Home / Kultura / Architektura
Gaudi Architecture

Architektura

Antoni Gaudi

Słowo architekt pochodzi od greckich słów archi (arcy) i tekton (budowniczy). W  przypadku Antonia Gaudíego pochodzenie tego słowa wydaje się oczywiste. Świat architektury Gaudiego składa się z trzech najważniejszych symboli: łuków, technicznego geniuszu oraz pewności siebie. Ostatnia cecha ocierała się czasem o nieuprzejmość i arogancję. Jak wielu artystów Gaudí rozpoczął karierę z większą ilością wrogów niż przyjaciół. Jeden z krytyków we wczesnych latach pięćdziesiątych opisał jego słynne fasady jako “tortury wyobraźni, płody w kamieniu, bulwiaste nieprzyzwoitości.” Dzisiaj, wielu uważa go za geniusza, niektórzy nawet zwracają się do Papieża o uczynienie go świętym i ponad dwa miliony ludzi przyjeżdża rocznie do Barcelony, aby obejrzeć jego dzieła.

casa-mila-620x330
Casa Mila (La Pedrera) projektu Gaudiego

Antoni Gaudí urodził się w 1852 roku w Reus, niedaleko  Barcelony, a w 1878 skończył architekturę. Od samego początku jego projekty były inne niż pozostałych mu współczesnych architektów. Prace Gaudiego były w wielkim stopniu zainspirowane przez naturalne formy co odzwierciedla użycie konstrukcji z  wygiętego kamienia czy żelaza i organicznych form, które są cechami charakterystycznymi architektury Gaudiego w Barcelonie. Gaudí ozdabiał wiele swoich budynków kolorowymi kafelkami ułożonymi w mozaiki. Użycie koloru dodawało innego ważnego wymiaru jego budynkom.

Znajdź zakwaterowanie dla siebie już teraz!

Mimo że architektura Gaudiego jest najbardziej znana, to Barcelona słynie też z  innych modernistów. Barcelonę można by podzielić na dwie różne architektoniczne sekcje: modernistyczną pełną modernistycznych prac, bulwarów i kolorowych budynków i starą , z wąskimi uliczkami ciągnącymi się w ciemnych, średniowiecznych częściach miasta. “Ruta del Modernismo” zabierze Cię w podróż po 115 najbardziej fascynujących modernistycznych dziełach w Barcelonie. Barcelona to nie tylko Gaudi, ale także dzieła Domènecha i Montanera oraz Puiga i Cadafalcha.

Gaudi ArchitectureŁawka projektu Gaudiego w Parku Guell

Stare miasto

W Dzielnicy Gotyckiej, w centrum starego miasta, wiele budynków pochodzi ze Średniowiecza, a niektóre nawet z czasów rzymskich. Najbardziej znane budynki w tej dzielnicy to na pewno Katedra oraz Palau Reial Major. Budynek Historycznego Muzeum w Barcelonie, był wcześniejszą rezydencją katalońskiej rodziny królewskiej.

Sky view of Eixample Esquerra Barcelona spainWidok z lotu ptaka na dzielnicę Eixample

L’Eixample

Eixample, to duży obszar zaprojektowany przez Ildefonsa Cerdà dla Barcelony w 1860 roku. Dzielnica ta jest zaprojektowana na bazie kratki i zawiera praktycznie wszystkie modernistyczne budynki w mieście, a przede wszystkim tzw.”Quadrat d’Or“. Między 19 a 20 wiekiem barcelońska wyższa klasa dała wielki impuls to tego ruchu artystycznego, który sprawił, że tacy artyści jak Gaudí stali się znani na całym świecie.

Spacerując w tych dzielnicach znajdziesz najważniejsza modernistyczne dzieła Barcelony. La Pedrera (aka Casa Milá), jeden z głównych mieszkalnych budynków Gaudíego i jeden z najbardziej pomysłowych budynków w historii architektury, uznawany bardziej za rzeźbę niż budynek. Casa Batlò, kolejne dzieło Gaudiego w Barcelonie, wygląda jakby było stworzone z czaszek i kości, kiedy ‘czaszki’ w rzeczywistości sa balkonami a -kości- wspierającymi je filarami. Pomimo to, budynek nie jest przerażający i ciemny, ponieważ projektant użył kolorów i kształtów kojarzących się z morskim życiem. Najbardziej znanym dziełem  Gaudiego jest niesamowita, ale ciągle nieukończona Sagrada Família, która jest w budowie od 1882 roku i ciągle jest finansowana z prywatnych środków. Dzisiaj przewiduje się koniec budowy na rok 2026.

palau-de-la-musica-catalana-coloured-glass-ceilingImponujący szklany sufit w Pałacu Muzyki Katalońskiej

Ale jak już wspomniano, Barcelona to nie tylko Gaudí!  Palau de la Musica Catalana, dzieło Lluísa Domènech i Montanera, został zaliczony do dziedzictwa światowego na liście UNESCO i jest znany jako najbardziej modernistyczny budynek świata. Jedno z jego najbardziej intrygujących części jest niesamowita rzeźba łącząca obie fasady, która ma być poświęcona popularnej katalońskiej muzyce. Najbardziej wyjątkowym pomieszczeniem jest audytorium ze swoim niebiesko-złotym sufitem i wielkimi rzeźbami.

Wieża Agbar

Tak jak Gaudi, Jean Nouvel zainspirował się przy projekcie Agbar Business Tower krajobrazem Monserrat, gdzie formacje skalne przybierają paraboliczne kształty sięgające w stronę nieba. Budynek ten jest przystosowany do środowiska, i zaprojektowany ze świadomością wpływu na naturę tak aby zminimalizować  zanieczyszczenie środowiska. Korzysta on z otaczającego klimatu i warunków, aby uzyskać znaczące zmniejszenie zużycia energii, co jest uznawane za sztukę technologiczną.

Ze swoją imponująca wysokością 142 metrów, Wieża Agbar stała się stałym elementem krajobrazu w  Barcelonie. Ten spektakularny budynek budzi podziw wszystkich i staje się nową ikoną Barcelony.

W 1999 roku, Barcelona zdobyła złoty medal RIBA za swoją architekturę, i po raz pierwszy nagroda ta została przyznana miastu, a nie konkretnemu architektowi. Mówi się, że budynki Barcelony oddają jej duszę: unikalna mieszankę geniuszu, solidności i nieograniczonej kreatywności.

 

Zakwaterowanie w Barcelonie

Zobacz wszystkie

Dodaj Komentarz

Your email address will not be published.

Scenariusz: xavi

xavi

Hello there! I love to travel, and Barcelona is a great city to live, thats why I decided to write about it and share my experiences!

kultura-pl zwiedzanie-i-muzea

Noclegi Barcelona


Scroll To Top