Home / Kultura / Okolice Barcelony / La Vall de Boí
Vall De Boi stunning View of scenery and Romenesque Church

La Vall de Boí

Historia

W regionie Katalonii jest 1900 kościołów romańskich. Styl romański odnosi się do architektury sięgającej okresu Europy średniowiecznej i jest uważany za pierwszy styl architektoniczny, który rozprzestrzenił się po kontynencie.

Znajdź zakwaterowanie dla siebie już teraz!

La Vall de Boí to miejsce charakteryzujące się najwyższą koncentracją architektury romańskiej w Europie, zostało to uznane za oficjalne kiedy w 2000 roku kościoły znajdujące się w dolinie wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To wąska, stroma dolina, będąca jednocześnie małą katalońską gminą.

Kościoły zostały wybudowane w okresie XI i XII wieku, w momencie zwiększenia dobrobytu w regionie. Wykorzystując profity uzyskane podczas rekonkwisty, rodzina Erill wybudowała kościoły, aby podkreślić swoją siłę i status społeczny wśród społeczności. Wizyta w dolinie to niepowtarzalna okazja do zobaczenia romańskiej architektury na tle wspaniałej scenerii otaczających kościoły gór.

Dziś możesz nie tylko odwiedzić kościoły, ale też zobaczyć mury kościołów w muzeum MNAC (Narodowe Muzeum Sztuki Katalonii), zlokalizowanym w pobliżu Parku de Montjüic w Barcelonie.

Vall De Boi stunning View of Romenesque Church

Co tu robić

Więcej informacji znajdziesz w przewodnikach turystycznych oraz zwiedzając 8 kościołów i pustelnik w romańskim centrum Vall de Boi. Większość kościołów otwarta jest w ciągu dnia w godzinach 10:00 – 14:00, 16:00 – 19:00.

Poza podziwianiem architektury romańskiej istnieje również wiele innych atrakcji, można na przykład uprawiać narciarstwo, hiking i sporty wodne, lub kąpać się w gorących źródłach.

Aktywni i szukający przygód mogą jeździć na nartach w Boi-Taüll resort.

Jest też wiele tras trekkingowych dzięki którym można podziwiać niesamowitą scenerię doliny, strona internetowa Vall de Boí oferuje 6 różnych tras pieszych.

Po tych wszystkich aktywnościach warto odpocząć i zrelaksować się w gorących źródłach znajdujących się w dolinie. Gorące źródła Caldes de Boí to 37 fontann z temperaturą wody  od 4 ° C do 56 ° C. Można również odpocząć w pobliskim hotelu i delektować się różnorodną ofertą zabiegów upiększających i terapeutycznych.

Jak dotrzeć

Autobusem

Można wziąć autobus ze stacji Barcelona Nord do Pont de Suert (4 godziny) następnie do Pla de Ermita (35 minut). Najlepiej sprawdzić ALSA website lub odwiedzić stację Barcelona Nord i sprawdzić aktualne rozkłady jazdy i ceny.

Samochodem

Podróż samochodem zajmuje około 3 godzin 30 minut.  Podążaj A-2, a następnie w pobliżu Lleida skreć w N-230, aż do skrzyżowania z L-500 (Vall de Boí). Jedź L-500, aż do LV-502, która prowadzi do miasteczka Erill la Vall. Znajdziesz parking publiczny na granicy Erill la Vall.

Wiele osób decyduje się odwiedzić Vall de Boi na dzień lub dwa podczas pobytu w Barcelonie. Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu  noclegu w Barcelonie odwiedź naszą stronę.

Zakwaterowanie w Barcelonie

Zobacz wszystkie

Dodaj Komentarz

Your email address will not be published.

Scenariusz: xavi

xavi

Hello there! I love to travel, and Barcelona is a great city to live, thats why I decided to write about it and share my experiences!

okolice-barcelony

Noclegi Barcelona


Scroll To Top