Home / Sitges / Gava
Gava

Gava

Historia Gavy liczy ponad 6000 lat. W tym czasie ludzie zaczęli korzystać z surowców z wnętrza ziemi do przeżycia. Kopalnie w Gavie są jednymi z najstarszych na kontynencie. Odkryto je ponad 1000 lat temu i wydobywało się tu głównie waryscyt – minerał o zielonej barwie, używany w jubilerstwie. Poczynając od XVIII wieku Gava, której gospodarka bazuje głównie na rolnictwie, przeżyła szybki wzrost demograficzny, ze względu na transformację terenów delty rzeki Llobergat na ziemię uprawną.

Znajdź zakwaterowanie teraz!

Obecnie miasto zlokalizowane w pobliżu Barcelony i lotniska El Prat, zajmuje powierzchnię 31km2 i liczy 45 000 mieszkańców. Gava jest wyjątkową mieszanką morza (z czterokilometrową linią brzegową), rezerwatu przyrody Garraf i ośrodka miejskiego. Słoneczna i ciepła pogoda przyciągają na tutejsze plaże ponad 2 miliony turystów rocznie. Ekonomia bazuje głównie na sektorze przemysłu, rolnictwa i usług. Najbardziej znanym produktem tego regionu są szparagi, chociaż ich produkcja nie odgrywa już tak dużego znaczenia, jak na początku XX wieku. W ostatni weekend kwietnia i pierwszy weekend maja mieszkańcy świętują Targi Szparagów.

Mimo że miasto nie ma imponujących rozmiarów, znajdziemy tu parę obiektów kultury i muzeów. Zamek Eramprunyà (El Castillo d’Eramprunyà) jest strategicznie położony 438 m n.p.m., w rezerwacie przyrody Garraf. Forteca została zbudowana, by bronic ziemi Llobregat i pierwsze wzmianki o niej pochodzą z 957 roku. W wyniku ataku w czasie wojny domowej w 1469 roku, forteca została bardzo zniszczona. Obecnie jej ruiny można oglądać jedynie co drugą niedzielę każdego miesiąca, po wcześniejszym zarejestrowaniu się. Jednym z najważniejszych muzeów w “pueblo” jest Muzeum Gavy (Museo de Gava). Miejsce to powstało w 1978 roku, w celu zachowania, badania i szerzenia kulturowego dziedzictwa regionu. Większość wystawianych obiektów to kolekcje archeologiczne pochodzące z obszarów kopalni i rzymskie wraki statków z delty rzeki Llobregat. Kolejnym obszarem poza rezerwatem Garraf, podziwianym ze względu na przyrodę, jest Laguna de la Murtra. Laguna ta zlokalizowana jest w Delta de Llobregat i stanowi siedlisko dla wielu gatunków roślin i zwierząt, zwłaszcza ptaków wodnych.

Niezależnie czy zatrzymasz się w Barcelonie czy w Sitges, Gava jest idealnym miastem, by poznać więcej katalońskiego dziedzictwa.

 

Zdjęcie: Aitor Escauriaza cc (edited)

 

 

Noclegi w Sitges

Zobacz wszystko

Dodaj Komentarz

Your email address will not be published.

Scenariusz: xavi

xavi

Hello there! I love to travel, and Barcelona is a great city to live, thats why I decided to write about it and share my experiences!

Zakwaterowanie Sitges


Scroll To Top