Home / Kultura / Architektura Barcelony
Gaudi Architecture

Architektura Barcelony

Przyjeżdżając do Barcelony od razu staje się jasne, dlaczego miasto to jest znane ze swojej wyjątkowej architektury. To właśnie ta niezwykła różnorodność zarówno współczesnej jak i tradycyjnej architektury tworzącej idealną równowagę pomiędzy starym i nowym, jest cechą wyróżniającą Barcelonę na tle innych miast. Ta niespotykana mieszanka przyciąga uwagę nie tylko turystów, ale też mieszkańców. Bez wątpienia Barcelona może pochwalić się niejednym budynkiem zachwycającym swoją architekturą.

Znajdź zakwaterowanie dla siebie już teraz!

Jednym z najbardziej imponujących i popularnych budynków jest Katedra św. Eulalii. Położona w  Barrio Gótico, czyli gotyckiej dzielnicy miasta, katedra powstała w czasach średniowiecza i jest wybitnym przykładem architektury gotyku. Aby zobaczyć więcej przykładów architektury gotyckiej, można odwiedzić Muzeum Historii Barcelony i przejść się wzdłuż rzymskich ruin, co pomoże nam wyobrazić sobie, jak wyglądało miasto w czasach Imperium Rzymskiego.

Nietrudno zgubić się w Eixample, jednej z największych dzielnic Barcelony, której zawiły układ ulic może być mylący. Ildefons Cerda zaprojektował dzielnicę tak, by wszystkie budynki były jednakowej wysokości, a wszystkie grupy budynków miały kształt ośmioboków bez ani jednego kąta prostego. Taki projekt sprawia, ze praktycznie każda następna ulica wygląda identycznie jak poprzednia.

Zdecydowanie najbardziej znanym i popularnym barcelońskim architektem był Antoni Gaudi. Dzieła Gaudiego są imponujące, jako że użył kolorów, kształtów i naturalnych form, które go otaczały i wkomponował je w swoje prace w niezwykły i zapierający dech w piersi sposób. Miłośnicy architektury i nie tylko przybywają z całego świata, by na własne oczy zobaczyc wyjątkowy styl i kunszt Gaudiego. Jego dzieła można zobaczyc w całej Barcelonie. Najbardziej znanymi przykładami są wciąż budowana Sagrada Familia, Casa Mila i Casa Battlo oraz budowle znajdujące się w  Parku Güell.

 

Zakwaterowanie w Barcelonie

Zobacz wszystkie

Dodaj Komentarz

Your email address will not be published.

Scenariusz: xavi

xavi

Hello there! I love to travel, and Barcelona is a great city to live, thats why I decided to write about it and share my experiences!

kultura-pl miasto wszystko-o-barcelonie zwiedzanie-i-muzea

Noclegi Barcelona


Scroll To Top