Home / Kultura / Muzeum Cau Ferrat
Sitges

Muzeum Cau Ferrat

Muzeum Cau Ferrat zlokalizowane jest w  Sitges, znanym katalońskim resorcie. Cau Ferrat zlokalizowane jest na wybrzeżu Sant Sebastian, gdzie znajdują się jedna z najbardziej znanych plaż w Sitges. Budynek był domem jednego z najbardziej  znanych artystów z Sitges Santiago Rusiñol, jednej z głównych postaci katalońskiego modernizmu. 

Znajdź zakwaterowanie teraz!

Rusiñol pochodził z rodziny klasy średniej i miał podążać rodzinnymi tradycjami i zostać producentem bawełny. Zdecydował jednak obrać inną drogę i dołączyć do artystycznej sceny Katalonii. Sitges to miejsce, które wybrał, żeby rozprzestrzeniać swoje religijne teorie o sztuce, uważając, że sztuka jest religią. Ruch sprawdził, że Sitges stało się Watykanem Modernizmu, a sam Rusiñol papieżem ruchu. Chciał odmienić społeczeństwo dzięki sztuce i kulturze, i był w stanie wykreować całą mitologię wokół swojej osoby.

Budynek pozostawiono boskiej woli, następnie po autoryzacji zatwierdzonej przez  Sąd Kościelny Diecezji Barcelońskiej, dom został sprzedany. Rusiñol odnowił miejsce, stworzył z niego dom oraz studio, nazwał go Cau Ferrat, ponieważ tak nazywało się jego studio kiedy mieszkał w Barcelonie. W 1894 roku zakupił sąsiedni do, który został włączony do obecnego kompleksu. W 1895 obchodził 3cią Fiesta Modernista i tego samego dnia otrzymał dwa zdjęcia El Greco, które nabył we Francji kilka miesięcy wcześniej.

Obecnie w muzeum znajduje się kolekcje obrazów, rysunków i żeliwnych rzeźb. Kolekcję tworzą ulubione dzieła Rusiñola, takie z którymi łączyła go silna więź emocjonalna. Wystawianych jest tam również wiele dzieł znanych katalońskich artystów, takich jak Pablo Picasso, czy Ramon Casas. Dzieła sztuki reprezentują gust i osobiste preferencje Rusiñola, ale też wiele trendów czasowych w sztuce. Większość prac została stworzone przez samego artystę. W muzeum mieści się kolekcja ponad 400 wyrobów ze szkła. Kolekcja szkieł podzielona jest na nowoczesną i  zabytkową. Częścią kolekcji są też meble i rzeźby, chociaż mogą zostać niezauważone i wzięte jedynie za element dekoracji. Muzeum wystawia też bogatą kolekcję ceramiki, ponad 200 dzieł sztuki skoncentrowanych na parterze domu.

Muzeum Cau Ferrat jest jednym z głównych muzeów w Sitges, zlokalizowany w dole miasteczka. Dojazd pociągiem do Stiges ze stolicy Katalonii zajmuje 30 minut. 

Zdjęcie: Margavela cc

 

Noclegi Sitges

Zobacz wszystko

Dodaj Komentarz

Your email address will not be published.

Scenariusz: Barcelona-Home

Barcelona-Home

On our platform clients can find any kind of accommodation starting from shared apartments or student rooms, vacation rentals, monthly or yearly rentals, villas as well as properties for sale.

kultura-pl culture-barcelona-pl muzea-kultura-pl zwiedzanie-i-muzea

Noclegi Barcelona


Scroll To Top