Home / Wszystko o Barcelonie / Dzielnice / Dzielnica Gotycka Barcelony
The Gothic Quarter in Ciutat Vella, Barcelona

Dzielnica Gotycka Barcelony

Przepiękna okolica, znana jako Dzielnica Gotycka Barcelony, uchodziła za małe miasteczko romańskie i stąd pochodzą pozostałości po jej chwalebnej przeszłości. Barcelona jest miastem, w którym łączą się echa średniowiecznej architektury z tą nowoczesną. Dzielnica Gotycka jest jednym z najbardziej znanych obszarów miasta, mieszczącym się w sercu jego starej części. Tworzy ją przypadkowy labirynt wąskich uliczek.

Miejsce to przesiąknięte jest historią i legendami minionej ery. Ta raczej mała, ale bogata część miasta, została wybudowana głównie na przełomie XIV i XV wieku na terenie dawnych osad imperium rzymskiego.

Znajdź swój nocleg już teraz!

Zwiedzanie Dzielnicy Gotyckiej Barcelony

Wąskie, kręte uliczki w tym obszarze tworzą coś na kształt labiryntu, więc, jadąc gdzieś, należy dać sobie czas, aby dostać się do celu. Warto w trakcie takiej wycieczki zawsze rozglądać się wokół siebie, by nie przegapić wielu fragmentów tej interesującej okolicy. Podczas spaceru po dzielnicy mija się pałace kupieckie Carrer Montcada, stojących, zahipnotyzowanych strażników Plaça del Rei czy podziwia klasztory i chór imponującej katedry gotyckiej. Przekraczając dalej średniowieczne progi, można znaleźć pozostałości romańskiego miasteczka Barcino i odkryć fascynujące muzeum Picassa – miejsca, które koniecznie należy zwiedzić, będąc tam. Warto także zobaczyć Les Quatre Gats, gdzie odbyła się pierwsza wystawa Picassa. Artysta słynął z regularnego pojawiania się tam na drinka.

Niewiarygodne jest także to, że w Dzielnicy Gotyckiej można zrobić zakupy zarówno w bardziej komercyjnych miejscach Calle Portal de L’Angel, jak i wszystkich małych butikach na Calle Avinyo. Warto wykorzystać te wszystkie możliwości. Dzielnica Gotycka jest idealna na popołudniowy spacer. Na górze Las Ramblas znajduje się Plac Kataloński, z którego dojść można do Passeig de Gràcia, jeżeli pała się zamiłowaniem do zakupów i zwraca uwagę na szyk czy też chcąc zobaczyć znakomite budynki Antoniego Gaudiego.

Gorące miejsca

Dzielnica Gotycka rozpieszcza zwiedzających obfitością restauracji i barów, szczególnie tych znajdujących się w okolicy Plaça Reial. Są one stale przepełnione – zarówno w ciągu dnia, jak i nocą. Życie nocne tej dzielnicy kwitnie, dlatego zawsze każdy znajdzie tam miejsce, w którym można wypić drinka czy też potańczyć. Znajdująca się po jednej stronie Plaça Reial ulica Ferran, prowadząca do Plaça Sant Jaume z jego niepowtarzalnymi budynkami rządu, to także idealna okolica, by wstąpić do któregoś z barów czy jakiejś kawiarni.

Gdzie zamieszkać w Dzielnicy Gotyckiej Barcelony

Jeśli chodzi o lokalizację, Dzielnica Gotycka zapewnia idealny dostęp do wielu głównych atrakcji miasta. Znajduje się ona bowiem w pobliżu La Rambli, co oznacza, że wszystko tam mieści się na odległość spaceru. Jest szereg możliwości zakwaterowania w Barcelonie – w apartamentach dostępnych dla rodzin, grup przyjaciół oraz w pokojach dla par. Istnieje bogata gama zalet wynikających z zamieszkiwania w Dzielnicy Gotyckiej – począwszy od tych historycznych, aż po huczne życie nocne, co czyni to miejsce idealnym celem wakacyjnej podróży. Można znaleźć tam dla siebie zarówno cały apartament, ale również – jeżeli preferuje się coś mniejszego – pokoje w dobrej cenie.

Historia Dzielnicy Gotyckiej

Poza historią gotyckich budynków miasto posiada inny sekret – opowieści ludowych i tajemniczych tradycji, z których wiele zostało zabranych pomiędzy rokiem 1920 a 1950 przez wybitnego folklorystę Joana Amadesa. Najbardziej znana jest bajka o żydowskim alchemiku i jego córce. Jego własnością był ostatni budynek na Arc de Sant Ramon del Call. Miał on piękną córkę, którą adorował pewien starszy mężczyzna. Plotki o pięknie dziewczyny dotarły jednak do młodego chrześcijańskiego rycerza, który zrobił wszystko, by zdobyć jej serce. Ta jednak odmówiła, gdy poprosił ją o rękę. Rozwścieczyło to niesamowicie tego młodego człowieka. Udał się on do słynnego żydowskiego alchemika i powiedział, że zamierza pomścić nielojalną ukochaną.

Alchemik przyjął od bogatego mężczyzny w ciemności siedem sztuk złota i przygotował unikalną substancję. Kilkoma kroplami tego śmiercionośnego płynu podlano różę młodego szlachcica przeznaczoną dla córki alchemika. Po otrzymaniu bukietu od rycerza delektowała się ona tym intrygującym zapachem, tracąc stopniowo świadomość, aż w końcu zmarła w strasznych mękach na rękach swojego ojca. Alchemik zabił swoją córkę i był niepocieszony. Chcąc odpokutować, przez resztę swojego życia wędrował po pustyni. Zanim jednak zmarł, kiedy tłum zebrał się wokół, patrząc, jak zamyka on drzwi swojego domu po raz ostatni, wypowiedział klątwę, że każdego, kto zamieszka w tym domu, spotka ten sam los, co jego córkę. Dlatego też budynek pozostał pusty.

Informacje praktyczne

Adres: El Barri Gòtic Barcelona, Hiszpania

Transport publiczny: po obu stronach Dzielnicy Gotyckiej znajdują się przystanki metra. Trzy z nich mieszczą się na Las Ramblas i obsługują jedną część, a inna to Jaume I. Będąc jednak w centrum miasta można dostać się do wielu atrakcji turystycznych spacerem.

Warto zwrócić uwagę na to, że po przekroczeniu Via Laetana kończy się Dzielnica Gotycka i zaczyna La Ribera.

  

 

Zakwaterowanie w Barcelonie

Zobacz wszystkie

Dodaj Komentarz

Your email address will not be published.

Scenariusz: xavi

xavi

Hello there! I love to travel, and Barcelona is a great city to live, thats why I decided to write about it and share my experiences!

dzielnice-wszystko-o-barcelonie wszystko-o-barcelonie

Noclegi Barcelona


Scroll To Top