Amazing view of Placa Reial Barcelona

Placa Reial

Placa Reial znany również jako Royal Square to plac znajdujący się w Dzielnicy Gotyckiej Barcelony. Położony jest obok La Rambla i to jedyny skwer miasta z arkadami, który cechuje wyjątkowy charakter. Graniczy z Ramblą Kapucynów i ulicami, takimi jak Ferran, Colon czy Escudellers. Uważa się go za znaną atrakcję turystyczną, szczególnie w nocy, ponieważ jest dobrze znany ze znajdujących się na nim tarasów, a także uchodzi za popularne miejsce spotkań w lecie.

Znajdź swój nocleg już teraz!

Historia Placa Reial

W latach 1842-1849 klasztor, przekształcony później w teatr, miał już oryginalny kształt tego, co aktualnie znane jest pod nazwą Plaça Reial, który później – w XIX wieku – został zaprojektowany przez Francescę Daniela Molinę Casamajó jako plac przeznaczony na mieszkania dla zamożnych rodzin. Odkąd wyremontowano go w 1982 roku, stał się jeszcze bardziej popularny, zarówno w dzień, jak i w nocy.

Miejsca zainteresowania na Placa Reial

Herboristeria del Rei na ulicy Vidre (tuż przy placu) stanowi panaceum ludowe od 1823 roku i uchodzi za najstarszy sklep w Barcelonie. Dekoracje reprezentujące pozostałości elżbietańskiego stylu zostały zaprojektowane przez Solera Rovirosę – jednego z najlepszych scenografów XIX wieku. Warto odwiedzić ten oferujący szeroką gamę naturalnych środków sklep.

W centralnym punkcie placu znajduje się żelazna fontanna nazwana ,,Tres Gràcies” (Trzy wdzięki), którą zaprojektował Antoni Rovira i Trias i dwie latarnie zaprojektowane przez Antoniego Gaudiego, które, gdy spojrzy się na ich szczyt, przedstawiają wijące się smoki i oddają tym samym bohaterstwo średniowiecznych katalońskich zdobywców. Wokół placu można dostrzec liczne detale w postaci popiersi i odznak żeglarzy i amerykańskich zdobywców.

Imprezy na Placa Reial

Odkąd został on otwarty w 1848 roku na cześć króla Ferdynanda VII, stąd nazwa ,,Plac Królewski”, która, mimo że straciła nieco rozgłosu, jest wciąż znana z wielu zewnętrznych miejsc spotkań i wydarzeń w samym centrum placu.

Najważniejsze coroczne katalońskie święto to La Merçè. Od roku 1871 rokrocznie 24 września na Placa Reial odbywa się La Fiesta de la Virgen Merçè. To festiwal muzyki na żywo, fajerwerków, olbrzymów i kijanek (ludzi z olbrzymimi głowami paradujący po ulicach).

Bez względu jednak na to, kiedy dokładnie we wrześniu jesteś w Barcelonie, w każdą sobotę na otwartej przestrzeni placu odbywa się koncert muzyczny o godzinie 12 w południe. W niedziele rano natomiast, pomiędzy 10:00 a 14:30, można tam kupić i sprzedać kolekcje monet i znaczków z całego świata.

Jak tylko się to kończy, rusza pchli targ organizowany przez miejscowych starszych ludzi. Jednakże należy pamiętać o pilnowaniu swoich rzeczy, gdyż kieszonkowcy kochają wszystkie rynki!

 

Życie nocne

Aktualnie plac znany jest przede wszystkim z tętniącego tam życia nocnego, które oferuje mnóstwo rozmaitych klubów dla różnych gustów muzycznych.  Warto także sprawdzić ,,sekretny” klub Pipa (klub z fajką wodną). Kryje się on na górze klatki schodowej i otwarty jest od godziny 23:00. Serwowane są tam drinki z widokiem na plac do 5 lub 6 rano. Ceny wahają się w przedziale 3 euro za piwo i 5 euro za mieszane drinki.

Najbardziej popularne są Sidecar Factory Club i Karma. Słyną z nocnych imprez i chętnie odwiedzają je przez cały rok zarówno mieszkańcy, jak i przyjezdni. Wstęp do nich kosztuje w granicach od 5 do 15 euro, w zależności od wydarzenia.

Sala Tarantos i Sala Jamboree są połączone od wewnątrz i obie oferują różne style muzyczne. W ciągu tygodnia Jamboree skupia się na jazzie, a Tarantos oferuje flamenco – taniec i muzykę. Codziennie przedstawiane są pokazy na żywo w formatach łatwo przyswajalnych i skróconych. Ich ceny zaczynają się od 5 euro. Stanowią one świetną okazję do doświadczenia pasji i stylu kultury latynoskiej z pierwszej ręki. W weekendy Jamboree staje się miejscem turystycznym oferującym bardziej komercyjne gatunki, takie jak dance czy R’n’B. Podczas nocy letnich plac rozpiera pokusa i huk ludzi z całego świata.

Mieszkanie blisko Placa Reial

Podczas pobytu w Barcelonie wybór zakwaterowania w pobliżu tego placu jest świetnym pomysłem, ponieważ to spokojny krajobraz, a jednocześnie ścisłe centrum. Oszałamiające widoki pięknych wysokich palm, wspaniałej architektury przywołującej czasy XIX wieku i gorąca atmosfera panują tam na okrągło przez cały rok i na zawsze pozostają w pamięci. Znajduje się tam wiele dostępnych apartamentów, będących jednocześnie w pobliżu placu i alei La Rambla. Warto odwiedzić Placa Reial i zarezerwować mieszkanie dla siebie z wyprzedzeniem!

 


Ważne informacje

  • Adres: Plaça Reial, 1 08002 Barcelona, Hiszpania
  • Transport: metro: metro Liceu lub Drassanes | autobusy: 14, 59, 91 | pieszo: w dół La Rambla w kierunku morza aż do La Rambla dels Caputxins, później, za Teatre del Liceu i po drugiej stronie będzie Carrer de Colom, która prowadzi do placu.
  • Wskazówka: czasami turyści mylą Placa Reial z Placa del Rei, który ma podobną nazwę. Słuchając czyichś wskazówek, warto dokładnie sprawdzić i ewentualnie dopytać, który z placów ma na myśli.

 

 

Zakwaterowanie w Barcelonie

Zobacz wszystkie

Dodaj Komentarz

Your email address will not be published.

Scenariusz: xavi

xavi

Hello there! I love to travel, and Barcelona is a great city to live, thats why I decided to write about it and share my experiences!

miasto wszystko-o-barcelonie

Noclegi Barcelona


Scroll To Top