Home / Wszystko o Barcelonie / Dzielnice / Okolice w Barcelonie w których warto zamieszkać
Neighbourhoods of barcelona to live

Okolice w Barcelonie w których warto zamieszkać

Ciutat Vella

Ciutat Vella - BarcelonaJest to najstarsza i najbardziej typowa dzielnica miasta, jej nazwa pochodzi od liczby budowli gotyckich, które można w niej znaleźć. Podczas spaceru ulicami czujesz się jak w labiryncie pełnym sklepów, barów, kawiarni i restauracji.

Można spędzić cały dzień podziwiając architekturę dzielnicy, zwłaszcza Katedrę majestatyczną, a jednocześnie magiczną. Tutaj znajdziesz autentyczne apartamenty w Barcelonie. Aby dojść do niej, trzeba iść na wschód od Las Ramblas i południowy-wschód od Plaza Catalunya. Plaża i marina znajdują się w pobliżu, w odległości krótkiego spaceru. Ciesz się tą piękną częścią miasta.

OKOLICA

Barceloneta, Santa Caterina-Born, el Raval, Gòtic.

separator

 

Eixample

Eixample - BarcelonaBarcelońska dzielnica Eixample (dosłownie ‘Powiększenie’) składa się z ulic na planie siatki, można w niej znaleźć wszystko: designerskie sklepy, biurowce, supermarkety oraz restauracje i bary z całego świata. Możesz się zrelaksować w jednej z szykownych restauracji, smakując doskonałych potraw takich jak Tapas, delektując się lampką Rioja. Większość turystów odwiedza tylko Passeig de Gràcia i Sagrada Família, ale jeśli starczy Ci energii na spacer po okolicy, możesz dostać wspaniałą lekcję o modernizmie i odkryć Barcelonę nieznaną turystom.

Eixample jest pionowo podzielony przez Passeig de Gràcia (barcelońską aleje sławnych projektantów) na Eixample Esquerra (Lewe Eixample) na zachodzie i na Eixample Dreta (Prawe Eixample) na wschodzie. Transport publiczny: linie metra 3,4,5; pociągi FCG; prawie połowa autobusów dziennych przejeżdża przej te okolice, wszystkie autobusy nocne, które odjeżdżają z Placa Catalunya.

Warto zwrócić uwagę na Eixample z powodu okoliczności, które wpłynęły na jego rozwój. Kiedy w 1854 roku runęły mury wokół Starego Miasta, wybudowane przez okupujących miasto Bourbonów, nastąpiło odrodzenie katalońskiej kultury – tzw. Renaixença. Liczba bogatych właścicieli fabryk stale wzrastała, a utopiczne idee socjalizmu przenikały do kręgów filozoficznych, do których należeli architekci tacy jak projektant Eixample Ildefons Cerdà i Sunyer. Projekt Cerda zakładał wybudowanie dzielnicy, gdzie będzie widoczna równość społeczna, dlatego opowiadał się za prostym i równym rozmieszczeniem budynków. Jednak już w trakcie budowy młodzi architekci zostali zmuszeni przez bogatych właścicieli fabryk, którzy chcieli, aby ich nowe domy wyróżniały się od reszty dzielnicy. Projekty wewnętrznych ogrodów Cerdy, w pierwotnym planie umieszczonych na podwórkach wszystkich bloków, zostały później wykorzystane przez developerów w poszukiwaniu zysków.

Pomimo, że dzisiejsze Eixample nie jest dokładną realizacją projektu Cerdy, w tamtejszej okolicy roi się od fascynujących fasad. To jest wspaniałe miejsce na miejskie wędrówki, w szczególności dla “klaustrofobików” i innych ludzi zmęczonych brakiem przestrzeni w Starym Mieście.

OKOLICA

Sant Antoni, Sagrada Família, Fort Pienc, Dreta de l’Eixample y Esquerra de l’Eixample.

 

Znajdź swój nocleg już teraz!

 

separator

 

Gràcia

Gràcia - BarcelonaPoczątkowo było to duże i niezależne miasteczko, głównie zamieszkałe przez klasę pracującą. Pomimo protestów mieszkańców, Gràcia została włączona do Barcelony w 1897 roku. Nawet dzisiaj wiele mieszkańców Gràcii opowiada się jest za niezależnością, ale takie manifestacje nie są zbyt częste. Dzieje tej dzielnicy zawsze były związane z polityką, można to zauważyć w nazwach miejsc np.: Mercat de Llibertat, Placa de la Revolució i inne. Po włączeniu do miasta, nawet mimo represji ze strony reżimu Franca, ta okolica była centrum lewicowego skrzydła aktywistów i opozycjonistów. Liczne graffiti o tematyce politycznej pokazują, że Gràcia wciąż jest miejscem spotkań młodych ludzi interesujących się polityką i sztuką.

Gràcia jest stosunkowo małą dzielnicą, a mimo to zaskakuje ilością modernistycznych budynków i parków, modnych sklepów i restauracji z międzynarodową kuchnią (szczególnie z libańską). Wszystko jest blisko siebie co sprawia, że najlepszym środkiem transportu są własne nogi.

Ta dzielnica jest bardzo zróżnicowana, spotkamy tu klasę średnią, młodych artystów, zobaczymy piękne pałace i modernistyczne budynki. Wszystko to tworzy jedną całość i dodaje uroku temu miejscu. Można tu zobaczyć prawdziwe życie mieszkańców, ponieważ Gràcia jest praktycznie nie tknięta przez turystów. Jeśli będziesz w sierpniu w Barcelonie, musisz koniecznie pójść na Fiesta Major de Gràcia czyli tygodniową imprezę odbywająca się na ulicach dzielnicy.

OKOLICA

Gràcia, Camp d’en Grassot, La Salut, El Coll, Vallcarca y Penitents

 

separator

 

Horta Guinardo

Parc del Laberint de HortaHorta i Vall d’Hebron leżą za l’Eixample Dreta w północno-wschodniej części miasta. Horta straciła status niezależnego miasteczka dopiero w 1904 roku, historie tego miejsca można odkryć spacerując po wąskich uliczkach i podziwiając stare budownictwo.

Można odwiedzić gospodarstwa rolne i fortyfikacje ze Średniowiecza, następnie przenieść się do arystokratycznych rezydencji z XIX wieku. Zbocza gór Collserola, były bardzo popularne wśród okolicznej klasy wyższej. Z kolei sąsiadująca Vall d’Hebron została wybudowana specjalnie na potrzeby Olimpiady z 1992 i była centrum takich dyscyplin jak kolarstwo, tennis i strzelectwo.

Ogólnie jest to okolica rzadko odwiedzana przez turystów, gdyż mieści tu się dużo budynków mieszkalnych. Ta dzielnica bardziej przypomina przedmieścia i to właśnie sprawia, że turyści szukający przygód raczej ich to nie znajda.

Transport publiczny: Metro: Horta, Vall d’Hebron, Mundet i Montbau

OKOLICA

Baix Guinardó, Can Baró, El Carmel, Font d’en Fargues, Font del Gos, Guinardó, Horta, La Clota, Montbau, Sant Genís dels Agudells, Taxonera y Vall d’Hebrón.

 

separator

 

Les Corts

Les Corts - BarcelonaW dzielnicy Les Corts jest zlokalizowanych najwięcej uniwersytetów co nadaje tej okolicy młodzieńczego ducha. Znajduje się tu także wiele parków i ogrodów, ale największą sportową atrakcją jest stadion piłkarski FC Barcelony – Camp Nou .

Les Corts jest również znane z tutejszych piekarni i małych kawiarni z tarasami, na których można łapać słoneczne promienie w ciepłe dni. W tej dzielnicy miesza sie współczesność (siedziby międzynarodowych firm, uniwersytety, hotele itp.) z XIX-wiecznym stylem, który dominuje w starszych częściach dystryktu. Cała dzielnica Les Corts jest warta zobaczenia.

OKOLICA

El Camp de la Creu-Loreto, El Camp Vell i la Plaça del Centre, Can Feu i Can Batllori, Can Sòl de Baix, L’Església i Can Rosés, La Maternitat i Can Bacardí, La Mercé, Pedralbes, Sant Ramon i la Torre Melina y la Zona Unversitària – Bederrida

 

separator

 

Nou Barris

Nou Barris - BarcelonaW południowo-wschodniej części Barcelony znajduje się dzielnica Nou Barris. Dojazd z centrum Barcelony zajmuje tylko 15 minut, a wysiąść można na takich stacjach metra jak Viliapicina, Llucmajor, Via Julia i Trinitat Nova.

Ta dzielnica jest zamieszkana głównie przez Hiszpanów, dlatego też jest bardziej specyficzna niż inne rejony miasta. Znajduje się tu wiele uczelni wyższych, ale także spora ilość parków może przyciągnąć miłośników natury. Można się tu zrelaksować w takich parkach jak Parc Turó de la Peira, Parc Esportiu de Can Dragó i w cudownym Parc Central de Nou Barris z charakterystycznym stawem .

Z pewnością można powiedzieć, ze Nou Barris jest jednym z najbardziej zielonych rejonów miasta.

OKOLICA

Can Peguera, Canyelles, Ciutat Meridiana, Guineueta, Porta, Prosperitat, Roquetes, Torre Baró, Torre Llobeta, Trinitat Nova, Turó de la Peira, Valbona, Verdum y Vilapicina.

 

separator

 

Sant Andreu

Sant Andreu de Palomar EsglésiaSant Andreu jest spokojną dzielnicą położoną w północno-wschodniej części Barcelony. Ta okolica jest mniej znana turystom, jednakże jest tu wiele osobliwości do zobaczenia. Ulice i place są przesiąknięte historią, a restauracje serwują przepyszne tapas po rozsądnych cenach.

OKOLICA

Sant Andreu de Paloma, La Sagrera, Trinidad Vella, Baró de Viver, Bon Pastor, Navas y Congrés

 

separator

 

Sant Marti

Sant Martí - BarcelonaDzielnica Sant Marti znajduje się we wschodniej części Barcelony. Jest drugą największą dzielnicą w mieście i ze względu na bliskość morza posiada najwięcej plaż. Sant Marti jest zamieszkana głównie przez klasę średnią. Znajdziemy tu wiele domów handlowych, parków i centrów rozrywki. Jeśli spojrzeć na historie tej okolicy to Sant Marti zaczęła się rozwijać już w X w. dzięki kanałowi Condal, którym była przewożona woda z Montcady do Barcelony.

Jednakże południowe tereny były suche i nie sprzyjały osadnictwu dopiero w XVII wieku to miejsce okazało się idealne do industrializacji. Ta część Sant Marti stała się jednym z najważniejszych okręgów przemysłowych w Hiszpanii.

OKOLICA

El Clot, Camp de l’Arpa, La Verneda, Can Ricart, Provençals, Poblenou, Barri del Besòs, Diagonal Mar y Vila Olímpica

 

separator

 

Sants Montjuïc

Sants-MontjuicBarcelona nadała wzgórzu Montjuïc nowe oblicze. Zmieniła historyczną twierdze wojskową w park, w którym za dnia można się zrelaksować, a w nocy pobawić. W tej części miasta mieści się również wiele klubów, restauracji, teatrów i znanych muzeów. W związku z tym, że Montjuïc był miejscem Olimpiady w 1992, to możemy tu znaleźć wiele obiektów sportowych takich jak korty tenisowe, baseny, bieżnie, ścieżki rowerowe, ścianki wspinaczkowe. Jest to wspaniale miejsce do uprawiania różnego typu sportów.

Montjuic jest bezpieczny nocą, można tu jest wypić drinki w barze, zjeść smaczne tapas i podziwiać wspaniałe fontanny przy Museu National d’ Art Catalunya (Narodowe Muzeum Sztuki Katalońskiej). Wieczorami podczas weekendu jest pokaz tych przepięknych, podświetlanych fontann, a całemu magicznemu przedstawieniu towarzyszy muzyka. Magiczna Fontanna znajduje się w centralnym punkcie. Montjuïc jest dużym wzgórzem, które leży w sąsiedztwie Poble Sec. Ta część miasta jest również jedną z najstarszych dzielnic w Barcelonie.

Śledząc dzieje miasta, zauważa się, że ktokolwiek kontrolował wzgórze Montjuïc, kontrolował też miasto. Lud Laietanow, specjalizujący się w zbieractwie ostryg obrał sobie za swoja siedzibę właśnie to miejsce, jednak wkrótce zostali oni podbici przez Rzymian. Najeźdźcy wybudowali na zboczach wzgórza świątynię Jowisza i od tego czasu większość despotycznych władców przebudowywała tą konstrukcję. Na szczycie powstał cmentarz żydowski, od którego wzięła się nazwa Montjuïc (dosłownie Wzgórze Żydowskie). W XX wieku Franko uczynił Castell de Montjuïc jedną ze swoich najważniejszych siedzib. Uważa się, że w 1941 roku w którymś z korytarzu twierdzy zastrzelono byłego katalońskiego prezydenta Lluísa Companysa. Fort został udostępniony miastu dopiero w 1960 roku.

Aby bez problemów poruszać się po tym ogromnym parku będziesz prawdopodobnie potrzebować mapy, którą możesz dostać w Biurze Turystycznym Barcelony.

OKOLICA

Sants, Hostafrancs, La Bordeta, Poble Sec, Font de la Guatlla, Magòria, La Marina, Zona Franca y Montjuic.

 

separator

 

Sarria-Sant Gervasi

Sarria - Sant Gervasi BarcelonaDzielnica Santalo/San Gervasi jest przyjaznym, spokojnym miejscem zamieszkanym przez klasę wyższą. Na skrzyżowaniu Santaló i María Cubí możesz znaleźć największe skupisko najmodniejszych punktów w Barcelonie. Ludzie odwiedzający to miejsce są zazwyczaj młodzi i modni. Znajduje się tu wiele barów i klubów z dobrą muzyką, gdzie możesz się pobawić popijając dobre drinki. Na plaça Francesc Maciá spotkasz śmietankę towarzyską barcelońskiego nocnego życia. San Gervasi jest także jedną z najlepszych i najbezpieczniejszych dzielnic miasta.

Góra Collserola, która ma 17km długości i 6km szerokości, jest zachodnią granicą Barcelony, ale obejmuje jeszcze sąsiedztwo Tibidabo i Vallvidrera. Góry Collserola od wieków oscylują między pustkowiem, a cywilizacją. Pozostałości z epoki neolitu i epoki brązu znalezione w parku sugerują, że był to obszar zamieszkały na długo przed Rzymianami. Po upadku Imperium Rzymskiego, Barcelona stała się celem najazdów plemion germańskich i w związku z tym chłopi byli zmuszeni do obrony północnych terenów. Przez ponad 1000 lat ziemie te były domem dla rolników, którzy wybudowali wiele kaplic i masias (tradycyjne katalońskie gospodarstwa rolne). W 1860 wraz z Rewolucja Przemysłową, mieszkańcy Barcelony zauważyli turystyczny potencjał. Budowa linii kolejowych, rozwój komunikacji miejskiej i rożnego typu wyciągów sprawiło, że tereny górzyste mogły zostać w łatwy sposób zurbanizowane. Park Collserola obejmuje praktycznie cały łańcuch gór, a krajobraz jest bardzo zróżnicowany, od zupełnie dzikich po zurbanizowane tereny.

Tibidabo, najwyższy szczyt (512m), mieści 100 letni park rozrywki i znany kościół Sagrat Cor. Na trochę niższym szczycie jest miasto Vallvidrera z wieżą Torre de Collserola. Dr. Salvador Andreu był odpowiedzialny za rozwój tych terenów. W 1899 założył Stowarzyszenie Tibidaboi oraz sfinansował wiele inwestycji takich jak rozwój infrastruktury, budowę hoteli, park rozrywki i ekstrawaganckie kasyno, które obecnie jest w ruinie. Wkrótce po tych wydarzeniach barcelońska burżuazja zaczęła się prześcigać w budowie domów letniskowych w tej okolicy, dzięki temu możemy teraz podziwiać piękne, modernistyczne budynki. Wiele z nich jest teraz siedziba szkół i biur.

Jak tu dotrzeć transportem publicznym? Tibbibus jedzie z Pl. de Catalunya do Pl. Tibidabo (na sam szczyt góry) po drodze ma tylko jeden przystanek, jeździ co 30-40 minut, ale tylko wtedy kiedy Parc d’Attracions jest otwarty. Pierwszy autobus do Tibidabo jest godzinę przed otwarciem parku, a ostatni do Barcelony odjeżdża zazwyczaj o 22. Jednak ten rozkład może się zmieniać, po więcej informacji zadzwoń pod numer 010. Autobusy są przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Autobus lini 58 jedzie z Pl. de Catalunya na Pl. JFK, gdzie ulica C. Balmes zamienia się w aleje Tibidabo. Można też pojechać tam pociągiem FGC (linia U7), który odjeżdża z Pl. de Catalunya i zatrzymuje się u podnóża szczytu niedaleko Pl. JFK. Stuletni tramwaj Via Blau rusza z Pl. JFK i wciągu 5 minut jest na Pl. Dr. Andreu, gdzie można się przesiąść na kolejkę do Pl. Tibidabo (nie jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych). Bilet na metro obowiązuje także w pociągu, wiec jest to najtańszy sposób dostania się na górę i zwiedzenia kościoła, jeśli park rozrywki będzie zamknięty.

OKOLICA

Sarrià, Sant Gervasi, Vallvidrera, Can Caralleu, Bonanova, Les Planes, Tibidabo.

 

Okolice Barcelony

 

Dodaj Komentarz

Your email address will not be published.

Scenariusz: Barcelona-Home

Barcelona-Home

On our platform clients can find any kind of accommodation starting from shared apartments or student rooms, vacation rentals, monthly or yearly rentals, villas as well as properties for sale.

dzielnice-wszystko-o-barcelonie where-to-stay-pl

Noclegi Barcelona


Scroll To Top