Home / Kultura / Pomnik Krzysztofa Kolumba
Columbus Monument Barcelona Barcelona-Home

Pomnik Krzysztofa Kolumba

Najbardziej charakterystyczny posąg w mieście – pomnik Krzysztofa Kolumba – znajduje się na końcu La Rambli w Barcelonie, blisko morza. 52-metrowa kolumna została zaprojektowana przez Gaietà Buïgasa na Wystawę Światową w 1888 roku i ukoronowana statuą Kolumba – pracą Rafaela Archégo mającą wysokość 7 metrów.

Znajdź swój nocleg już teraz!

Krzysztof Kolumb  to legendarny żeglarz, którzy odkrył Amerykę w październiku 1492 roku. W 1881 roku rada miejska Barcelony zgodziła się wznieść pomnik jako hołd dla Kolumba, który zdecydował się w swojej drodze powrotnej z Ameryki zatrzymać się w porcie w Barcelonie. Budowę tego pomnika rozpoczęto w 1882 roku, ale z powodu kłopotów finansowych dokończono go dopiero na czas wystawy.

Posąg znajduje się w miejscu, do którego Kolumb dotarł w roku 1493 po odkryciu Ameryki rok wcześniej. Żeglarz urodził się przypuszczalnie w Genui we Włoszech. Najpierw przeprowadził się do Portugalii, a następnie osiadł w Hiszpanii. Niemniej jednak w XIX wieku uważano go za Katalończyka.

Żelazna kolumna znajduje się w środku Placa de la Porta de Pau. Ustawiona jest na kamiennym piedestale spektakularnie ozdobionym posągami. Jej szczyt sięga 6 metrów wysokości – góruje ponad morzem i dostrzega się ją z odległości.

Pomnik można podziwiać z daleka. Jednakże dla bardziej radosnych doznań warto także cieszyć się panoramicznymi widokami z jego szczytu. W tym celu należy skorzystać z windy znajdującej się wewnątrz kolumny, aby obejrzeć galerię będącą na szczycie – punkt widokowy 60 metrów nad ziemią, skąd podziwia się wspaniałe widoki Barcelony. Opłaty za wstęp wynoszą 4 euro dla dorosłych i 3 euro dla dzieci (4-12 lat) i seniorów, wnosi się je wewnątrz.

 

 

Na tych, którzy zdecydują się podjechać na szczyt, czekają niesamowite widoki. Po stronie północnej znajdują się Dzielnica Gotycka i historyczne budynki miasta – Santa Maria del Mar i La Mercè, La Rambla, Plac Kataloński oraz wjazd do dzielnicy Eixample. Od wschodu natomiast, wzdłuż wybrzeża, można zobaczyć nowoczesną dzielnicę Forum. Bliżej natomiast, u podnóża posągu, są Olympic Marina, Port Vell i port przemysłowy. Od południa natomiast malują się szczyt Montjuïc i znajdujący się tam zamek. Od zachodu można podziwiać Collserola Natural Park – rozległą zieleń otaczającą miasto z wieżą Collserola i parkiem rozrywki Tibidabo jako jego wyróżniające się atrakcje.

Planując wycieczkę do Barcelony, dobrze wiedzieć, że okolice La Rambla uważane są za najbardziej pożądane do zakwaterowania się w trakcie pobytu. Wynika to z centralnej lokalizacji umożliwiającej łatwy dostęp do wszystkich atrakcji Barcelony. Przyjeżdżając z grupą, warto z wyprzedzeniem zarezerwować dla siebie apartament, by zapewnić sobie komfortowy pobyt w tym mieście. Jeżeli planują Państwo odwiedzenie Barcelony w parach albo z mniejszą liczbą osób, proszę sprawdzić dostępne apartamenty i zarezerwować je już teraz.

Zakwaterowanie w Barcelonie

Zobacz wszystkie

Dodaj Komentarz

Your email address will not be published.

Scenariusz: xavi

xavi

Hello there! I love to travel, and Barcelona is a great city to live, thats why I decided to write about it and share my experiences!

kultura-pl zwiedzanie-i-muzea

Noclegi Barcelona


Scroll To Top