Home / Wszystko o Barcelonie / Główne atrakcje Barcelony / Katedra Santa Maria del Mar
SANTA MARIA DEL MAR
SANTA MARIA DEL MAR

Katedra Santa Maria del Mar

To gotycki kościół ulokowany w jednej z najsatrszych dzielnic La Ribera Barcelony i wybudowany międy rokiem 1329 a 1389 jako kwintesencja katalońskiej kultury średniowiecza. Katedra Santa Maria del Mar to typowy przykład katalońskiego stylu gotyckiego w architekturze z jego wyjątkową czystością, inspirującą i masywną konstrukcją.

Historia

Santa Maria del Mar datuje się na rok 998. Budynek, który można zobaczyć dzisiaj, postanowił stworzyć w 1324 roku arcybiskup Bernard Yulya, który objął patronat nad kościołem. Konstrukcję kościoła rozpoczęto 25 marca w 1329 roku, gdy pierwszy kamień został położony przez króla Alfonsa IV Łagodnego. Głównymi architektami byli Berenguer de Montagut i Ramon Despouy. Podczas konstruowania kościoła wszystkie gildie La Riberii były zaangażowane w to gigantyczne zadanie. Ściany, kaplice boczne i fasady skończono przed 1350 rokiem. W 1379 roku pożar zniszczył wiele ważnych elementów pracy. Ostatecznie jednak 3 listopada 1383 roku położono tam ostatni kamień, a 15 sierpnia 1384 konsekrowano kościół. W 1428 roku trzęsienie ziemi zniszczyło kilka okien na zachód kościoła. Obrazy i barokowy ołtarz spaliły się w 1936 roku, a Kaplicę Najświętszego Sakramentu, obok apsydy, dodano w XIX wieku.

Fasada

Fasada Santa Maria del Mar robi wrażenie masywnego i ciężkiego budynku, co jest sprzeczne z uczuciem odczuwanym wewnątrz. Trudno ocenić w całości ten wytwór architektoniczny, ale kościół otaczają wąskie ulice Dzielnicy Gotyckiej. Warto także dodać, że południowo-zachodnia wieża była skończona w roku 1496.

Wnętrze

To zaskakujące, że po wejściu do wnętrza kościoła wrażenie, iż jest on masywny i potężny, zmienia się natychmiast. Wewnątrz bowiem znajdują się przestrzeń i naturalne światło, które dociera przez wysokie okna i ośmiokątne kolumny. Wnętrze niemalże pozbawione jest tego ducha typowego dla wielkich gotyckich kościołów Barcelony.

Jeżeli chcesz odkryć starodawne miasto i zatrzymać się w pobliżu tego typu miejsc, zarezerwuj apartament w Dzielnicy Gotyckiej, gdzie możesz zamieszkać w Barcelonie w luksusie, jak również w komforcie i za korzystną cenę.

Godziny otwarcia:

Od poniedziałku do soboty: 9:00 – 13:30, 16:30 – 20:00
Niedziele i święta: 10.30 – 13:30, 16:30 – 2:00

Jak się tam dostać?

Umiejscowiony jest na Plaça Santa Maria na terenie La Ribera pomiędzy parkiem Ciutadella i Dzielnicą Gotycką. Najbliższa stacja metra to Jaume I (L4 – żółta).
Przystanki autobusowe: 17, 19, 40, 45
Przystanek autobusu turystycznego: Plaça de Palau

 

 

Zakwaterowanie w Barcelonie

Zobacz wszystkie

Scenariusz: Barcelona-Home

Barcelona-Home

On our platform clients can find any kind of accommodation starting from shared apartments or student rooms, vacation rentals, monthly or yearly rentals, villas as well as properties for sale.

miejsc-do-odwiedzenia kultura-pl miasto wszystko-o-barcelonie zwiedzanie-i-muzea

Noclegi Barcelona


Scroll To Top