdjęcie: Abeeeer cc

Festiwal San Fermín odbywa się w Pampelunie w północnej Hiszpanii, co roku pomiędzy 6. a 14. lipca. Fiesta zaczyna się od odpalenia chupinazo, czyli rakiety z balkonu ratusza. Wydarzenie to obserwują tysiące turystów i mieszkańców Pampeluny. Następnym punktem jest Riau-Riau, kiedy to mieszkańcy tańczą dla swojego ukochanego patrona San Fermín naprzeciwko pobliskiej kaplicy.

Najważniejszym dniem festivalu jest 7. lipca. Tego dnia tysiące ludzi uczestniczą w procesji przez stare miasto Pampeluny niosąc XV-wieczną figurę Świętego Fermina. Starożytny tradycyjny taniec, jota, jest wykonywany, a ogromne papierowe figury w drewnianych ramach trzęsą się, gdy biją dzwony lokalnej katedry.

Znajdź zakwaterowanie dla siebie już teraz!

Pamplona bullring
zdjęcie: jaumescar cc

Najbardziej znany punkt festiwalu, czyli wyścigi z bykami, odbywają się codziennie o 8 rano. Wtedy to setki ludzi uciekają przed sześcioma bykami i sześcioma wołami przez 825-metrowej długości wąskie uliczki starego miasta Pampeluny. Wyścig kończy się na arenie walk byków, na której to każdego wieczora zapaśnicy korridy usiłują poskromić 6 byków i ostatecznie go zabić.

San Fermín - Firework
zdjęcie: Abeeeer via photopin cc

Każdej nocy odbywa się pokaz fajerwerków w parku cytadeli, którego kulminacją jest międzynarodowy konkurs. Z kolei każdego poranka przez miasto przechodzi parada gigantów i figur o ogromnych głowach, które od ponad 150 lat przedstawiają królów i królowe czterech kontynentów – Europy, Azji, Ameryki i Afryki.

Ciekawostka: kilíkis i zaldíkos biegają za dziecmi i próbują uderzyc je piankowymi pałkami.

San Fermín - Pobre de Mí
zdjęcie: iaramburu przez photopin cc

Po dziewięciu dniach świętowania, mieszkańcy Pampeluny spotykają się 14. lipca o północy na placu przed ratuszem, śpiewając przy tradycyjną pieśń żałobną Pobre de Mí (‘Biedny ja’). Burmistrz miasta zamyka festiwal prosząc mieszkańców o zapalenie świec i zdjęcie charakterystycznych czerwonych chust.

Co jeszcze powinniście wiedzieć?

Bądźcie ostrożni! Co roku 200-300 osób odnosi obrażenia w czasie wyścigu, a od początku historii biegu 15 osób zostało zabitych.

Ze swojego apartamentu w Barcelonie możesz dostać się do Pampeluny w ciągu 4 godzin wybierając się tam pociągiem.
Kupując bilet możesz skorzystać z licznych oferowanych zniżek:
– 60% zniżki przy zakupie powyżej 15 dni przed wyjazdem;
– 10% zniżki przy zakupie biletu tam i z powrotem;
– 20% zniżki dla posiadaczy karty Youth Pass (poniżej 26. roku życia);
– 40% zniżki dla dzieci poniżej 14. roku życia

San Fermín jest jedną z tych rzeczy, które trzeba zobaczyć przynajmniej raz w życiu. Przyjedź i poznaj hiszpańską kulturę!

zdjęcia: gabriel amadeus cc

 

Zakwaterowanie w Barcelonie

Zobacz wszystkie

Dodaj Komentarz

Your email address will not be published.

Scenariusz: Barcelona-Home

Barcelona-Home

On our platform clients can find any kind of accommodation starting from shared apartments or student rooms, vacation rentals, monthly or yearly rentals, villas as well as properties for sale.

kultura-pl

Noclegi Barcelona


Scroll To Top