Home / Kultura / Muzea / Muzeum Maricel
Museum Maricel

Muzeum Maricel

Artystyczny kompleks Maricel zbudowany został pomiędzy 1910, a 1918 rokiem przez Miguela Utrillo. Budynek powstał dla amerykanina Charlesa Deeringa, który potrzebował domu odpowiedniego dla jego potrzeb oraz, który może pomieścić wszystkie jego dzieła. Miejsce dawniej było szpitalem, później przebudowano je na rezydencję. Deering wciąż nie był usatysfakcjonowany, więc przejął wszystkie domy rybaków. Chciał, aby jego kolekcja sztuki miała odpowiednie środowisko, na jakie zasługuje. Podczas renowacji cała okolica uległa zmianie. Utrillo zainspirował się Cau Ferrat i Can Llopis, dwoma innymi budynkami, które są muzeami w Sitges.

Znajdź zakwaterowanie teraz!

Kolekcja sztuki, która jako pierwsza została wystawiona w rezydencji koncentrowała się głównie na hiszpańskich artystach oraz kilku dziełach nabytych przez Deeringa w innych miejscach. Najważniejsze, gotyckie dzieła w kolekcji to prace takich artystów jak: El Greco, Vicente Lopez, Viladomat i Goya. Modernizm reprezentują dzieła Ramon Casasa, Regoyos, Santiago Rusiñola, rzeźbiarzy Enric Casanovas oraz Gustave Violet i wielu innych. Po wielu latach i staniu się “adoptowanym synem” Sitges, Charles Deering opuścił miasto w 1921 roku, powodem były nieporozumienia z Utrillo. Kolekcja sztuki trafiła częściowo do Instytutu Sztuki w Chicago, a w części pozostała w posiadaniu rodziny Deeringa. Niektóre dzieła przetrasferowano do zamku Tamarit, który Deering przejął w 1916 roku. Później budynek był wykorzystywany w wieloraki sposób, aż to czasu gdy muzeum Sitges wynajęło go na wystawę Cau Ferrat Museum. W 1954 roku kompleks sprzedano władzom miast, a w 1969 dawna rezydencja Charlsa Deeringa została wypełniona kolekcją sztuki ofiarowaną przez Dr. Jesusa Pereza-Rosalesa.

Obecnie muzeum wystawia kolekcję z działami sztuki od X do XX stulecia, kolekcję Dr. Pereza-Rodale oraz kolekcję miasta. Dzieła będące własnością Dr. Jesusa nigdy wcześniej nie były wystawiane. Kompleks składa się z Muzeum Maricel, Can Rocamora połączonego z Maricel i z Cau Ferrar, Palau Maricel przed dwoma innymi budynkami, Biblioteca Popular Santiago Rusiñol, której inauguracja odbyła się w 1936 roku oraz z Arxiu Històric de Sitges na parterze.

Obecnie Muzeum Maricel zlokalizowane jest tam gdzie mieszkał Charles Deering. Znajduje się tam ponad 3000 eksponatów z różnych części świata, w tym malowidła romańskie, gotyckie obrazy, renesansowe karawany, modernistyczne rzeźby, płótna, zdjęcia i meble.

Zdjęcie głowne: Maria Rosa Ferre cc

 

Nocleg Sitges

Zobacz wszystko

Dodaj Komentarz

Your email address will not be published.

Scenariusz: xavi

xavi

Hello there! I love to travel, and Barcelona is a great city to live, thats why I decided to write about it and share my experiences!

muzea-kultura-pl

Zakwaterowanie Sitges


Scroll To Top