Home / Kultura / Primavera Sound Festival 2015 – mieszkańcy Barcelonety przeciwko AirBnB
primaveras sound 2015

Primavera Sound Festival 2015 – mieszkańcy Barcelonety przeciwko AirBnB

Lokalna społeczność Barcelonety wywalczyła historyczne zwycięstwo nad AirBnb – gigantem rynku turystycznego oferującego prywatne zakwaterowanie.: liczne komitety próbowały przekonać radę miasta Barceloneta do zaprzestania sponsorowania Primavera Sound Festival, ponieważ w ten sposób wspierają promocję nielicencjonowanych kwater. W rezultacie tej petycji Primavera zerwała kontrakt z AirBnB i od tej pory festiwal promuje tylko zakwaterowania w hotelach.

Szczególnie dzielnica Barceloneta narażona była na negatywny wpływ oferowanego przez organizatorów festiwalu taniego zakwaterowania, alkoholu i licznych imprez. Doprowadziło to do tego, że zwłaszcza starsi mieszkańcy Barcelonety cierpieli przez tłumy młodych ludzi zjeżdżających co rok z całego świata, by na te kilka letnich zmienić Barcelonę w europejską stolicę muzyki. Mieszkańcy w obawie przed kolejnym rokiem podpisali petycję o rozwiązanie umowy Primavery z AirBnB.

borrachos barcelona
“Wynajmij pijanych ludzi na imprezę (bez depozytu)” (zdjęcie: Daniel García Peris cc)

Znajdź zakwaterowanie dla siebie już teraz!

Rząd Katalonii już wcześniej próbował zakazać AirBnB operowania na tym terenie nakładając na nich karę w wysokości 30,000 € za nielicencjonowaną sprzedaż mieszkań, co nie spełnia norm w tej branży. Ponadto, wynajmujący nie się zobligowani do płacenia podatków, co odkrył rząd po inspekcji 1/3 mieszkań oferowanych przez AirBnB w Barcelonecie.

Teraz po zerwaniu umowy z AirBnB przez Primaverę, konkurencja walczy o przejęcie choc części udziałów giganta. A jest o co walczyc – 190 000 potencjalnych noclegów w ciągu trwania Primavera Sound Festival. Jednak skąd możemy wiedziec, czy to jest właśnie to, czego chcieli protestujący? Czy może byli oni tylko marionetkami w politycznej grze toczącej się między stowarzyszeniem hoteli Acatur, tradycyjną branżą hotelową, a AirBnb? Kiedy Carles Gras, prezes Acatur, wypowiada się w imieniu mieszkańców Barcelonety, skąd mamy mieć pewność, że nie udaje on rzecznika ludu tylko po to, aby zyskać jak najwięcej dla siebie i swoich klientów?

Zdaje się, ze po raz kolejny tego typu przewrót został wykorzystany przez władze, aby pozbyć się zagrożenia. Primavera jest ważnym partnerem AirBnB. Konkurencja nie potrafiąc walczyć z AirBnB samodzielnie postanowiła uderzyć w ich “dostawcę” Primaverę. Festiwal bojąc się ustraty sponsora jakim jest rada miasta Barceloneta, zmuszona była rozwiązac umowę z AirBnB.

Zakwaterowanie w Barcelonie

Zobacz wszystkie

Dodaj Komentarz

Your email address will not be published.

Scenariusz: Barcelona-Home

Barcelona-Home

On our platform clients can find any kind of accommodation starting from shared apartments or student rooms, vacation rentals, monthly or yearly rentals, villas as well as properties for sale.

kultura-pl

Noclegi Barcelona


Scroll To Top