Home / Co nowego / Szpital de Sant Pau
Feature

Szpital de Sant Pau

Nikt nie lubi wizyt w szpitalu, szczególnie podczas wakacji, jednak Szpital de Sant Pau to miejsce, którego nie można pominąć. Mieści się on w dzielnicy Eixample, blisko katedry Sagrada Familia. Trudno się domyślić, że ten oszałamiający układ budynków i ogrodów to faktycznie działający szpital.

Szpital, który znalazł się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1997 roku, został otwarty dzięki wsparciu finansowemu katalońskiego bankiera, który wyraził wolę, aby budynek szpitala stał się najlepszym pod względem architektury, opieki zdrowotnej i technologii. Wybudowanie go zajęło 3o lat, a architekt Lluís Domènech i Montaner stworzył unikatowy i rewolucyjny projekt zawierający ogrody i wydzielone pawilony na tym obszarze.

8b1efcbe6dca430d953f765c28269437bd4fa0808f6643e8a19b22bed01fb01b37f44810e3bc4637923639bd03c9d961

Wygląda to bardziej na modernistyczną wioskę niż na szpital, dlatego uważano, że jego otwarte przestrzenie i estetyka niekoniecznie sprzyjały dobru pacjentów. Nie tylko jednak pomyślano o przyjemnym wyglądzie budynku, ale również uwzględniono wymóg jego funkcjonalnego i higienicznego środowiska. Wszystkie pawilony służą swoim specyficznym celom i połączone są podziemnymi korytarzami ułatwiającymi poruszanie się między nimi.

Obecnie można podziwiać wspaniałą modernistyczną architekturę, uczestnicząc w wycieczce z przewodnikiem. Aktualnie szpital jest w remoncie i w trakcie wznawiania, jednak wciąż można zwiedzić go wokół, by zobaczyć postęp prac. Bilety dla dorosłych kosztują 10 euro, a pozwolenie – 5 euro. Ponieważ obszar jest obecnie odnawiany, trasa wycieczki może się stosownie zmieniać.

To spektakularne miejsce stanowi świetny przykład wspaniałej modernistycznej architektury Barcelony i jest wyrazem rozwijającego się, czarującego oraz zróżnicowanego miasta. Gdyby każdy szpital wyglądał jak ten!

Godziny codziennych wycieczek w różnych językach:

angielski – 10:00, 11:00, 12:00, 13:00

francuski – 10.30

hiszpański – 11.30

Aby dowiedzieć się więcej o wycieczkach, warto wejść na oficjalną stronę internetową.

Jak dostać się do Szpitala de Sant Pau:

odwiedzając katedrę Sagrada Familia, można w prosty sposób w przeciągu kilku minut zejść Avenida Gaudi do szpitala.

Metro: L5 (Sant Pau/Dos de Maig), L4 (Guinardó)

Autobusy: 15, 19, 20, 45, 47, 50, 51, 92

Zakwaterowanie w Barcelonie

Zobacz wszystkie

Dodaj Komentarz

Your email address will not be published.

Scenariusz: Barcelona-Home

Barcelona-Home

On our platform clients can find any kind of accommodation starting from shared apartments or student rooms, vacation rentals, monthly or yearly rentals, villas as well as properties for sale.

co-nowego kultura-pl wszystko-o-barcelonie zwiedzanie-i-muzea

Noclegi Barcelona


Scroll To Top