Home / Kultura / Festiwal Mecal w Barcelonie
mecal festival

Festiwal Mecal w Barcelonie

16. edycja międzynarodowego festiwalu filmów animowanych i krótkometrażowych Mecal odbędzie się w Barcelonie między 6. a 30. marca 2014 roku. Mecal jest jednym z najważniejszych filmowych wydarzeń w Hiszpanii. Zarówno profesjonalne jak i amatorskie filmy są wyświetlane w czasie festiwalu Mecal. Każdego roku twórcy filmowi, producenci i kinomaniacy udają się do Barcelony, by uczestniczyć w tym wydarzeniu. W zeszłym roku w ciągu niecałego miesiąca wyświetlono ponad 300 filmów krótkometrażowych z wielu rożnych państw. Jeśli jesteś fanem kina i filmu, koniecznie musisz przyjechać na ten wyjątkowy festiwal.

Znajdź zakwaterowanie dla siebie już teraz!

Mecal pokazuje filmy krótkometrażowe w czterech kategoriach: filmy animowane, dokumentalne, niezależne i międzynarodowe. Sekcja filmów animowanych została dodana do festiwalu dopiero w 2013 roku. W tej kategorii zobaczymy filmy hiszpańskie oraz zagraniczne w różnych formatach, takie jak klasyczne kreskówki czy animację poklatkową.

W kategorii filmów dokumentalnych możemy spodziewać się agresywnych prac, które ukażą nam i zainteresują nas aspektami życia, które są dla nas zazwyczaj bardzo odległe. Filmy niezależne pokazywane na festiwalu charakteryzują się kreatywnym scenariuszem i innowacyjnością w narracji i formacie. Ostatnia kategoria, czyli filmy międzynarodowe, to wybitne produkcje z całego świata. Twórcy rywalizują ze sobą w oficjalnym festiwalowym konkursie w tych właśnie czterech kategoriach.

Kategorie równoległe

Poza kategoriami konkursowymi, na festiwalu Mecal znajdziemy parę innych kategorii, takich jak BAFTA, katalońskie talenty, hiszpańskie talenty, sekcja dziecięca, dziki zachód, sekcja damska, teledyski i wiele innych. Dla tych, których interesują filmy bardziej eksperymentalne (albo też nieprzyzwoite), są dwie kategorie: “nigdy, jak za pierwszym razem” i “złoty deszcz”. Już same nazwy zdradzają, co znajdziemy w tych kategoriach. Pierwsza z nich przedstawia młode kobiety i mężczyzn opowiadających o swoich pierwszych razach, natomiast “złoty deszcz” jest kategorią filmów związanych z seksem.

Zaproszeni: Holandia

Każdego roku inne państwo zostaje zaproszone na festiwal Mecal. Tego roku Holandia jest gościem honorowym. Mimo, że jest to niewielki kraj, Holendrzy mają do zaoferowania wiele ciekawych filmów. W ciągu festiwalu będzie można zobaczyć najlepsze holenderskie filmy krótkometrażowe, dokumentalne i animowane. Filmy te zostały wybrane spośród zwycięzców Go Short Film-festival (holenderskiego festiwalu filmów krótkometrażowych, odbywającego się w Nijmegen), prac holenderskich studentów Akademii Filmu i Telewizji w Amsterdamie i dzieł twórców takich jak Daan Bakker, czy Joost Lieuwma.

Co jeszcze na festiwalu?

Poza filmami, na festiwalu będziemy mieli okazję wziąć udział w mistrzowskich zajęciach z Philem Malloy i 9 zeros, warsztatach prowadzonych przez holenderskiego twórcę i zwycięzcę licznych nagród Hisko Hulsinga i w wielu konferencjach.

Harmonogram i ceny

Festiwal filmowy Mecal odbywa się między 6. a 30. marca. Dokładny harmonogram można ściągnąć z oficjalnej strony festiwalu.

Ceny wahają się od 4,50€ do 25€, w zależności od typu biletu. Po więcej informacji należy odwiedzić oficjalną stronę festiwalu.

Kontakt

MecalSubt / Associación Mecal
C/ Clot 46, 2°-2°
08018 Barcelona
info@mecalbcn.org
Tel / Fax: + 34 93 247 03 53


 

Zakwaterowanie w Barcelonie

Zobacz wszystkie

Scenariusz: xavi

xavi

Hello there! I love to travel, and Barcelona is a great city to live, thats why I decided to write about it and share my experiences!

kultura-pl muzyka-i-wydarzenia

Noclegi Barcelona


Scroll To Top