Home / Kultura / Filmy kręcone w Barcelonie – Pachnidło i Barcelona Whita Stillmana
The Prisoner - Grasse

Filmy kręcone w Barcelonie – Pachnidło i Barcelona Whita Stillmana

Filmy kręcone w Barcelonie, ostatnia część naszej serii:

Pachnidło

Carrer del Bisbe

Dzielnica Gotycka (zdjęcie: M.Peinado cc)

Oglądając “Pachnidło” od ranu przenosimy się myślami do wąskich, czarujących uliczek Dzielnicy Gotyckiej. Podczas gdy Jean Baptiste odkrywa nowe zapachy, widzimy starą Barcelonę, zwłaszcza okolice Katedry Świętej Eulalii. Polecamy odwiedzenie tej zapierającej dech w piersiach bazyliki (wejście 5 €) i do klasztoru tuż przy niej, gdzie wejdziemy dokładnie w tą uliczkę ze scen otwierających film. Gdy młody bohater śledzi jedną ze swych ofiar, śliczną rudą dziewczynę sprzedającą śliwki rzekomo na ulicach Paryża, tak naprawdę idzie on uliczkami Dzielnicy Gotyckiej, takimi jak Carrer del Bisbe, Carrer de Sant Sever i Plaça Felip Neri, gdzie w końcu zabija młodą kobietę, by wydobyć z niej zapach.

Placa Reial

Plaça Reial (zdjęcie: Cha già José cc)

Oto gdzie Jean Baptiste odkrywa sklep z perfumami po raz pierwszy:

Plaza Mayor - Poble Espanyol

Poble Espanyol (zdjęcie: wallygrom cc)

Konkretniej jest to centralny plac, pokazany w finałowej scenie “Pachnidła”, w której to jedna kropla zapachu stworzonego przez Jean Baptiste sprawia, że wściekli mieszkańcy Grasse, którzy mieli właśnie go ściąć, zakochują się i przebaczają bohaterowi.

https://barcelonaenpantalla.wordpress.com/2013/05/15/el-aroma-medieval-de-barcelona-la-ruta-de-el-perfume/

Znajdź zakwaterowanie dla siebie już teraz!

Barcelona Whita Stillmana

Jest to komedia przedstawiające miasto z humorem poprzez ukazanie Jankesa próbującego dostosować się do katalońskiego życia.

Głównym bohaterem jest młody handlowiec, Amerykanin Ted Boynton, który pracuje w Barcelonie we wczesnych latach ’80. Kuzyn Teda, Fred – oficer marynarki wojennej, niespodziewanie go odwiedza na początku filmu. Fred został wysłany do Barcelony, by zrobić rozeznanie wśród mieszkańców przed zaplanowanym przypłynięciem floty Stanów Zjednoczonych. W czasie zimnej wojny, Hiszpanie nabrali zdecydowanie negatywnego stosunku do Amerykanów ze względu na obecnośc ich oraz NATO na terenie kraju. Amerykańskie budynki stają się celami dla bomb i pojawiają się niezliczone grafitti “Yanquis Go Home” (Jankesi do domu).

Z filmu dowiadujemy się, że kuzyni pozostawali w konflikcie od dzieciństwa. Ted i Fred nawiązują przelotne romanse z licznymi kobietami w Barcelonie i doświadczają negatywnych reakcji mieszkańców na obecność Freda. Ted również musi zmierzyć się z problemami związanymi ze swoim amerykańskim pracodawcą i swoim pociągiem do fizycznego piękna.

Barcelona by Whit Stillman - Cold War
Zimna wojna w  Barcelonie (zdjęcie: Fort Wainwright Public Affairs Office cc)

Film Stillmana przedstawia w humorystyczny sposób tę napiętą sytuację i pokazuje wspaniałe ujęcia pięknej Barcelony.

Montjüic
Montjüic (zdjęcie: Pablo A. Araujo G. cc)

Zdjęcia: archer10 (Dennis) (2 DAYS TO GO) cc

Zakwaterowanie w Barcelonie

Zobacz wszystkie

Dodaj Komentarz

Your email address will not be published.

Scenariusz: xavi

xavi

Hello there! I love to travel, and Barcelona is a great city to live, thats why I decided to write about it and share my experiences!

kultura-pl

Noclegi Barcelona


Scroll To Top