Home / Kultura / Architektura
Gaudi Architecture

Architektura

Antoni Gaudi

Słowo architekt pochodzi od greckich słów archi (arcy) i tekton (budowniczy). W  przypadku Antonia Gaudíego pochodzenie tego słowa wydaje się oczywiste. Świat architektury Gaudiego składa się z trzech najważniejszych symboli: łuków, technicznego geniuszu oraz pewności siebie. Ostatnia cecha ocierała się czasem o nieuprzejmość i arogancję. Jak wielu artystów Gaudí rozpoczął karierę z większą ilością wrogów niż przyjaciół. Jeden z krytyków we wczesnych latach pięćdziesiątych opisał jego słynne fasady jako “tortury wyobraźni, płody w kamieniu, bulwiaste nieprzyzwoitości.” Dzisiaj, wielu uważa go za geniusza, niektórzy nawet zwracają się do Papieża o uczynienie go świętym i ponad dwa miliony ludzi przyjeżdża rocznie do Barcelony, aby obejrzeć jego dzieła.

casa-mila-620x330
Casa Mila (La Pedrera) projektu Gaudiego

Antoni Gaudí urodził się w 1852 roku w Reus, niedaleko  Barcelony, a w 1878 skończył architekturę. Od samego początku jego projekty były inne niż pozostałych mu współczesnych architektów. Prace Gaudiego były w wielkim stopniu zainspirowane przez naturalne formy co odzwierciedla użycie konstrukcji z  wygiętego kamienia czy żelaza i organicznych form, które są cechami charakterystycznymi architektury Gaudiego w Barcelonie. Gaudí ozdabiał wiele swoich budynków kolorowymi kafelkami ułożonymi w mozaiki. Użycie koloru dodawało innego ważnego wymiaru jego budynkom.

Znajdź zakwaterowanie dla siebie już teraz!

Mimo że architektura Gaudiego jest najbardziej znana, to Barcelona słynie też z  innych modernistów. Barcelonę można by podzielić na dwie różne architektoniczne sekcje: modernistyczną pełną modernistycznych prac, bulwarów i kolorowych budynków i starą , z wąskimi uliczkami ciągnącymi się w ciemnych, średniowiecznych częściach miasta. “Ruta del Modernismo” zabierze Cię w podróż po 115 najbardziej fascynujących modernistycznych dziełach w Barcelonie. Barcelona to nie tylko Gaudi, ale także dzieła Domènecha i Montanera oraz Puiga i Cadafalcha.

Gaudi ArchitectureŁawka projektu Gaudiego w Parku Guell

Stare miasto

W Dzielnicy Gotyckiej, w centrum starego miasta, wiele budynków pochodzi ze Średniowiecza, a niektóre nawet z czasów rzymskich. Najbardziej znane budynki w tej dzielnicy to na pewno Katedra oraz Palau Reial Major. Budynek Historycznego Muzeum w Barcelonie, był wcześniejszą rezydencją katalońskiej rodziny królewskiej.

Sky view of Eixample Esquerra Barcelona spainWidok z lotu ptaka na dzielnicę Eixample

L’Eixample

Eixample, to duży obszar zaprojektowany przez Ildefonsa Cerdà dla Barcelony w 1860 roku. Dzielnica ta jest zaprojektowana na bazie kratki i zawiera praktycznie wszystkie modernistyczne budynki w mieście, a przede wszystkim tzw.”Quadrat d’Or“. Między 19 a 20 wiekiem barcelońska wyższa klasa dała wielki impuls to tego ruchu artystycznego, który sprawił, że tacy artyści jak Gaudí stali się znani na całym świecie.

Spacerując w tych dzielnicach znajdziesz najważniejsza modernistyczne dzieła Barcelony. La Pedrera (aka Casa Milá), jeden z głównych mieszkalnych budynków Gaudíego i jeden z najbardziej pomysłowych budynków w historii architektury, uznawany bardziej za rzeźbę niż budynek. Casa Batlò, kolejne dzieło Gaudiego w Barcelonie, wygląda jakby było stworzone z czaszek i kości, kiedy ‘czaszki’ w rzeczywistości sa balkonami a -kości- wspierającymi je filarami. Pomimo to, budynek nie jest przerażający i ciemny, ponieważ projektant użył kolorów i kształtów kojarzących się z morskim życiem. Najbardziej znanym dziełem  Gaudiego jest niesamowita, ale ciągle nieukończona Sagrada Família, która jest w budowie od 1882 roku i ciągle jest finansowana z prywatnych środków. Dzisiaj przewiduje się koniec budowy na rok 2026.

palau-de-la-musica-catalana-coloured-glass-ceilingImponujący szklany sufit w Pałacu Muzyki Katalońskiej

Ale jak już wspomniano, Barcelona to nie tylko Gaudí!  Palau de la Musica Catalana, dzieło Lluísa Domènech i Montanera, został zaliczony do dziedzictwa światowego na liście UNESCO i jest znany jako najbardziej modernistyczny budynek świata. Jedno z jego najbardziej intrygujących części jest niesamowita rzeźba łącząca obie fasady, która ma być poświęcona popularnej katalońskiej muzyce. Najbardziej wyjątkowym pomieszczeniem jest audytorium ze swoim niebiesko-złotym sufitem i wielkimi rzeźbami.

Wieża Agbar

Tak jak Gaudi, Jean Nouvel zainspirował się przy projekcie Agbar Business Tower krajobrazem Monserrat, gdzie formacje skalne przybierają paraboliczne kształty sięgające w stronę nieba. Budynek ten jest przystosowany do środowiska, i zaprojektowany ze świadomością wpływu na naturę tak aby zminimalizować  zanieczyszczenie środowiska. Korzysta on z otaczającego klimatu i warunków, aby uzyskać znaczące zmniejszenie zużycia energii, co jest uznawane za sztukę technologiczną.

Ze swoją imponująca wysokością 142 metrów, Wieża Agbar stała się stałym elementem krajobrazu w  Barcelonie. Ten spektakularny budynek budzi podziw wszystkich i staje się nową ikoną Barcelony.

W 1999 roku, Barcelona zdobyła złoty medal RIBA za swoją architekturę, i po raz pierwszy nagroda ta została przyznana miastu, a nie konkretnemu architektowi. Mówi się, że budynki Barcelony oddają jej duszę: unikalna mieszankę geniuszu, solidności i nieograniczonej kreatywności.

 

Zakwaterowanie w Barcelonie

Zobacz wszystkie

Dodaj Komentarz

Your email address will not be published.

Scenariusz: Barcelona-Home

Barcelona-Home

On our platform clients can find any kind of accommodation starting from shared apartments or student rooms, vacation rentals, monthly or yearly rentals, villas as well as properties for sale.

kultura-pl zwiedzanie-i-muzea

Noclegi Barcelona


Scroll To Top