Home / Kultura / Festiwal Mecal w Barcelonie
mecal festival

Festiwal Mecal w Barcelonie

16. edycja międzynarodowego festiwalu filmów animowanych i krótkometrażowych Mecal odbędzie się w Barcelonie między 6. a 30. marca 2014 roku. Mecal jest jednym z najważniejszych filmowych wydarzeń w Hiszpanii. Zarówno profesjonalne jak i amatorskie filmy są wyświetlane w czasie festiwalu Mecal. Każdego roku twórcy filmowi, producenci i kinomaniacy udają się do Barcelony, by uczestniczyć w tym wydarzeniu. W zeszłym roku w ciągu niecałego miesiąca wyświetlono ponad 300 filmów krótkometrażowych z wielu rożnych państw. Jeśli jesteś fanem kina i filmu, koniecznie musisz przyjechać na ten wyjątkowy festiwal.

Znajdź zakwaterowanie dla siebie już teraz!

Mecal pokazuje filmy krótkometrażowe w czterech kategoriach: filmy animowane, dokumentalne, niezależne i międzynarodowe. Sekcja filmów animowanych została dodana do festiwalu dopiero w 2013 roku. W tej kategorii zobaczymy filmy hiszpańskie oraz zagraniczne w różnych formatach, takie jak klasyczne kreskówki czy animację poklatkową.

W kategorii filmów dokumentalnych możemy spodziewać się agresywnych prac, które ukażą nam i zainteresują nas aspektami życia, które są dla nas zazwyczaj bardzo odległe. Filmy niezależne pokazywane na festiwalu charakteryzują się kreatywnym scenariuszem i innowacyjnością w narracji i formacie. Ostatnia kategoria, czyli filmy międzynarodowe, to wybitne produkcje z całego świata. Twórcy rywalizują ze sobą w oficjalnym festiwalowym konkursie w tych właśnie czterech kategoriach.

Kategorie równoległe

Poza kategoriami konkursowymi, na festiwalu Mecal znajdziemy parę innych kategorii, takich jak BAFTA, katalońskie talenty, hiszpańskie talenty, sekcja dziecięca, dziki zachód, sekcja damska, teledyski i wiele innych. Dla tych, których interesują filmy bardziej eksperymentalne (albo też nieprzyzwoite), są dwie kategorie: “nigdy, jak za pierwszym razem” i “złoty deszcz”. Już same nazwy zdradzają, co znajdziemy w tych kategoriach. Pierwsza z nich przedstawia młode kobiety i mężczyzn opowiadających o swoich pierwszych razach, natomiast “złoty deszcz” jest kategorią filmów związanych z seksem.

Zaproszeni: Holandia

Każdego roku inne państwo zostaje zaproszone na festiwal Mecal. Tego roku Holandia jest gościem honorowym. Mimo, że jest to niewielki kraj, Holendrzy mają do zaoferowania wiele ciekawych filmów. W ciągu festiwalu będzie można zobaczyć najlepsze holenderskie filmy krótkometrażowe, dokumentalne i animowane. Filmy te zostały wybrane spośród zwycięzców Go Short Film-festival (holenderskiego festiwalu filmów krótkometrażowych, odbywającego się w Nijmegen), prac holenderskich studentów Akademii Filmu i Telewizji w Amsterdamie i dzieł twórców takich jak Daan Bakker, czy Joost Lieuwma.

Co jeszcze na festiwalu?

Poza filmami, na festiwalu będziemy mieli okazję wziąć udział w mistrzowskich zajęciach z Philem Malloy i 9 zeros, warsztatach prowadzonych przez holenderskiego twórcę i zwycięzcę licznych nagród Hisko Hulsinga i w wielu konferencjach.

Harmonogram i ceny

Festiwal filmowy Mecal odbywa się między 6. a 30. marca. Dokładny harmonogram można ściągnąć z oficjalnej strony festiwalu.

Ceny wahają się od 4,50€ do 25€, w zależności od typu biletu. Po więcej informacji należy odwiedzić oficjalną stronę festiwalu.

Kontakt

MecalSubt / Associación Mecal
C/ Clot 46, 2°-2°
08018 Barcelona
[email protected]
Tel / Fax: + 34 93 247 03 53


 

Zakwaterowanie w Barcelonie

Zobacz wszystkie

Scenariusz: Barcelona-Home

Barcelona-Home

On our platform clients can find any kind of accommodation starting from shared apartments or student rooms, vacation rentals, monthly or yearly rentals, villas as well as properties for sale.

kultura-pl

Noclegi Barcelona


Scroll To Top