Home / Zwiedzanie i muzea / Plac Kataloński w Barcelonie
Der Catalunya Platz

Plac Kataloński w Barcelonie

To obszar mieszczący się w centrum Barcelony, który uważa się zarówno za teren centralny dla niej, jak i miejsce zetknięcia się jej starej części z XIX-wiecznymi budynkami Eixample. Zaprojektowany w 1859 roku przez Ildefonsa Cerdę skwer stał się sercem Barcelony. Plac Kataloński w Barcelonie bowiem składa się po trochę ze wszystkiego – modernistycznych kawiarni i pomników, efektownych fontann, sklepów czy barów. To ogromny, ruchliwy plac otoczony zabytkowymi budynkami. Znajduje się pomiędzy Ciutat Vella i XIX-wieczną dzielnicą Eixample.

Wiele najważniejszych ulic miasta i alejek styka się właśnie na Placu Katalońskim. To również miejsce skrzyżowania się ze sobą La Rambla, Portal del Àngel, Ronda de Sant Pere i Passeig de Gracia oraz połączenia się Dzielnicy Gotyckiej z Eixample. Plac zajmuje obszar około 50 000 metrów. Jest szczególnie znany z jego fontann i posągów, bliskości do najpopularniejszych atrakcji Barcelony oraz stad gołębi gromadzących się w centrum.

Dwie najpopularniejsze ulice w Barcelonie – La Rambla i Passeig de Gràcia zaczynają się na Placu Katalońskim. Pomimo że skwer ten charakteryzują ogromne rozmiary, stale jest on zatłoczony przez ludzi spacerujących tam i z powrotem którąś z dziewięciu uliczek odchodzących z placu.

Historia

Aż do połowy XIX wieku Plac Kataloński stanowił teren wiejski, poza murami miasta. W roku 1858 rząd centralny w Madrycie ostatecznie wyraził zgodę na zburzenie murów obronnych. Następnie postanowiono zagospodarować to miejsce, dlatego też zorganizowano konkurs na projekt nowej dzielnicy.

Fontanny i zabytki

Projekt Placu Katalońskiego obejmuje ławki parkowe, ładne fontanny, sadzawki i fragmenty rzeźb. Na szczególną uwagę zasługuje będąca w kolorze kości słoniowej La Deessa czy posąg bogini autorstwa Josepa Clarego, który przedstawia nagą kabietę w kąpieli. Ten znakomity pomnik znajdujący się na rogu odbijającej światło sadzawki, przyciąga wielu zwiedzających. Plac zdobią również inne pomniki – artystów takich jak Josep Llimona czy Pablo Gargallo. Najnowszym dodatkiem jest nowoczesny betonowy posąg dedykowany poprzedniemu katalońskiemu prezydentowi – Francescowi Maciemu, zaprojektowany przez Josepa Subirachsa – architekta związanego aktualnie z Sagradą Familią. Ten futurystyczny pomnik znalazł się tam w 1991 roku.

Zakupy i kawiarnie

Na tych ulicach można znaleźć liczne rozmaite outlety, począwszy od modnych butików, aż po uliczne marki, ale najbardziej wszystkim znany znajduje się na samym placu – el Corte Inglés. Ten olbrzymi dom towarowy mieszczący się w trzech pobliskich miejscowościach oferuje dziewięć pięter wszystkiego rodzaju hiszpańskich dóbr konsumpcyjnych. Można tam znaleźć dosłownie wszystko – od przeznaczonych dla smakoszy pakowanych artykułów z supermarketu po ubrania, meble czy elektronikę.

Na ostatnim piętrze znajduje się kawiarnia z widokiem na plac poniżej. Tam można się trochę orzeźwić po udanych zakupach, mając jednocześnie możliwość podziwiania cudnego widoku serca Barcelony. Inne kawiarnie znajdujące się na placu to Hard Rock Café i bardzo popularna Café Zurich mieszcząca się w niedawno odnowionym budynku.

Centralny węzeł komunikacyjny

Plac Kataloński funkcjonuje jako węzeł komunikacyjny transportu publicznego miasta. Pod nim znajduje się główne skrzyżowanie podziemne: spotykają się tam trzy linie metra i miejski pociąg. Zatrzymuje się tam także wiele miejskich autobusów, jak również pociąg z lotniska i autobusy turystyczne. Przestrzeń ta, stanowi punkt pośredni pomiędzy dzielnicą Eixample i miastem oraz ma powierzchnię przynajmniej 50 000 m² w przybliżeniu. Jest tak obszerna jak Plac św. Piotra w Rzymie.

 

  • Adres: Plaça de Catalunya, 08002 Barcelona.
  • Transport: metro – L1, L2, L3 | FGC (koleje) – S1, 2, 5, 55, L6 i 7 | autobusy – 9, 14, 16, 17, 24, 28, 41, 42, 47, 55, 58, 62, 66, 67, 68, 141 | autobus wahadłowy – (A1 and A2) do obu terminali lotniska (T1 and T2).
  • Wycieczka: przybywając na Plac Kataloński bezpośrednio z lotniska, można znaleźć centrum informacji turystycznej w Barcelonie, które mieści się poniżej niego.

Pobyt w pobliżu Placu

Pożądanym miejscem pobytu dla wielu zwiedzających, którzy planują wycieczkę do Barcelony, staje się właśnie okolica Placu Katalońskiego. Wynika to z jego centralnej lokalizacji, zapewniającej łatwy dostęp do wszystkich atrakcji miasta. Dlatego przed przyjazdem z większą grupą zapewnij sobie i reszcie osób komfortowy pobyt w Barcelonie i zarezerwuj mieszkanie. Sprawdź dostępne pokoje i zarezerwuj już teraz w przypadku, gdy przybywasz w parze lub z mniejszą grupą.

 

Zakwaterowanie w Barcelonie

Zobacz wszystkie

Dodaj Komentarz

Your email address will not be published.

Scenariusz: Barcelona-Home

Barcelona-Home

On our platform clients can find any kind of accommodation starting from shared apartments or student rooms, vacation rentals, monthly or yearly rentals, villas as well as properties for sale.

zwiedzanie-i-muzea

Noclegi Barcelona


Scroll To Top