Home / Kultura / Kosmici wylądowali! – Miasto Sztuki i Nauki w Walencji
The Aliens have landed! – Ciudad de Las Artes y Las Ciencias in Valencia

Kosmici wylądowali! – Miasto Sztuki i Nauki w Walencji

To, co przypomina marsjański pojazd kosmiczny to tak naprawdę Miasto Sztuki i Nauki w Walencji (Ciudad de las Artes y Las Ciencias), olbrzymi kompleks, w którym rozwijane są kultura, nieskończona ciekawość i miłość do wiedzy. Miejsce to ma powierzchnię 350 000 metrów kwadratowych i jest podzielone jest na trzy strefy według kategorii: sztuka, nauka i natura.

Jest to nowe oblicze Walencji, które pokazuje ją światu jako miasto skierowane ku przyszłości. Kompleks usytuowany jest na końcu dawnego koryta rzeki Turia, która wyschła, a następnie zmieniła swój bieg po katastrofalnej w skutkach powodzi w 1957. Dawne koryto zostało zmienione we wspaniały park. Ciudad de las Artes y Las Ciencias zostało zaprojektowane przez Santiago Calatrava and Félixa Candela, który jest głównym twórcą L’Oceanográfic i którego prace przypominają wykonane przez Gaudiego w Barcelonie. Budowa obiektu rozpoczęła się w lipcu 1996, a ukończona została w 2008 roku, tuż przed finansowym kryzysem w Hiszpanii i kosztowała mieszkańców Walencji ok. 1,2 miliarda €. Jednakże od czasu otwarcia nie tylko zwrócił, ale przez przyciągnięcie ok. 40 milionów turystów, przyniósł miastu dodatkowe 800 000 milionów zysku.

Znajdź zakwaterowanie dla siebie już teraz!

Muzyka, nowe technologie, matematyka, ekologia, edukacja, kinematografia, natura, biologia, czy sztuki awangardowe – wszystkie te dziedziny znalazły dla siebie miejsce w tym wyjątkowym kompleksie. Miasto Sztuki i Nauki jest muzeum na miarę XXI wieku dając zwiedzającym możliwość aktywnego uczestnictwa.

Mieszkańcy są dumni z możliwości zaprezentowania światu tego symbolu nowoczesnej, dynamicznej i zaawansowanej Walencji. Jest to magiczne miejsce, gdzie wszystko jest możliwe: wyjście do opery, oglądanie gwiazd, odkrywanie początków życia, obserwacja morskich zwierząt…

Valencia Hémisferic
(zdjęcie: R.A cc)

Hemisfèric jest nadzwyczajną i spektakularną budowlą zaprojektowaną przez Santiago Calatrava, która przypomina ludzkie oko, oko mądrości. Symbolizuje to obserwację świata, który odwiedzający odkrywają przez audiowizualne projekcje. Była to pierwsza część, która powstała w Mieście Sztuki i Nauki i została otwarta już w 1998 roku. Jest ona zbudowana na planie owalu ze sferycznym dachem i służy jako sala projekcyjna. We wnętrzu znajdują się też między innymi Perimeter Ring Carla Sagana, który został nazwany an część wybitnego amerykańskiego astronoma.

Valencia Oceanográfic
(zdjęcie: Tuscasasrurales cc)

The Oceanogràfic zaprasza nas do odkrywania morskiego parku, w którym prezentowane są główne morza i oceany naszej planety. Powierzchnia 110 000 metrów kwadratowych i objętość 42 mln litrów wody czyni The Oceanogràfic największym oceanarium w Europie. Miejsce to składa się z różnych budynków, przedstawiających poszczególne podwodne ekosystemy. Spektakularna, wysoka na 26 metrów budowla prezentuje dwa najbardziej osobliwe ekosystemy: bagna namorzynowe i the Fens – angielskie nizinne tereny podmokłe, natomiast wewnątrz kopuły w kształcie igloo znajdziemy region arktyczny. Podwodna restauracja zlokalizowana w samym centrum kompleksu jest najbardziej charakterystycznym budynkiem kompleksu, za sprawą parabolicznego dachu przypominającego lilię i znajdującego się w środku ogromnego akwarium.

Valencia Umbracle
(zdjęcie: CIUDAD DE LAS ARTES Y LAS CIENCIAS cc)

Umbracle to imponująca zielona promenada i przestrzeń wystawowa z niesamowitym widokiem na cały kompleks, w której znajduje się również parking. Jest to punkt obserwacyjny o powierzchni ponad 17 500 metrów kwadratowych, z którego można podziwiac budynki, jeziora, przejścia i krajobrazy całego Miasta Sztuki i Nauki. Widoki zmieniają się ze względu na pory roku i wegetację w regionie Morza Śródziemnego. Dodatkowo w Umbracle wystawiane są rzeźby znanych na arenie międzynarodowej artystów.

Valencia Museo de las Ciencia Principe Felipe
(zdjęcie : vil.sandi cc)

Na pierwszym piętrze muzeum na odwiedzających czekają warsztaty i interaktywne wystawy naukowe, gdzie mogą przeprowadzać różne eksperymenty. Trafisz tam od strony Calle Mayor, na której znajdują się wysoka na 15 metrów rzeźba przedstawiające podwójną helisę DNA i Wahadło Foucault o długości 34 metrów. Odwiedzający mogą także podziwiać imponującą szklaną powierzchnię muzeum i widok na dawną rzekę Turię.

Drugie piętro dedykowane jest wystawie “Dziedzictwo Nauki”, która przybliża nam życie i twórczość trzech laureatów Nagrody Nobla.

Do Chromosomowego Lasu trafisz na trzecim piętrze, którego 2 600 metrów kwadratowych poświęcone jest największemu kamieniowi milowemu współczesnej nauki: sekwencjonowaniu ludzkiego DNA. Jest to przeskalowana do ogromnych rozmiarów reprodukcja 23 par chromosomów gatunku ludzkiego. Kolejną interaktywną wystawą jest “Nieważkość”, stworzona przez Europejską Agencję kosmiczną i Akademię Kosmiczną.

Valencia Palacio de Las Artes
(zdjęcie: Rafael Minguet cc)

Pałac Sztuki składa się z czterech sal: Sala Principal, który służy głównie jako przestrzeń operowa lub baletowa, Aula Magistral, zaprojektowana pod występy małych zespołów, Auditorio, która pomieści 1 400 widzów i Teatro Martín i Soler, która dedykowana jest rzemiosłu artystycznemu i akademii specjalizacji.

 Godziny otwarcia i  Ceny

Zdjęcia: Un ragazzo chiamato Bi przez photopin cc

Zakwaterowanie w Barcelonie

Zobacz wszystkie

Dodaj Komentarz

Your email address will not be published.

Scenariusz: xavi

xavi

Hello there! I love to travel, and Barcelona is a great city to live, thats why I decided to write about it and share my experiences!

kultura-pl okolice-barcelony

Noclegi Barcelona


Scroll To Top