Home / Kultura / Budynek Torre Agbar
Barcelona

Budynek Torre Agbar

Drapacz chmur Barcelony XXI wieku, budynek Torre Agbar, mieści się na Plaça de les Glòries Catalanes. Został on zaprojektowany przez francuskiego architekta Jeana Nouvela i otwarty w czerwcu w 2005 roku. Król Hiszpanii oficjalnie zainaugurował otwarcie 16 września 2005 roku. Nazwa budynku pochodzi od jego właścicieli – Grupy Agbar – spółki holdingowej, której udziały obejmują spółkę wodną Barcelony.

Znajdź zakwaterowanie dla siebie już teraz!

Opis

Torre Agbar osiąga wysokość 144,4 m (473,75 ft) i składa się z 38 pięter, włącznie z czterema poziomami podziemia. Jego projekt stanowi kombinację różnych architektonicznych pomysłów, tworzących w rezultacie wspaniałą strukturę zbudowaną z betonu zbrojonego, pokrytą elewacją szkła i z ponad 4,5 tys. otworów okiennych wyciętych z betonu konstrukcyjnego i skierowanych na Barcelonę.

To trzeci najwyższy budynek w Barcelonie, zaraz po hotelu Arts i wieży Mapfre osiągających jednakową wysokość 154 m. Unikatową właściwość budynku stanowi jego nocne oświetlenie. Posiada on 4,5 tys. świecących urządzeń LED, które umożliwiają generowanie świetlistych obrazów w fasadzie. Dodatkowo na zewnątrz budynku znajdują się czujniki temperatury, które regulują otwieranie się i zamykanie szklanych żaluzji fasady, redukując energię pochłanianą przez klimatyzację.

Torre Agbar to imponujące miejsce w Barcelonie, które warto zobaczyć w nocy – ze względu na jego oświetlenie, szczególnie, jeżeli akurat się je mija, przejeżdżając obok albo odwiedza tamtejszą okolicę.

 

Zakwaterowanie w Barcelonie

Zobacz wszystkie

Dodaj Komentarz

Your email address will not be published.

Scenariusz: xavi

xavi

Hello there! I love to travel, and Barcelona is a great city to live, thats why I decided to write about it and share my experiences!

kultura-pl zwiedzanie-i-muzea

Noclegi Barcelona


Scroll To Top