Home / Co nowego / Primavera Sound Festival 2015 – mieszkańcy Barcelonety przeciwko AirBnB
primaveras sound 2015

Primavera Sound Festival 2015 – mieszkańcy Barcelonety przeciwko AirBnB

Lokalna społeczność Barcelonety wywalczyła historyczne zwycięstwo nad AirBnb – gigantem rynku turystycznego oferującego prywatne zakwaterowanie.: liczne komitety próbowały przekonać radę miasta Barceloneta do zaprzestania sponsorowania Primavera Sound Festival, ponieważ w ten sposób wspierają promocję nielicencjonowanych kwater. W rezultacie tej petycji Primavera zerwała kontrakt z AirBnB i od tej pory festiwal promuje tylko zakwaterowania w hotelach.

Szczególnie dzielnica Barceloneta narażona była na negatywny wpływ oferowanego przez organizatorów festiwalu taniego zakwaterowania, alkoholu i licznych imprez. Doprowadziło to do tego, że zwłaszcza starsi mieszkańcy Barcelonety cierpieli przez tłumy młodych ludzi zjeżdżających co rok z całego świata, by na te kilka letnich zmienić Barcelonę w europejską stolicę muzyki. Mieszkańcy w obawie przed kolejnym rokiem podpisali petycję o rozwiązanie umowy Primavery z AirBnB.

borrachos barcelona
“Wynajmij pijanych ludzi na imprezę (bez depozytu)” (zdjęcie: Daniel García Peris cc)

Znajdź zakwaterowanie dla siebie już teraz!

Rząd Katalonii już wcześniej próbował zakazać AirBnB operowania na tym terenie nakładając na nich karę w wysokości 30,000 € za nielicencjonowaną sprzedaż mieszkań, co nie spełnia norm w tej branży. Ponadto, wynajmujący nie się zobligowani do płacenia podatków, co odkrył rząd po inspekcji 1/3 mieszkań oferowanych przez AirBnB w Barcelonecie.

Teraz po zerwaniu umowy z AirBnB przez Primaverę, konkurencja walczy o przejęcie choc części udziałów giganta. A jest o co walczyc – 190 000 potencjalnych noclegów w ciągu trwania Primavera Sound Festival. Jednak skąd możemy wiedziec, czy to jest właśnie to, czego chcieli protestujący? Czy może byli oni tylko marionetkami w politycznej grze toczącej się między stowarzyszeniem hoteli Acatur, tradycyjną branżą hotelową, a AirBnb? Kiedy Carles Gras, prezes Acatur, wypowiada się w imieniu mieszkańców Barcelonety, skąd mamy mieć pewność, że nie udaje on rzecznika ludu tylko po to, aby zyskać jak najwięcej dla siebie i swoich klientów?

Zdaje się, ze po raz kolejny tego typu przewrót został wykorzystany przez władze, aby pozbyć się zagrożenia. Primavera jest ważnym partnerem AirBnB. Konkurencja nie potrafiąc walczyć z AirBnB samodzielnie postanowiła uderzyć w ich “dostawcę” Primaverę. Festiwal bojąc się ustraty sponsora jakim jest rada miasta Barceloneta, zmuszona była rozwiązac umowę z AirBnB.

Zakwaterowanie w Barcelonie

Zobacz wszystkie

Dodaj Komentarz

Your email address will not be published.

Scenariusz: xavi

xavi

Hello there! I love to travel, and Barcelona is a great city to live, thats why I decided to write about it and share my experiences!

co-nowego kultura-pl muzyka-i-wydarzenia

Noclegi Barcelona


Scroll To Top