Home / Kultura / Pomnik Krzysztofa Kolumba
Long view of the Christopher Columbus Monument in Barcelona 2]

Pomnik Krzysztofa Kolumba

Najbardziej charakterystyczny posąg w mieście – pomnik Krzysztofa Kolumba – znajduje się na końcu La Rambli w Barcelonie, blisko morza. 52-metrowa kolumna została zaprojektowana przez Gaietà Buïgasa na Wystawę Światową w 1888 roku i ukoronowana statuą Kolumba – pracą Rafaela Archégo mającą wysokość 7 metrów.

Krzysztof Kolumb  to legendarny żeglarz, którzy odkrył Amerykę w październiku 1492 roku. W 1881 roku rada miejska Barcelony zgodziła się wznieść pomnik jako hołd dla Kolumba, który zdecydował się w swojej drodze powrotnej z Ameryki zatrzymać się w porcie w Barcelonie. Budowę tego pomnika rozpoczęto w 1882 roku, ale z powodu kłopotów finansowych dokończono go dopiero na czas wystawy.

Posąg znajduje się w miejscu, do którego Kolumb dotarł w roku 1493 po odkryciu Ameryki rok wcześniej. Żeglarz urodził się przypuszczalnie w Genui we Włoszech. Najpierw przeprowadził się do Portugalii, a następnie osiadł w Hiszpanii. Niemniej jednak w XIX wieku uważano go za Katalończyka.

Żelazna kolumna znajduje się w środku Placa de la Porta de Pau. Ustawiona jest na kamiennym piedestale spektakularnie ozdobionym posągami. Jej szczyt sięga 6 metrów wysokości – góruje ponad morzem i dostrzega się ją z odległości.

Pomnik można podziwiać z daleka. Jednakże dla bardziej radosnych doznań warto także cieszyć się panoramicznymi widokami z jego szczytu. W tym celu należy skorzystać z windy znajdującej się wewnątrz kolumny, aby obejrzeć galerię będącą na szczycie – punkt widokowy 60 metrów nad ziemią, skąd podziwia się wspaniałe widoki Barcelony. Opłaty za wstęp wynoszą 4 euro dla dorosłych i 3 euro dla dzieci (4-12 lat) i seniorów, wnosi się je wewnątrz.

 

 

Na tych, którzy zdecydują się podjechać na szczyt, czekają niesamowite widoki. Po stronie północnej znajdują się Dzielnica Gotycka i historyczne budynki miasta – Santa Maria del Mar i La Mercè, La Rambla, Plac Kataloński oraz wjazd do dzielnicy Eixample. Od wschodu natomiast, wzdłuż wybrzeża, można zobaczyć nowoczesną dzielnicę Forum. Bliżej natomiast, u podnóża posągu, są Olympic Marina, Port Vell i port przemysłowy. Od południa natomiast malują się szczyt Montjuïc i znajdujący się tam zamek. Od zachodu można podziwiać Collserola Natural Park – rozległą zieleń otaczającą miasto z wieżą Collserola i parkiem rozrywki Tibidabo jako jego wyróżniające się atrakcje.

Planując wycieczkę do Barcelony, dobrze wiedzieć, że okolice La Rambla uważane są za najbardziej pożądane do zakwaterowania się w trakcie pobytu. Wynika to z centralnej lokalizacji umożliwiającej łatwy dostęp do wszystkich atrakcji Barcelony. Przyjeżdżając z grupą, warto z wyprzedzeniem zarezerwować dla siebie apartament, by zapewnić sobie komfortowy pobyt w tym mieście. Jeżeli planują Państwo odwiedzenie Barcelony w parach albo z mniejszą liczbą osób, proszę sprawdzić dostępne apartamenty i zarezerwować je już teraz.

Zakwaterowanie w Barcelonie

Zobacz wszystkie

Dodaj Komentarz

Your email address will not be published.

Scenariusz: Barcelona-Home

Barcelona-Home

On our platform clients can find any kind of accommodation starting from shared apartments or student rooms, vacation rentals, monthly or yearly rentals, villas as well as properties for sale.

kultura-pl zwiedzanie-i-muzea

Noclegi Barcelona


Scroll To Top