Home / Kultura / Filmy kręcone w Barcelonie – Wszystko o mojej matce i Biutiful
Movies Made in BCN - Biutiful Javier Bardem

Filmy kręcone w Barcelonie – Wszystko o mojej matce i Biutiful

Są takie miasta, które znamy doskonale z  wielu filmów, mimo że nigdy nas tam nie było. Kiedy w końcu odwiedzamy to miasto, zaczynamy rozpoznawać jego zakątki ze scen filmowych. Zdaje się, że Barcelona zaczyna mieć status “planu filmowego“. W związku z tym, chcielibyśmy wziąć was na krótką wycieczkę filmową przez Barcelonę. Ruszajmy!

Filmy kręcone w Barcelonie:

Wszystko o mojej matce

Zacznijmy od “Wszystko o mojej matce”, najwybitniejszego dzieła Pedro Almodóvara. Film zaczyna się tragedią w Madrycie, jednak akcja szybko przenosi się do Barcelony.

Mirador de Colón

Pomnik Kolumba (zdjęcie: Keith Laverack cc)

Po tragedii jaka spotkała Manuelę, wszystko się zmienia. Prześladowana przez śmierć swojego syna, kobieta udaje się w podróż do Barcelony, by uciec przed jego wspomnieniem i odszukać swojego byłego męża. Znakiem, że akcja przeniosła się do Barcelony jest widok taksówki przejeżdżającej przy Pomniku Kolumba.

Sagrada Familia 3000

Sagrada Familia (zdjęcie: Francisco Antunes cc)

W filmie zobaczymy zapierający dech nocny widok na Sagradę Familię. Z tym majestatycznym obrazem w tle, dynamika filmu się zmienia i rozpoczyna się nowy ekscytujący wątek.

Palau de la Música 3000
Pałac Muzyki
(photo credit: OK – Apartment cc)

Manuela szuka starego przyjaciela – transseksualnej prostytutki La Agrado. Pyta się go, czy może zostac na parę dni, zanim znajdzie mieszkanie w Barcelonie. Dom La Agrado znajduje sie dokładnie na przeciwko Pałacu Muzyki Katalońskiej. Budynek ten powstał w latach 1905-08 i jest pionierem barcelońskiego modernizmu. Jeśli chcesz się tam dostac, udaj się na Via Laietana 50, metrem L1 do stacji Urquinaona.

Cases Ramos
Cases Ramos
(zdjęcie: Jaume Meneses cc)

Kolejnym modernistycznym budynkiem jest Cases Ramos, gdzie Manuela wraz z przyjacielem szukają pracy. La Agrado decyduje się na zmianę profesji po tym, jak obsługując klienta został ogłuszony i prawie zgwałcony w pustym magazynie. W czasie próby znalezienia pracy poznają siostrę Rosę, zakonnicę, która zajmuje się chorymi. Rosa pyta się matki, czy Manuela może pracować u nich w domu jako gosposia, jednak kobieta odmawia. Dom, w którym mieszkają to właśnie Cases Ramos.

Carrer Allada Vermell
Ulica Allada Vermell street: (zdjęcie: Tchacky cc)

W tej skromnej uliczce Manuela i Rosa siedzą i omawiają swoje plany na przyszłość. Rosa przyznaje się, że jest w ciąży i pyta się Manueli, czy może z nią zamieszkać, bo jej matka nie zaakceptowałaby ciężarnej zakonnicy. Pedro Almodóvar opisuje uliczkę jako mieszankę Hawany, Marsylii i Neapolu, ze względu na jej zaskakującą żywotność. Uliczka ta znajduje się w pobliżu Muzeum Picassa, Kościoła Santa María del Mar i starego targu El Born.

Teatre Tivoli
Teatr Tivoli (zdjęcie: Ferran Nogués cc)

Manuela udaje się do teatru na ostatnią sztukę, którą oglądała wraz ze swoim synem – “Tramwaj zwany pożądaniem“. Tam postanawia odszukac Humę Rojo, idolkę Estebana, która odmówiła mu autografu. Teatr znajduje się przy Carrer Casp 8, dojechac tam można metrem L1 do Catalunya.

Gotycka część przy Carrer de les Caputxes: Manuela i Huma znalazły Ninę na tej ulicy. Metro L4, Jaume I.

Hospital del Mar: Manuela i Rosa idą do tego szpitala. Almodóvar twierdzi, że nie lubi tego szpitala, ukazał go jako promenadę oświetloną jedynie paroma promieniami słonecznymi, sprawiając, że śmierć wydaje się czymś odległym, a nie tragicznym.Szpital znajduje się przy Passeig Maritim 25-29. Metro L4, Ciutadella.

Cementeri Montjuïc: W końcowej scenie filmu, siostra Rosa umiera na AIDS. W tej samej scenie Manuela spotyka swojego byłego męża. Carrer Mare de Deu del Port s / n. Autobus – 13.

https://barcelonaenpantalla.wordpress.com/2013/05/15/escenarios-de-barcelona-en-todo-sobre-mi-madre/

Znajdź zakwaterowanie dla siebie już teraz!

Biutiful (Alejandro González Iñárritu, 2010)

Na brudnych i ponurych obrzeżach Barcelony poznajemy Uxbala (Javier Bardem), próbującego samotnie wychować dwójkę dzieci, jednocześnie zajmując się niestabilną psychicznie żoną. Bohater pracuje wraz z imigrantami z Chin w fabryce produkującej podróbki, które są potem sprzedawane przez Senegalczyków na ulicach Barcelony. Gdy Uxbal dowiaduje się, że umiera, postanawia zrobić coś dobrego ze swoim życiem.


Santa Coloma de Gramenet (zdjęcie: daniel.julia cc)

W tym filmie nie zobaczymy wielu miejsc odwiedzanych przez turystów, jednak występuje tam Badalona (Carrer de Floridablanca), Sant Adrià de Besòs, Santa Coloma de Gramenet, Hospitalet de Llobregat, Plaça Catalunya, Las Ramblas i Plaça Reial.

W przyszłym tygodniu opublikujemy kolejną częśc naszego cyklu o filmach kręconych w Barcelonie. Bądźcie czujni!

 

Zdjęcie: bradleypjohnson cc

 

Zakwaterowanie w Barcelonie

Zobacz wszystkie

Dodaj Komentarz

Your email address will not be published.

Scenariusz: xavi

xavi

Hello there! I love to travel, and Barcelona is a great city to live, thats why I decided to write about it and share my experiences!

kultura-pl

Noclegi Barcelona


Scroll To Top