Home / Kultura / Palau de la Musica Catalana w Barcelonie
palau-de-la-musica-catalana-hall1-620x330

Palau de la Musica Catalana w Barcelonie

Palau de la Música Catalana (Pałac Katalońskiej Muzyki) to sala koncertowa  zaprojektowana w stylu katalońskiego modernizmu przez architekta Lluísa Domènecha i Montanera. Zbudowano ją między 1905 a 1908 rokiem dla Orfeó Català –  chóralnej wspólnoty założonej w 1891 roku, która była wiodącą siłą w  katalońskim  kulturalno-politycznym ruchu niepodległościowym znanym jako Renaixença, czyli Katalońskie Odrodzenie.

Znajdź zakwaterowanie dla siebie już teraz!

Palau wygrał nagrodę architektoniczną rady miasta Barcelona w 1909 roku. Nagroda ta jest przyznawana najlepszemu budynkowi skonstruowanemu w danym roku. Między 1982 a 1989 rokiem, budynek przeszedł gruntowną restaurację, przebudowę i rozbudowę pod okiem architektów Oscara Tusquetsa i Carlesa Díaza. W 1997 roku,  Palau de la Música Catalana został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obecnie Palau jest odwiedzany przez ponad pół miliona osób rocznie.

Palau de la Música 3000

Sala koncertowa Palau, która mieści około 2200 osób, jest jedynym audytorium w Europie, które w ciągu dnia jest oświetlane jedynie przez Słońce (dzięki szklanej konstrukcji dachu). Ściany z obu stron zbudowane są głównie z witraży ułożonych w przepiękne łuki, sufit tworzy  niesamowity witraż zaprojektowany przez Antoniego Rigalta. Jego centralny fragment to odwrócony globus w złotych odcieniach otoczony niebieskim tłem, co symbolizuje słońce i niebo.

Palau de la Musica Catalana jest jednym z najbardziej znanych miejsc w Barcelonie, gdzie odbywają się koncerty Sarah McLachlan czy the St. Petersburg Philharmonic.


Wyświetl większą mapę

Zakwaterowanie w Barcelonie

Zobacz wszystkie

Dodaj Komentarz

Your email address will not be published.

Scenariusz: xavi

xavi

Hello there! I love to travel, and Barcelona is a great city to live, thats why I decided to write about it and share my experiences!

kultura-pl

Noclegi Barcelona


Scroll To Top