Home / Wolny czas / Piękno labiryntu
park labyrinth view feature

Piękno labiryntu

Labirynt Park położony jest w północnej części miasta, w Horta Guinardo, poza zasięgiem turystów. Uważa się go za najstarszy park w Barcelonie i postrzega jako katalońską wersję grenadyjskiej Alhambry, wspaniałej posiadłości królewskiej otoczonej dobrze współgrającymi ze sobą fontannami i ogrodami. By podtrzymać oszałamiające piękno labiryntu parku, dziennie może przebywać na jego terenie jedynie 750 osób.

Historia Labiryntu

Park wybudowano w 1791 roku. Jest to jeden z obiektów pozostałych po ekstrawaganckim hiszpańskim królu w Katalonii. Został stworzony przez Marquis’a i właściciela ziemskiego Joana Antoniego Desvallsa. W parku znajduje się wiele śladów spokojnego stylu życia Marquis’a, w tym pomnik wybudowany specjalnie po to, by siostrzeniec króla wraz z panną młodą mógł tam spędzać wieczory.

Ogród rozszerza się do dwóch części – starszego ogrodu w neoklasycznym stylu i młodszego, który uważa się jako bardziej romantyczny.

Piękno labiryntu

Zajmuje on ponad 18 hektarów, przy czym głównym jego elementem jest woda, która w pewnym momencie pojawiła się w całym parku. Znajdują się tam strumienie, wodospady, stawy i kanały, które nawadniają w sposób naturalny las przy granicy parku. Labirynt Park składa się z mauretańskich łuków, greckich bogów, wizytówki ogrodu – eklektycznego dotyku stylów arabskich, śródziemnomorskich, neoklasycznych i romantycznych.

Wewnątrz neoklasycznego ogrodu znajduje się długi na 820 jardów labirynt, od którego wzięła się nazwa parku. W samym środku parku mieści się pomnik Erosa – boga miłości. Powyżej labiryntu znajdują się dwa szerokie pawilony, a tuż za nimi posąg Danae’a i Ariadny, obok natomiast są schody prowadzące do najwyższego punktu, czyli statuy Dionizosa – boga wina. Za schodami jest inny pawilon, w którym mieści się dziewięć muzeów, a za tym budynkiem dostrzec można piękny zielony staw.

Jeżeli przebywasz w pobliżu parku, nie przegap odwiedzenia pięknie przystrojonego od zewnątrz teatru, wykwintnego jedzenia, najmłodszych bawiących się w labiryncie i pozostałych atrakcji otoczenia.

Ogród romantyczny

Powstanie romantycznej i klasycznej części ogrodu datuje się na rok 1800. Porastają go tysiące kwiatów znajdujących się w cieniu wielkich drzew. Znajdują się tutaj wodospad i romantyczny kanał wodny. Ten romantyczny ogród jest niewyobrażalnie piękny, jednak nie wywołuje tego samego znakomitego odczucia czy zainteresowania, które pojawia się, gdy przebywasz w ogrodzie neoklasycznym.

W tej części mieści się czarujący kanał wraz z malowniczym mostem, pełny łabędzi i kaczek. Kanał był częścią pomysłowego systemu nawadniania zainstalowanego w 1853 roku – łączy wodospad, fontanny, stawy i strumienie w obwód, dlatego woda nie jest marnowana.

Służy ona raczej życiu towarzyskiemu, a jej dekoracje nawiązują do mitologii greckiej i rzymskiej. Uważa się ją za najbardziej refleksyjny i odizolowany obszar parku, prawdopodobnie najlepsze miejsce dla kochanków, czy kogoś, kto szuka odrobiny prywatności.

 


Zobacz większą mapę

Praktyczne informacje

  • Adres: Passeig dels Castanyers, 1, 08035 Barcelona,  telefon: 934 28 39 34
  • Transport: stacja metra Mundet (L3), autobusy: 27, 60, 73 oraz 76. Parking znajduje się w odległości 5 minut od metra.
  • Wstęp:  €2.17. Niedziele i środy – wstęp wolny. Dodatkowy koszt wycieczki z przewodnikiem: €1.80.
  • Harmonogram: otwarte siedem dni w tygodniu – od 10 do zmroku.  W okresie od stycznia do lutego: w godzinach 10-18, w marcu: 10-19,  w kwietniu: 10-20, od maja do września: 10-21, w październiku: 10-19, od listopada do grudnia: 10-20.

Zakwaterowanie w Barcelonie

Zobacz wszystkie

Dodaj Komentarz

Your email address will not be published.

Scenariusz: Barcelona-Home

Barcelona-Home

On our platform clients can find any kind of accommodation starting from shared apartments or student rooms, vacation rentals, monthly or yearly rentals, villas as well as properties for sale.

wolny-czas-pl activities-pl

Noclegi Barcelona


Scroll To Top