Home / Kultura / Dzień Świętego Jerzego
Sant Jordi Barcelona

Dzień Świętego Jerzego

To już prawie ten dzień! El Dia de Sant Jordi, czyli Dzień Świętego Jerzego lub Uczta Świętego Jerzego, to wyjątkowy dla Katalończyków dzień obchodzony 23. kwietnia. Mieszkańcy tego regionu świętują wtedy ku czci swojego patrona.

Dia de Sant Jordi jest znany w Barcelonie jako najbardziej romantyczny dzień roku. Jest to tak naprawdę Katalońska wersja Walentynek, dlatego nazywany jest również ‘Dia de los Amantes’, co oznacza ‘Dzień Kochanków’. Tego dnia główną rolę odgrywają róże i książki, które zakochani wręczają sobie nawzajem.

Znajdź zakwaterowanie dla siebie już teraz!

Historia życia świętego Jordi jest dobrze znana każdemu Katalończykowi. Jest to tak naprawdę bajka o smokach, pięknej księżniczce i oczywiście odważnym księciu na białym koniu! Jest to ciekawa legenda, w której znajdziemy różne motywy, takie jak rycerskość, galanteria, honor, szarmanckość, walka na miecze, romans i miłość.

books and roses saint george day

Legenda głosi, że przerażający smok terroryzował mieszkańców małego katalońskiego miasteczka Montblanc. Smok pożerał wszystkie zwierzęta, aż nie zostało w mieście już ani jedno. Aby uspokoić smok, mieszkańcy zdecydowali się poświęcać jedną osobę dziennie. Osobę tę wybierano poprzez wyciąganie losów. Nieszczęśnik, którego imię znalazło się na losie zostawał ofiarowany smokowi. Pewnego dnia wylosowano imię córki króla. W momencie, kiedy smok był już gotowy, by połknąć księżniczkę, odważny rycerz przybył i zabił zwierzę. Tym odważnym rycerzem był właśnie Święty Jerzy. W miejscu, gdzie rozlała się smocza krew wyrósł krzew różany. Z tego właśnie krzewu św. Jerzy zerwał czerwoną róźę i wręczył ją księżniczce.

Dlatego właśnie wedle tradycji katalońscy mężczyźni wręczają w Dniu Świętego Jerzego róże swoim ukochanym. Zazwyczaj do róż dołączane są małe karteczki, na których napisane jest ‘t’estimo’, czyli ‘kocham cię’ po katalońsku.

W ostatnich latach tradycją stało się również wręczanie przez dziewczyny książek swoim chłopakom. W Dniu Św. Jerzego w Barcelonie znajdziesz stoiska z książkami w całym mieście! Zwłaszcza La Rambla i Rambla de Catalunya są zapełnione stoiskami. W ciągu tego jednego dnia sprzedawane są książki o wartości około  20 milionów euro.

Jeżeli 23. kwietnia będziesz w Barcelonie, musisz koniecznie wziąć udział w tej starej katalońskiej tradycji i kupic swojej drugiej połówce różę lub książkę! Jeżeli nie masz jeszcze planów na koniec kwietnia, a chciałbyś doświadczyć Dnia Świętego Jerzego i Barcelonie, odwiedź naszą stronę i zarezerwuj apartament na czas pobytu.

 

Zakwaterowanie w Barcelonie

Zobacz wszystkie

Dodaj Komentarz

Your email address will not be published.

Scenariusz: xavi

xavi

Hello there! I love to travel, and Barcelona is a great city to live, thats why I decided to write about it and share my experiences!

kultura-pl culture-barcelona-pl muzyka-i-wydarzenia

Noclegi Barcelona


Scroll To Top