Home / Wolny czas / Piękno labiryntu
park labyrinth view feature

Piękno labiryntu

Labirynt Park położony jest w północnej części miasta, w Horta Guinardo, poza zasięgiem turystów. Uważa się go za najstarszy park w Barcelonie i postrzega jako katalońską wersję grenadyjskiej Alhambry, wspaniałej posiadłości królewskiej otoczonej dobrze współgrającymi ze sobą fontannami i ogrodami. By podtrzymać oszałamiające piękno labiryntu parku, dziennie może przebywać na jego terenie jedynie 750 osób.

Znajdź swój nocleg już teraz!

Historia Labiryntu

Park wybudowano w 1791 roku. Jest to jeden z obiektów pozostałych po ekstrawaganckim hiszpańskim królu w Katalonii. Został stworzony przez Marquis’a i właściciela ziemskiego Joana Antoniego Desvallsa. W parku znajduje się wiele śladów spokojnego stylu życia Marquis’a, w tym pomnik wybudowany specjalnie po to, by siostrzeniec króla wraz z panną młodą mógł tam spędzać wieczory.

Ogród rozszerza się do dwóch części – starszego ogrodu w neoklasycznym stylu i młodszego, który uważa się jako bardziej romantyczny.

Piękno labiryntu

Zajmuje on ponad 18 hektarów, przy czym głównym jego elementem jest woda, która w pewnym momencie pojawiła się w całym parku. Znajdują się tam strumienie, wodospady, stawy i kanały, które nawadniają w sposób naturalny las przy granicy parku. Labirynt Park składa się z mauretańskich łuków, greckich bogów, wizytówki ogrodu – eklektycznego dotyku stylów arabskich, śródziemnomorskich, neoklasycznych i romantycznych.

Wewnątrz neoklasycznego ogrodu znajduje się długi na 820 jardów labirynt, od którego wzięła się nazwa parku. W samym środku parku mieści się pomnik Erosa – boga miłości. Powyżej labiryntu znajdują się dwa szerokie pawilony, a tuż za nimi posąg Danae’a i Ariadny, obok natomiast są schody prowadzące do najwyższego punktu, czyli statuy Dionizosa – boga wina. Za schodami jest inny pawilon, w którym mieści się dziewięć muzeów, a za tym budynkiem dostrzec można piękny zielony staw.

Jeżeli przebywasz w pobliżu parku, nie przegap odwiedzenia pięknie przystrojonego od zewnątrz teatru, wykwintnego jedzenia, najmłodszych bawiących się w labiryncie i pozostałych atrakcji otoczenia.

Ogród romantyczny

Powstanie romantycznej i klasycznej części ogrodu datuje się na rok 1800. Porastają go tysiące kwiatów znajdujących się w cieniu wielkich drzew. Znajdują się tutaj wodospad i romantyczny kanał wodny. Ten romantyczny ogród jest niewyobrażalnie piękny, jednak nie wywołuje tego samego znakomitego odczucia czy zainteresowania, które pojawia się, gdy przebywasz w ogrodzie neoklasycznym.

W tej części mieści się czarujący kanał wraz z malowniczym mostem, pełny łabędzi i kaczek. Kanał był częścią pomysłowego systemu nawadniania zainstalowanego w 1853 roku – łączy wodospad, fontanny, stawy i strumienie w obwód, dlatego woda nie jest marnowana.

Służy ona raczej życiu towarzyskiemu, a jej dekoracje nawiązują do mitologii greckiej i rzymskiej. Uważa się ją za najbardziej refleksyjny i odizolowany obszar parku, prawdopodobnie najlepsze miejsce dla kochanków, czy kogoś, kto szuka odrobiny prywatności.

 


Zobacz większą mapę

Praktyczne informacje

  • Adres: Passeig dels Castanyers, 1, 08035 Barcelona,  telefon: 934 28 39 34
  • Transport: stacja metra Mundet (L3), autobusy: 27, 60, 73 oraz 76. Parking znajduje się w odległości 5 minut od metra.
  • Wstęp:  €2.17. Niedziele i środy – wstęp wolny. Dodatkowy koszt wycieczki z przewodnikiem: €1.80.
  • Harmonogram: otwarte siedem dni w tygodniu – od 10 do zmroku.  W okresie od stycznia do lutego: w godzinach 10-18, w marcu: 10-19,  w kwietniu: 10-20, od maja do września: 10-21, w październiku: 10-19, od listopada do grudnia: 10-20.

Zakwaterowanie w Barcelonie

Zobacz wszystkie

Dodaj Komentarz

Your email address will not be published.

Scenariusz: xavi

xavi

Hello there! I love to travel, and Barcelona is a great city to live, thats why I decided to write about it and share my experiences!

wolny-czas-pl activities-pl

Noclegi Barcelona


Scroll To Top