Home / Kultura / Walki byków
bullfighting

Walki byków

W regionie śródziemnomorskim składanie byków w ofierze jest praktyką pochodzącą  jeszcze z czasów prehistorycznych. Na przykład w Grecji, zabicie Minotaura symbolizowało walkę byków. Walki byków jakie znamy dzisiaj, miały swój początek na wiejskich placach i zostały sformalizowane pod koniec XVIII wieku, gdy zbudowano budynek  do tego przeznaczony na planie koła. Od tego czasu, walki byków przebiegały zgodnie ze schematem: wejście byka, pikador, banderilleros i w końcu matador.

Walki byków to jeden z najbardziej znanych i tym samym najbardziej kontrowersyjnych, szczególnie w Barceloniehiszpańskich zwyczajów. Ta Fiesta nie może istnieć bez Toro Bravo, czyli gatunku byka z archaicznej rasy, który jest hodowany tylko w Hiszpanii. Wiele kultur czci byki, na przykład na Krecie kult byka jest bardzo popularny. Biblia mówi, że ofiarowanie byka było uhonorowaniem boskiej sprawiedliwości. Także w ceremoniach religijnych  iberyjskich plemion żyjących w Hiszpanii w czasach prehistorycznych byki odgrywały ważną role.

Znajdź zakwaterowanie dla siebie już teraz!

Pochodzenie Plaza czyli miejsca walki byków, prawdopodobnie nie jest związane z rzymskim amfiteatrami, ale celtycko-iberyjskimi świątyniami, gdzie  te ceremonialne walki się odbywały. W prowincji Soria, blisko Numancii  jedna z nich jest zachowana i przypuszcza się, że tam  byki były ofiarowane bogom. W średniowieczu rozrywką dla arystokracji były walki byka  z matadorem występującym na grzbiecie konia. Nazywało się to suerte de cañas. W XVIII wieku ta tradycja była  porzucana, a biedniejsza ludność wymyśliła walki byka z matadorem, który już nie był na grzbiecie konia, ale na własnych nogach. Dla swoich zwolenników La Corrida jest oczywiście bardziej sztuką walki człowieka z bestia niż sportem. Ta archaiczna tradycja przetrwała w tym kraju dokładnie tak jak Toro Bravo.

Ci którzy sprzeciwiają się tej krwawej tradycji (a jest ich wielu Barcelonie) żądają jej zniesienia i mówią o tym, że wartość kulturalna walki byków nie usprawiedliwia faktu, że byki są zabijane dla rozrywki tłumów. Niewiele tradycji przetrwało tak długo  jak ta, więc prawdopodobnie mimo protestów walki te będą kontynuowane w niektórych regionach Hiszpanii i Ameryki Łacińskiej.

las arenas nightLas Arenas – dawna arena walk byków, dziś centrum handlowe

W 2004 roku,  barceloński rząd regionalny zakazał walk byków, ale decyzja ta została odwołana. Krytycy spierali się o to czy prawdziwym powodem tego zakazu nie była chęć zdystansowania się Katalonii od reszty Hiszpanii. Dzisiaj, Plaza de Toros Monumental od kwietnia do końca września ma miejsce w  Barcelonie. Plaza de Toros Monumental w Barcelonie znajduje się na rogu ulicy Gran Via de los Cortes Catalanes i Carrer de la Marina, około 10 minut spacerem od La Sagrada Familia.

Bilety można kupić w dwóch biurach:

Calle Muntaner, 24

Tel 93 453 38 21

Fax 93 451 69 98

Plaza de Toros

Tel 93 245 58 02

Fax 93 232 71 58

Featured photo: A.Davey cc

 

Zakwaterowanie w Barcelonie

Zobacz wszystkie

Dodaj Komentarz

Your email address will not be published.

Scenariusz: xavi

xavi

Hello there! I love to travel, and Barcelona is a great city to live, thats why I decided to write about it and share my experiences!

kultura-pl poznaj-hiszpanska-kulture

Noclegi Barcelona


Scroll To Top