Casa Batllo

Casa Batllo

Casa Batllo to jedno z dwóch zadziwiających arcydzieł, które zostały zaprojektowane przez światowej sławy katalońskiego architekta Antoniego Gaudiego na początku XX wieku. To prawdziwy skarb, którego wyjątkowa konstrukcja uwodzi oglądających. Budynek znajduje się na najmodniejszej alei Barcelony, mieszczącej się w samym sercu miasta – Passeig de Gracia – która jest łatwo dostępna za pomocą publicznego transportu czy busów turystycznych.

Znajdź swój nocleg już teraz!

Sąsiedztwo otaczające Casa Batllo zapewnia oszałamiające widoki. W pobliżu znajduje się wiele apartamentów, z których z łatwością można dotrzeć do tego wyjątkowego arcydzieła. Niepowtarzalny projekt budynku i dopracowanie go w najdrobniejszych szczegółach przyciągają liczne grona osób przechodzących przez Passeig de Gracia. Będąc w Barcelonie, koniecznie trzeba to zobaczyć.

To wyrafinowane architektoniczne dzieło Gaudiego stanowi wyjątkowy pomnik, ukazujący jednocześnie splendor wieku, jak i innowacyjność. W najszerszym znaczeniu można tę pracę interpretować właśnie jako modernizm czy secesję. Aktualnie jest to jedna z najczęściej odwiedzanych i najbardziej cenionych przez zwiedzających atrakcji turystycznych w Barcelonie.

Budynek ten znany jest także wśród mieszkańców Barcelony pod nazwą ,,Dom kości” ze względu na jego właściwości. Śmiało można to zauważyć przyglądając się jemu z zewnątrz, gdzie balkony przyjmują kształt masek, przywołujących skojarzenie czaszki, natomiast filary wyglądają jak kości. Co typowe dla Gaudiego, jak tylko możliwe, unika on linii prostych. Na pierwszym piętrze dostrzec można nieregularnie wyrzeźbione owalne okna.

casa-batllo

Wnętrze budynku dowodzi kreatywności i zamiłowania Gaudiego do szczegółów – od twórczej eksplozji kolorów i kształtów odnajdywanych w różnych częściach budynku, po jego strukturę i architekturę. Może to być na przykład dostrzegane w dekoracji mozaik wykonanych z połamanych ceramicznych fragmentów, jak również w kolorach zdobiących fasadę, które inspirowane były życiem morskim.

Co do historii Casa Batllo, budynek ten został zaprojektowany przez Gaudiego jako ekskluzywny dom dla Josepa Batlly, który był bogatym arystokratą przemysłu włókienniczego. Señor Batlló mieszkał na dwóch niższych piętrach budynku ze swoją rodziną, a wyższe poziomy wynajmowane były jako apartamenty.

Zwiedzanie tego miejsca to zaczarowana podróż, która trwa w przybliżeniu godzinę. Obejmuje ona piętro Noble, taras na dachu z jego mitycznymi kominami (gdzie znaleźć można szkielet smoka zabitego przez świętego Jordiego lub George’a) oraz wspaniały budynek (kiedyś wspólna klatka schodowa). Wycieczka kończy się przy znakomitym holu wejściowym i głównej klatce schodowej. Bilety można zakupić tutaj.

 


Zobacz większą mapę

 

Zakwaterowanie w Barcelonie

Zobacz wszystkie

Scenariusz: xavi

xavi

Hello there! I love to travel, and Barcelona is a great city to live, thats why I decided to write about it and share my experiences!

miejsc-do-odwiedzenia kultura-pl muzea-kultura-pl wszystko-o-barcelonie zwiedzanie-i-muzea

Noclegi Barcelona


Scroll To Top