Home / Kultura / Gastronomia / El Penedes
Feature

El Penedes

Historia

El Pendes jest jednym z najstarszych wytwarzających wino regionów w Europie. Zlokalizowany jest między Tarragoną a Barceloną. 95% Cavy jest produkowane właśnie tu, ze względu na wyjątkową ziemię i dużą ilość słońca w regionie.

Sant Sadurní d’Anoia ijest nazywane stolicą Cavy i znajdziemy tu wiele firm oferujących wycieczki po kilku winiarniach jednego dnia. Większość takich wycieczek zawiera degustację wina i tradycyjnego katalońskiego jedzenia. Pamiętaj tylko, żeby nie rozpędzić się za bardzo i dotrwać do końca wyprawy.

Znajdź zakwaterowanie dla siebie już teraz!

Sant Sadurní d’Anoia jest piękną okolicą, z uroczą architekturą, otoczoną 80 winiarniami. Można tu się dostać pociągiem Rodalies, linią C4 (Manresa – St. Vicenç de Calders, Stop Sant Sadurní d’Anoia).

Niedaleko Sant Sadurní d’Anoia znajduje się miasto Vilafranca del Penedès znane z bycia stolicą katalońskiego wina. Możemy tu zwiedzic VINSEUM, czyli muzeum wina i kultury, w którym zobaczymy historię wina i jego związek z regionem.

Jeżeli masz ochotę oderwać się od zgiełku Barcelony, to warto wybrać się do regionu El Penedès. Region charakteryzują zapierające dech w piersiach wiejskie krajobrazy i wspaniałe winiarnie, gdzie możemy degustować wyroby i przechadzać się po pięknych winnicach.

Miejsca warte odwiedzenia:

Olèrdola
Wśród zabytków w Olèrdoli znajdziemy starożytne ruiny miasta i Kościoła Świętego Miquela, pochodzące z X wieku. To starożytne miasto, było zamieszkane już w erze neolitycznej.

Zamek Subirats
W połowie X wieku miasto było ważnym punktem granicznym, ale nawet przed tym, w czasach Marca Hispánica (historyczna nazwa północno-wschodniego regionu Hiszpanii), zamek był znaną fortyfikacją wyglądającą na zachód. Teraz oferuje on piękny widok na Penedès i górę Montserrat.

The Castle of Sant Martí Sarroca
Jest to najważniejszy zabytek całego El  Penedès, w skład którego wchodzą pochodzący z X wieku zamek Sant Martí Kościół Świętej Marii z XIII wieku.

Sant Sebastià dels Gorgs
Dawny klasztor benedyktyński, z którego pozostały kościół i fragment krużganka. Jego romańska dzwonnica wyróżnia się kwadratową wieżą, ogromnymi oknami i zaokrąglonymi łukami, wyjątkowymi w Penedès.

Codorníu
Codorníu jest firmą najlepiej przygotowaną do przyjmowania turystów. Jest to największy producent Cavy (40 milionów butelek rocznie) w Hiszpanii.  Codorníu najlepiej odwiedzić samochodem, ze względu na brak innych regularnych połączeń. Ewentualnie można dojechać do stacji Sant Sadurní d’Anoia i stamtąd wziąć taksówkę. Można tam przyjechać większą grupą, a rezerwacje z wyprzedzeniem nie są konieczne. Wycieczki oprowadzane są między innymi po angielsku i trwają ok. półtorej godziny. W tym czasie zwiedzamy elektrycznym wózkiem 16 kilometrów podziemnych piwnic. Dawne miejsce, gdzie wyciskano wino, jest teraz muzeum, wystawiającym sprzęty używane do produkcji wina w ciągu stuleci. Wycieczka kończy się degustacją Cavy.

Wiele osób decyduje się zatrzymać się w Barcelonie i wybrać się na jednodniową wycieczkę do El Penedes. Jeżeli szukasz zakwaterowania w Barcelonie, koniecznie odwiedź naszą stronę.

 

Zakwaterowanie w Barcelonie

Zobacz wszystkie

Dodaj Komentarz

Your email address will not be published.

Scenariusz: Barcelona-Home

Barcelona-Home

On our platform clients can find any kind of accommodation starting from shared apartments or student rooms, vacation rentals, monthly or yearly rentals, villas as well as properties for sale.

jedzenie-i-picie zwiedzanie-i-muzea

Noclegi Barcelona


Scroll To Top