Imagen con Licencia Creative Commons de Luke The Look
Imagen con Licencia Creative Commons de Luke The Look

Park Güell

Spośród wszystkich podjętych przez Antoni Gaudíego projektów, żaden nie oddaje pełnej i doskonałej harmonii pomiędzy naturą i architekturą jak Park Güell. Park Güell został zlecony przez Eusebi Güella, który pragnął stworzyć stylowy i wystawny park dla barcelońskiej arystokracji. Park posiadający oszałamiające kamienne konstrukcje, spektakularne, misterne kafelki i fascynujące budynki, w końcu stał się najbardziej nietuzinkowym parkiem publicznym w Barcelonie.

Znajdź zakwaterowanie teraz!

Architekt wybrał nierówny, 15 hektarowy teren, gdzie powstać miało 40 domów jednorodzinnych. Ostatecznie ukończono tylko dwa, a w jednym z nich mieszkał sam Gaudí. Obecnie znajduje się tam muzeum dedykowane architektowi, jego życiu i pracy. Gaudí przygotowywał Park Güell pomiędzy 1900, a 1914 rokiem, prezentując swoje urbanistyczne pomysły poprzez budowę ścieżek, arkad i wiaduktów, które w pełni wtopiły się w naturalne otoczenie Barcelony. Park zlokalizowany jest w dzielnicy Gracia.

Park Güell

Kiedy przechodzimy przez wejście do Parku Güell naszą uwagę bez wątpienia przyciąga niezwykła fontanna w kształcie smoka. Smok ozdobiony jest pięknymi kolorowymi kafelkami i jest w nim coś inspirującego, i fascynującego. Dalej znajduje się piękna ścieżka, wspierana przez skręcone, skaliste filary przypominające wyrastające z ziemi pnie drzew. Pomimo, iż filary posiadają nieco osobliwe kształty, w pewien sposób również sprawiają mocno naturalne wrażenie. Gaudí był silnie zainspirowany naturalnymi kształtami i często używał ich w swojej pracy.

Na szczycie Parku Güell znajduje się wspaniały taras z pięknym widokiem na park oraz oczywiście na Barcelonę. Natkniesz się tu na eksplozję kolorów, z pięknymi, zdobionymi kafelkową mozaiką miejscami do odpoczynku. Wibrujące kolory kafelków zapierają dech w piersiach. W Parku Güell znajduje się również mały dom, w którym żył kiedyś Gaudí. Dom został przekształcony w muzeum, znajdują się tam interesujące meble i artefakty zaprojektowane przez Gaudíego.

W Parku Güell mieszczą sie dwa ukończone domy oraz pawilon dla zwiedzających i strażników. Pawilony, zaprojektowane przez Gaudíego, wydają się być zainspirowane baśnią Jaś i Małgosia, z zakrzywionymi dachami, pokrytymi promieniście ułożonymi, kolorowymi płytkami i z ozdobnymi iglicami. Schody przy wejściu do parku robią niesamowite wrażenie, na pierwszy rzut oka widok zbije Cię z tropu, było to celowo zaprojektowane w ten sposób przez Gaudíego. Smok przypominający jaszczurkę, pokryty wielokolorowymi kafelkami, znajduje się w centrum schodów i jest najbardziej znanym symbolem parku.

Parck Güell

Bilety

Park Güell zlokalizowany jest w dzielnicy Gràcia. Dostęp do części opisywanej w poście jest płatny. Zaleca się zakup biletów on line, aby być pewnym, że można wejść do parku, ponieważ liczba odwiedzających na dzień jest limitowana.Jednakże, możesz również bezpłatnie spacerować po pozostałych częściach ogrodu.

Dobrze wiedzieć

  • Adres: Carrer d’Olot, 5 08024 Barcelona, Hiszpania
  • Transport: Metrem – stacja Vallcarca lub Lesseps (zielona linia, L3) Wychodząc z metra kieruj się znakami prowadzącymi do parku| Autobus – 24 i 92. | Autobus Turystyczny (Barcelona Bus Turístic), przystnek Park Güell.
  • Strona internetowa
  • Ceny: Parc Güell posiada częściowo płatne wejście do części z mozaikami, jest to maksymalnie €8.
  • Harmonogram: Jesień-Zima; od 27 Października – 23 Marca: 08:30 do 18:00| Wiosna-Lato; od 24 Marca – 26 Października: 08:00 do 21.30.

Rada

Jeśli chcesz dotrzeć do parku metrem, przygotuj się na minimum 20 minutowy spacer. Ostatnie 200 metrów podchodzi się pod górę. Jeśli miewasz trudności z chodzeniem po stromych schodach, złapanie taksówki lub autobusu może okazać się lepszym rozwiązaniem. Informacje o autobusach znajdziesz w biurze obsługi turystycznej na Plaça de Catalunya.

Dostępność

Osoby o ograniczonej sprawności ruchowej mogą mieć trudności z poruszaniem się po płatnej części parku, ze względu na jego charakterystyczną architekturę, stromę schody i nierówne ścieżki. 

Park Güell to niewątpliwie miejsce, którego nie można ominąć podczas pobytu w Barcelonie. Wizyta tam jest szczególnie unikalnym doświadczeniem!


Powiększ mapę

Zakwaterowanie w Barcelonie

Zobacz wszystko

Dodaj Komentarz

Your email address will not be published.

Scenariusz: xavi

xavi

Hello there! I love to travel, and Barcelona is a great city to live, thats why I decided to write about it and share my experiences!

miejsc-do-odwiedzenia miasto wszystko-o-barcelonie

Noclegi Barcelona


Scroll To Top