Home / Kultura / Walki byków
bullfighting

Walki byków

W regionie śródziemnomorskim składanie byków w ofierze jest praktyką pochodzącą  jeszcze z czasów prehistorycznych. Na przykład w Grecji, zabicie Minotaura symbolizowało walkę byków. Walki byków jakie znamy dzisiaj, miały swój początek na wiejskich placach i zostały sformalizowane pod koniec XVIII wieku, gdy zbudowano budynek  do tego przeznaczony na planie koła. Od tego czasu, walki byków przebiegały zgodnie ze schematem: wejście byka, pikador, banderilleros i w końcu matador.

Walki byków to jeden z najbardziej znanych i tym samym najbardziej kontrowersyjnych, szczególnie w Barceloniehiszpańskich zwyczajów. Ta Fiesta nie może istnieć bez Toro Bravo, czyli gatunku byka z archaicznej rasy, który jest hodowany tylko w Hiszpanii. Wiele kultur czci byki, na przykład na Krecie kult byka jest bardzo popularny. Biblia mówi, że ofiarowanie byka było uhonorowaniem boskiej sprawiedliwości. Także w ceremoniach religijnych  iberyjskich plemion żyjących w Hiszpanii w czasach prehistorycznych byki odgrywały ważną role.

Znajdź zakwaterowanie dla siebie już teraz!

Pochodzenie Plaza czyli miejsca walki byków, prawdopodobnie nie jest związane z rzymskim amfiteatrami, ale celtycko-iberyjskimi świątyniami, gdzie  te ceremonialne walki się odbywały. W prowincji Soria, blisko Numancii  jedna z nich jest zachowana i przypuszcza się, że tam  byki były ofiarowane bogom. W średniowieczu rozrywką dla arystokracji były walki byka  z matadorem występującym na grzbiecie konia. Nazywało się to suerte de cañas. W XVIII wieku ta tradycja była  porzucana, a biedniejsza ludność wymyśliła walki byka z matadorem, który już nie był na grzbiecie konia, ale na własnych nogach. Dla swoich zwolenników La Corrida jest oczywiście bardziej sztuką walki człowieka z bestia niż sportem. Ta archaiczna tradycja przetrwała w tym kraju dokładnie tak jak Toro Bravo.

Ci którzy sprzeciwiają się tej krwawej tradycji (a jest ich wielu Barcelonie) żądają jej zniesienia i mówią o tym, że wartość kulturalna walki byków nie usprawiedliwia faktu, że byki są zabijane dla rozrywki tłumów. Niewiele tradycji przetrwało tak długo  jak ta, więc prawdopodobnie mimo protestów walki te będą kontynuowane w niektórych regionach Hiszpanii i Ameryki Łacińskiej.

las arenas nightLas Arenas – dawna arena walk byków, dziś centrum handlowe

W 2004 roku,  barceloński rząd regionalny zakazał walk byków, ale decyzja ta została odwołana. Krytycy spierali się o to czy prawdziwym powodem tego zakazu nie była chęć zdystansowania się Katalonii od reszty Hiszpanii. Dzisiaj, Plaza de Toros Monumental od kwietnia do końca września ma miejsce w  Barcelonie. Plaza de Toros Monumental w Barcelonie znajduje się na rogu ulicy Gran Via de los Cortes Catalanes i Carrer de la Marina, około 10 minut spacerem od La Sagrada Familia.

Bilety można kupić w dwóch biurach:

Calle Muntaner, 24

Tel 93 453 38 21

Fax 93 451 69 98

Plaza de Toros

Tel 93 245 58 02

Fax 93 232 71 58

Featured photo: A.Davey cc

 

Zakwaterowanie w Barcelonie

Zobacz wszystkie

Dodaj Komentarz

Your email address will not be published.

Scenariusz: Barcelona-Home

Barcelona-Home

On our platform clients can find any kind of accommodation starting from shared apartments or student rooms, vacation rentals, monthly or yearly rentals, villas as well as properties for sale.

kultura-pl poznaj-hiszpanska-kulture

Noclegi Barcelona


Scroll To Top