Home / Kultura / Noc Muzeów
La Noche de los Museos

Noc Muzeów

W Europie istnieje tradycja świętowania nocnych wydarzeń kulturalnych. W Sankt Petersburgu pod koniec czerwca występuje zjawisko nocy polarnej, kiedy to słońce praktycznie nie zachodzi. Wtedy też, wykorzystując 24 godziny światła dziennego, odbywają się tam różne wydarzenia, co czyni to rosyjskie miasto jedną z głównych stolic kulturalnych w Europie.

W ślad za Sankt Petersburgiem inne europejskie miasta takie jak Paryż, Berlin, Belgrad, czy Madryt zaczęły organizować podobne nocne wydarzenia związane z kulturą i sztuką. Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 roku i została bardzo pozytywnie odebrana przez uczestników. Obecnie Noc Muzeów jest inicjatywą promowaną przez Radę Europejską i bierze w niej udział ponad 3 000 muzeów ze z ponad 40 krajów. Poza Europą, państwa takie jak Argentyna, czy Filipiny także obchodzą swoje wersje tego wydarzenia. W Barcelonie La Nit dels Museus, bo tak po katalońsku nazywa się Noc Muzeów, obchodzona jest zazwyczaj w sobotę w okolicach 18. maja, czyli Międzynarodowego Dnia Muzeów.

Znajdź zakwaterowanie dla siebie już teraz!

Tej nocy muzea uczestniczące w wydarzeniu otwierają swoje drzwi dla odwiedzających całkowicie za darmo w późnych godzinach wieczornych, zazwyczaj między 19:00 a 1:00. W barcelońskiej La Nit dels Museus bierze udział około 60 muzeów i większość z nich oferuje darmowy wstęp również przez cały dzień 18. maja. Do instytucji, które można bezpłatnie zwiedzić w ramach tej inicjatywy należą między innymi: Caixaforum, Cosmocaixa, El Born CC, Fundacio Joan Miro, La Pedrera, MACBA, Museu de La Xocolata, Museu Egipci de Barcelona, Museu FC Barcelona, Museu Maritim de Barcelona and Museu Picasso.

Museu Picasso

W czasie Nocy Muzeów oprócz darmowego wstępu, odwiedzający mogą liczyć na różnego rodzaju atrakcje, takie jak koncerty, zapawy dla dzieci, recitale, projekcje, spektakle audiowizualne, teatralne, czy pokazy magiczne. Stolica Katalonii jest znana ze swoich modernistycznych dzieł oraz z tego, że to właśnie stąd pochodzą najbardziej znani hiszpańscy artyści, tacy jak Salvador Dali, Antoni Gaudi, Joan Miro i Pablo Picasso. La Nit dels Museus przyciąga każdego roku około 100 000 turystów. Również miejscowości w otoczeniu Barcelony biorą udział w tym wydarzeniu. Muzea w  l’Hospitalet de Llobregat, Badalonie, Cornelli, Esplugues, czy Santa Coloma de Gramenet także otwierają swoje drzwi tej nocy. By ułatwić decyzję, które z licznych atrakcji zobaczyć w ciągu tego jednego dnia, urząd miejski w Barcelonie oferuje mapki z zaznaczonymi poszczególnymi muzeami oraz wszystkimi niezbędnymi w czasie Nocy Muzeów informacjami.

Nie zapomnijcie zajrzeć na naszą stronę, by znaleźć idealny nocleg na Noc Muzeów w Barcelonie.

Zdjęcie: marimbajlamesa cc

 

 

Zakwaterowanie w Barcelonie

Zobacz wszystkie

Dodaj Komentarz

Your email address will not be published.

Scenariusz: xavi

xavi

Hello there! I love to travel, and Barcelona is a great city to live, thats why I decided to write about it and share my experiences!

kultura-pl culture-barcelona-pl muzea-kultura-pl muzyka-i-wydarzenia barcelona-directory-pl wszystko-o-barcelonie activities-pl

Noclegi Barcelona


Scroll To Top