Home / Wszystko o Barcelonie / Wzgórze Montserrat
visit Barcelona - Barcelona-home

Wzgórze Montserrat

Wzgórze Montserrat (w dosłownym tłumaczeniu “ścięta góra”) ma 1200 metrów wysokości i zlokalizowane jest 50 km na północ od Barcelony. Jest to góra z kilkoma szczytami, będąca częścią pasma górskiego Serralada Prelitoral Catalana. Główne szczyty to Sant JeroniMontgrós i Miranda de les Agulles. Spektakularne widoki i zróżnicowane trasy piesze są idealną alternatywą dla wielkiego miasta. Miejsce ma również znaczenie religijne, jego historia sakralna sięga daleko wstecz.

Znajdź zakwaterowanie teraz!

Historia

Religijne znaczenie góry obraca się wokół drewnianej figury Czarnej Madonny Black Madonna (La Moreneta). Odkrycie figury datuje się na 880 rok n.e. za sprawą grupy dzieci, które wielokrotnie mówiły o tym, że widzą dziwne światła padające z nieba. Kiedy biskup Manresa został przekonany przez dzieci, żeby sprawdzić co kryje się we wskazanym miejscu, odkrył drewnianą figurę. Przyjmuje się, że figura została wykonana przez Św. Łukasza około 50 rok n.e i ukryta, aby chronić ją podczas okupacji Maurów.

Klasztor został ufundowany i zbudowany w 1025 roku i do dnia dzisiejszego przyciąga grupy pielgrzymów. Montserrat zyskał na znaczeniu i 1493 roku Krzysztof Kolumb nazwał tym imieniem jedną z wysp Antyli. Podczas dyktatury Franco klasztor stał się symbolem oporu. Odbywały się tam katalońskie święta i została opublikowana pierwsza Biblia w języku katalońskim. Był to znak oporu Katalończyków przeciw uciskowi.

Obecnie Czarną Madonnę odwiedza wiele pielgrzymek oraz turystów, którzy pragną doświadczyć spektakularnych widoków okalających klasztor.

Aktywności i atrakcje turystyczne

Spacery – istnieje wiele tras pieszych idealnych dla tych, którzy chcą odkryć sekrety góry i dostrzec spektakularne widoki. Wśród najbardziej popularnych jest trasa prowadząca na Santa Cova, można tam dotrzeć kolejką linową lub przez Sant Joan, do którego również dociera się kolejką lub jeśli czujesz napływ energii pieszo. Ze stacji kolejki linowej na Sant Joan odchodzi wiele tras pieszych, wliczając w to trasę prowadzącą do klasztoru, gdzie zobaczysz fantastyczne widoku. Pamiętaj o godzinach zamknięcia kolejki, około 18.00, jednak sprawdź dokładny rozkład gdy tam dotrzesz.

Klasztor – klasztor benedyktynów został założony w 1025 roku, mieszka tam około 80 mnichów. Bazylika otwarta jest od 7.30 do 20.00 i można ją zwiedzać bezpłatnie. Codzienne o 13.00 w bazylice można usłyszeć anielski chór chłopięcy Escolania (z wyjątkiem lipca oraz okresu Świąt Bożego Narodzenia).

Czarna Madonna (La Moreneta) – Czarna Madonna jest patronką Katalonii od 1881 roku i obecnie jej figura znajduje się w bazylice. Do miejsca w którym została kiedyś ukryta można dotrzeć kolejką linową lub pieszo do Santa Cova. W bazylice jej figura znajduje się tuż za drzwiamu po prawej stronie ołtarza. W okresie turystycznym możesz spodziewać się kolejek, zwłaszcza rano. Wynika to z tego, że bazylika jest chętnie odwiedzana przez pielgrzymów i turystów, a figura znajduje się w bardzo małym pomieszczeniu.

Jak tu dotrzeć

Samochodem – droga na Montserrat jest dość prosta. Z Barcelony pojedź A2 i kontynuuj, aż do zjazdu Martorell. Następnie kieruj się drogą państwową N II aż dotrzesz na Montserrat. Są tam płatne parkingi w pobliżu klasztoru oraz bezpłatny parking na Cremallera de Monistrol Vila (jenak pamiętaj, że parkingi są zamykane w tym samym czasie kiedy przestaje jeździć kolejka).

Pociągiem – Podróż zajmuje około 1,5 h. Ze stacji metra Plaça Espanya możesz złapać linię FGC R5 w kierunku Manresa.

Istnieją dwa sposoby na dotarcie do Montserrat – kolejka linowa lub kolejka szynowa. Każda z nich znajduje się przy innym przystanku FGC, więc warto zdecydować co wybierasz przed podróżą. Dla kolejki linowej przystanek to Aeri de Montserrat, natomiast kolejka szynowa odjeżdża z Monistrol de Montserrat.

Adres: Muntanya Montserrat, 08293, Barcelona, Hiszpania.


Powiększ mapę

Kompleks klasztorny Montserrat można zwiedzić tylko pieszo, jednak nie jest on zbyt obszerny.

Bilety łączone:

Są dwa rodzaje biletów łączonych dostępnych jeśli chcesz zmniejszyć koszty związane z transportem i kolejkami linowymi.

1) Trans Montserrat – zawiera bilet powrotny pociągiem, dwa przejazdy metrem, bilet powrotny kolejką linową lub szynową, nielimitowane przejazdy kolejkami linowymi na terenie klasztornym, wejście do sali z wystawą audiowizualną. Koszt biletu to 27.50€

2) Tots Montserrat – zawiera wszystkie typy transportu Trans Montserrat oraz wejście do muzeum i lunch w restauracji. Koszt to 43.70€.

Pamiętaj, że kupując bilet na stacji Plaça Espanya musisz sprecyzować czy decydujesz się na kolejkę linową “Aeri”, czy szynową “Cremalia”.

 

 

Nocleg w Barcelonie

Zobacz wszystko

 

Dodaj Komentarz

Your email address will not be published.

Scenariusz: xavi

xavi

Hello there! I love to travel, and Barcelona is a great city to live, thats why I decided to write about it and share my experiences!

wszystko-o-barcelonie

Noclegi Barcelona


Scroll To Top