Home / Wszystko o Barcelonie / Główne atrakcje Barcelony / Plac Kataloński w Barcelonie
Der Catalunya Platz

Plac Kataloński w Barcelonie

To obszar mieszczący się w centrum Barcelony, który uważa się zarówno za teren centralny dla niej, jak i miejsce zetknięcia się jej starej części z XIX-wiecznymi budynkami Eixample. Zaprojektowany w 1859 roku przez Ildefonsa Cerdę skwer stał się sercem Barcelony. Plac Kataloński w Barcelonie bowiem składa się po trochę ze wszystkiego – modernistycznych kawiarni i pomników, efektownych fontann, sklepów czy barów. To ogromny, ruchliwy plac otoczony zabytkowymi budynkami. Znajduje się pomiędzy Ciutat Vella i XIX-wieczną dzielnicą Eixample.

Znajdź zakwaterowanie już teraz!

Wiele najważniejszych ulic miasta i alejek styka się właśnie na Placu Katalońskim. To również miejsce skrzyżowania się ze sobą La Rambla, Portal del Àngel, Ronda de Sant Pere i Passeig de Gracia oraz połączenia się Dzielnicy Gotyckiej z Eixample. Plac zajmuje obszar około 50 000 metrów. Jest szczególnie znany z jego fontann i posągów, bliskości do najpopularniejszych atrakcji Barcelony oraz stad gołębi gromadzących się w centrum.

Dwie najpopularniejsze ulice w Barcelonie – La Rambla i Passeig de Gràcia zaczynają się na Placu Katalońskim. Pomimo że skwer ten charakteryzują ogromne rozmiary, stale jest on zatłoczony przez ludzi spacerujących tam i z powrotem którąś z dziewięciu uliczek odchodzących z placu.

Historia

Aż do połowy XIX wieku Plac Kataloński stanowił teren wiejski, poza murami miasta. W roku 1858 rząd centralny w Madrycie ostatecznie wyraził zgodę na zburzenie murów obronnych. Następnie postanowiono zagospodarować to miejsce, dlatego też zorganizowano konkurs na projekt nowej dzielnicy.

Fontanny i zabytki

Projekt Placu Katalońskiego obejmuje ławki parkowe, ładne fontanny, sadzawki i fragmenty rzeźb. Na szczególną uwagę zasługuje będąca w kolorze kości słoniowej La Deessa czy posąg bogini autorstwa Josepa Clarego, który przedstawia nagą kabietę w kąpieli. Ten znakomity pomnik znajdujący się na rogu odbijającej światło sadzawki, przyciąga wielu zwiedzających. Plac zdobią również inne pomniki – artystów takich jak Josep Llimona czy Pablo Gargallo. Najnowszym dodatkiem jest nowoczesny betonowy posąg dedykowany poprzedniemu katalońskiemu prezydentowi – Francescowi Maciemu, zaprojektowany przez Josepa Subirachsa – architekta związanego aktualnie z Sagradą Familią. Ten futurystyczny pomnik znalazł się tam w 1991 roku.

Zakupy i kawiarnie

Na tych ulicach można znaleźć liczne rozmaite outlety, począwszy od modnych butików, aż po uliczne marki, ale najbardziej wszystkim znany znajduje się na samym placu – el Corte Inglés. Ten olbrzymi dom towarowy mieszczący się w trzech pobliskich miejscowościach oferuje dziewięć pięter wszystkiego rodzaju hiszpańskich dóbr konsumpcyjnych. Można tam znaleźć dosłownie wszystko – od przeznaczonych dla smakoszy pakowanych artykułów z supermarketu po ubrania, meble czy elektronikę.

Na ostatnim piętrze znajduje się kawiarnia z widokiem na plac poniżej. Tam można się trochę orzeźwić po udanych zakupach, mając jednocześnie możliwość podziwiania cudnego widoku serca Barcelony. Inne kawiarnie znajdujące się na placu to Hard Rock Café i bardzo popularna Café Zurich mieszcząca się w niedawno odnowionym budynku.

Centralny węzeł komunikacyjny

Plac Kataloński funkcjonuje jako węzeł komunikacyjny transportu publicznego miasta. Pod nim znajduje się główne skrzyżowanie podziemne: spotykają się tam trzy linie metra i miejski pociąg. Zatrzymuje się tam także wiele miejskich autobusów, jak również pociąg z lotniska i autobusy turystyczne. Przestrzeń ta, stanowi punkt pośredni pomiędzy dzielnicą Eixample i miastem oraz ma powierzchnię przynajmniej 50 000 m² w przybliżeniu. Jest tak obszerna jak Plac św. Piotra w Rzymie.

 

  • Adres: Plaça de Catalunya, 08002 Barcelona.
  • Transport: metro – L1, L2, L3 | FGC (koleje) – S1, 2, 5, 55, L6 i 7 | autobusy – 9, 14, 16, 17, 24, 28, 41, 42, 47, 55, 58, 62, 66, 67, 68, 141 | autobus wahadłowy – (A1 and A2) do obu terminali lotniska (T1 and T2).
  • Wycieczka: przybywając na Plac Kataloński bezpośrednio z lotniska, można znaleźć centrum informacji turystycznej w Barcelonie, które mieści się poniżej niego.

Pobyt w pobliżu Placu

Pożądanym miejscem pobytu dla wielu zwiedzających, którzy planują wycieczkę do Barcelony, staje się właśnie okolica Placu Katalońskiego. Wynika to z jego centralnej lokalizacji, zapewniającej łatwy dostęp do wszystkich atrakcji miasta. Dlatego przed przyjazdem z większą grupą zapewnij sobie i reszcie osób komfortowy pobyt w Barcelonie i zarezerwuj mieszkanie. Sprawdź dostępne pokoje i zarezerwuj już teraz w przypadku, gdy przybywasz w parze lub z mniejszą grupą.

 

Zakwaterowanie w Barcelonie

Zobacz wszystkie

Dodaj Komentarz

Your email address will not be published.

Scenariusz: xavi

xavi

Hello there! I love to travel, and Barcelona is a great city to live, thats why I decided to write about it and share my experiences!

miejsc-do-odwiedzenia kultura-pl miasto wszystko-o-barcelonie zwiedzanie-i-muzea

Noclegi Barcelona


Scroll To Top