Home / Kultura / Karnawał w Sitges
Carnival of Sitges

Karnawał w Sitges

Karnawał jest obchodzony na całym świecie. Jest to ostatnia okazja, by się zabawić i zgrzeszyć przed postem. Karnawał w Sitges jest jednym z najbardziej popularnych w Katalonii, z ponad 100-letnią historią. W XV wieku, dyslektyk pomylił się w nazwisku Carles de Can Torran i zapisał je jako Calrestorles. Clarestorles zmarł w Środę Popielcową, pierwszy dzień Wielkiego Postu. Z biegiem czasu, Calrestores przekształciło się w Carnestoltes, dlatego też w Tłusty Czwartek, Król Carnestoltes przyjeżdża z królową do miasta, by ogłosić początek zabawy do upadłego. Natomiast w Środę Popielcową, odbywa się pogrzeb Króla i odczytanie jego testamentu.

Znajdź zakwaterowanie teraz!

Te wydarzenia to przedstawienia odbywające się w całym mieście, mające symboliczne znaczenie. W paradzie biorą udział ludzie przebrani w kostiumy różnych uczestników tych wydarzeń. W czasie weekendu, Królowa wraz z dziecięcą królową festiwalu odwiedzają szkoły, przedszkola i domy starców w mieście. W niedzielę odbywają się osobne parady dedykowane dzieciom i dorosłym z tradycyjnymi tańcami. Uczestnicy parady traktują przygotowania i kostiumy bardzo poważnie. Pióra, brokat, makijaż są podstawą dobrej zabawy w czasie parady.

Każdego roku Karnawał w Sitges przyciąga około 250 000 odwiedzających z całego świata. Ludzie w różnym wieku przybywają do “pueblo”, by wziąć udział w uroczystościach. Większość tych turystów przybywa na jeden dzień, ze swojego pobytu w Barcelonie, korzystając z autobusu lub pociągu, jako że Sitges znajduje się jedynie 30 kilometrów od stolicy Katalonii.

Jako że Sitges jest popularnym wakacyjnym celem gejów, a mieszkańcy są niezwykle otwarci na społeczność gejowską, karnawał w Sitges jest skierowany głównie do dorosłych, a nie do całych rodzin. Jednakże wiele rodzin z dziećmi decyduje się na przyjazd w dniu, kiedy odbywają się jedynie parady przeznaczone dla najmłodszych. Największe parady odbywają się w niedzielę i Tłusty Czwartek. Do tych najbardziej popularnych zaliczają się Parada Rozpusty i Parada Potępienia. Rozpusta znana jest z 40 pływaków, które przewożą ponad 2000 uczestników w czasie parady. Potępienie natomiast oznacza koniec uroczystości. Tego dnia roi się od drag queen ubranych na czarno, by opłakiwać śmierć króla karnawału. Na koniec, w Środę Popielcową, Pogrzeb Sardynki lub króla, symbolizuje początek okresu abstynencji.

Zdjęcie: Keith Williamson cc

 

Noclegi w Sitges

view more apartments polish

Dodaj Komentarz

Your email address will not be published.

Scenariusz: xavi

xavi

Hello there! I love to travel, and Barcelona is a great city to live, thats why I decided to write about it and share my experiences!

kultura-pl muzyka-i-wydarzenia

Zakwaterowanie Sitges


Scroll To Top