Home / Kultura / La Pedrera
roof top view of Casa Mila Barcelona 2

La Pedrera

La Pedrera, formalnie znana jako Casa Mila jest największym “świeckim” budynkiem zaprojektowanym przez Antoni Gaudíego. Jest to jeden z jego najbardziej innowacyjnych obiektów, który stał się dziełem sztuki samym w sobie. Apartamentowiec został wybudowany pomiędzy 1906, a 1910 rokiem. Było to ostanie dzieło Gaudíego zanim poświecił się konstrukcji Sagrada Família. W 1984 roku Casa Mila został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obecnie jest to centrum kulturalne, siedziba Fundacji Catalunya-La Pedrera, pełnił również funkcję mieszkalną.

Znajdź zakwaterowanie teraz!

La Padrera została zaprojektowana jako apartamentowiec o funkcji mieszkalnej i biurowej, jednakże właściciel napotkał trudności w wynajmie apartamentów, ponieważ potencjalni najemcy uważali, iż będą mieli problemy z urządzeniem pokoi ze względu na ich nieregularne kształty. Obecnie La Pedrera to muzeum, otwarte dla turytów.

To arcydzieło architektoniczne, nieco podobne do Casa Batlló, obala tradycyjną architekturę przez rezygnację z pojedynczej, prostej linii. W budynku nie ma ścian nośnych, opiera się na filarach i łukach. Ponadto zastosowanie stali pozwoliło architektowi stworzyć całkowicie nieregularne plany pięter. Nawet wysokości filarów i sufitów różnią się od siebie. Aby umożliwić dopływ światła do pokoi, apartamenty zaaranżowane są wokół dwóch centralnych dziedzińców, pierwszy o kształcie kołowym, drugi owalnym.

Z zewnątrz, balkony o niestandardowym kształcie przypominają morskie fale. Wykute z żelaza balustrady balkonów zostały zaprojektowane przez Josepa Maria Jujola, który improwizował przy ich projektowaniu na miejscu. Niektórym fasada budynku przypomina kamienny klif z jaskiniami. Budynek częściej nazywany jest “La Padrera” niż “Casa Mila”, ponieważ podczas podczas konstrukcji przypominał mieszkańcom miasta kamieniołom. Wnętrze apartamentu na najwyższym piętrze pozwala odczuć jak  wyglądało to na początku XX wieku. Podobnie jak na zewnątrz, wnętrza nie mają żadnych prostych linii. Główne pokoje są bardzo charakterystyczne, łącząc w sobie styl impresjonistyczny i Art Nouveau.

Najwyższe piętro, poddasze i nietuzinkowy dach są otwarte dla zwiedzających. Najbardziej intrygującą częścią budynku jest dach wraz z ogromnymi, nieco dziwnymi, kolorowymi kominami. Wiele z nich wygląda jak wojownicy z filmu science fiction, inne są bardziej frywolne. Na dachu znajduje się również ławka podobna do tej w Parku Güell. Ze szczytu La Pedrera rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na miasto. Jedno piętro poniżej dachu, gdzie możesz docenić zamiłowanie Gaudíego do parabolicznych łuków, znajduje się skromne muzeum dedykowane jego pracy. Gaudí pragnął umieścić tu posąg Matki Boskiej, jednak gdy rodzina Mila odrzuciła jego prośbę, obawiając się, iż może to uczynić budynek celem dla anarachistów, Gaudí zrezygnował z tego projektu zniesmaczony.

Kolejne piętro niżej znajduje się El Pis de la Pedrera. To niesamowicie fascynujące przechadzać się po tym elegancko urządzonym apartamencie, wykonanym w stylu, w którym wpływowa rodzina spędzała czas na początku XX wieku. Zmysłowe załamania i nieoczekiwane akcenty we wszystkim od stelaży oświetleniowych po ramy łóżka, od klamek po balkony, mogą wydawać się wspaniałe dla nas, jednak nie każdy myślał tak w tamtym czasie.

Jeśli poszukujesz dodatkowych wrażeń powinieneś odwiedzić La Padrera podczas nocnej wycieczki. Podczas spokojnych nocnych godzin, ta niesamowita wycieczka, ograniczona jedynie do 30 osób, pozwoli Ci odkryć wszystkie sekrety budynku, czego nie doświadczysz w ciągu dnia. Gdziekolwiek zatrzymasz się w Barcelonie ten monumentalny budynek jest łatwo dostępny metrem lub autobusem.

 

Informacje

Adres: Provença, 261 – 265. 08008, Barcelona, Hiszpania

Transportu: Autobusem: 7,16,17, 22, 24 i 28 | Metrem: linie 3 i 5, Diagonal | FGC: Provença |RENFE: Passeig de Gràcia.

Ceny: Dorośli: €16.50 | Studenci: €14.85 | Niepełnosprawni: €14.85 | Dzieci (6 lat i mniej): za darmo | Dzieci (7 do 12 lat): €8.25.

Harmonogram: 4 listopad do 28 lutego – Poniedziałek – Niedziela : od 9.00 do 18.30 (ostatnie wejście o 18.00) | 1 marzec do 3 listopada – Poniedziałek – Niedziela : od 9.00 do 20.00 ( ostatnie wejście o 19.30).

 

 

Zakwaterowanie w Barcelonie

Zobacz wszystkie

Scenariusz: xavi

xavi

Hello there! I love to travel, and Barcelona is a great city to live, thats why I decided to write about it and share my experiences!

kultura-pl muzea-kultura-pl zwiedzanie-i-muzea

Noclegi Barcelona


Scroll To Top