Home / Wszystko o Barcelonie / Główne atrakcje Barcelony / Katedra Santa Maria del Mar
SANTA MARIA DEL MAR
SANTA MARIA DEL MAR

Katedra Santa Maria del Mar

To gotycki kościół ulokowany w jednej z najsatrszych dzielnic La Ribera Barcelony i wybudowany międy rokiem 1329 a 1389 jako kwintesencja katalońskiej kultury średniowiecza. Katedra Santa Maria del Mar to typowy przykład katalońskiego stylu gotyckiego w architekturze z jego wyjątkową czystością, inspirującą i masywną konstrukcją.

Znajdź swój nocleg już teraz!

Historia

Santa Maria del Mar datuje się na rok 998. Budynek, który można zobaczyć dzisiaj, postanowił stworzyć w 1324 roku arcybiskup Bernard Yulya, który objął patronat nad kościołem. Konstrukcję kościoła rozpoczęto 25 marca w 1329 roku, gdy pierwszy kamień został położony przez króla Alfonsa IV Łagodnego. Głównymi architektami byli Berenguer de Montagut i Ramon Despouy. Podczas konstruowania kościoła wszystkie gildie La Riberii były zaangażowane w to gigantyczne zadanie. Ściany, kaplice boczne i fasady skończono przed 1350 rokiem. W 1379 roku pożar zniszczył wiele ważnych elementów pracy. Ostatecznie jednak 3 listopada 1383 roku położono tam ostatni kamień, a 15 sierpnia 1384 konsekrowano kościół. W 1428 roku trzęsienie ziemi zniszczyło kilka okien na zachód kościoła. Obrazy i barokowy ołtarz spaliły się w 1936 roku, a Kaplicę Najświętszego Sakramentu, obok apsydy, dodano w XIX wieku.

Fasada

Fasada Santa Maria del Mar robi wrażenie masywnego i ciężkiego budynku, co jest sprzeczne z uczuciem odczuwanym wewnątrz. Trudno ocenić w całości ten wytwór architektoniczny, ale kościół otaczają wąskie ulice Dzielnicy Gotyckiej. Warto także dodać, że południowo-zachodnia wieża była skończona w roku 1496.

Wnętrze

To zaskakujące, że po wejściu do wnętrza kościoła wrażenie, iż jest on masywny i potężny, zmienia się natychmiast. Wewnątrz bowiem znajdują się przestrzeń i naturalne światło, które dociera przez wysokie okna i ośmiokątne kolumny. Wnętrze niemalże pozbawione jest tego ducha typowego dla wielkich gotyckich kościołów Barcelony.

Jeżeli chcesz odkryć starodawne miasto i zatrzymać się w pobliżu tego typu miejsc, zarezerwuj apartament w Dzielnicy Gotyckiej, gdzie możesz zamieszkać w Barcelonie w luksusie, jak również w komforcie i za korzystną cenę.

Godziny otwarcia:

Od poniedziałku do soboty: 9:00 – 13:30, 16:30 – 20:00
Niedziele i święta: 10.30 – 13:30, 16:30 – 2:00

Jak się tam dostać?

Umiejscowiony jest na Plaça Santa Maria na terenie La Ribera pomiędzy parkiem Ciutadella i Dzielnicą Gotycką. Najbliższa stacja metra to Jaume I (L4 – żółta).
Przystanki autobusowe: 17, 19, 40, 45
Przystanek autobusu turystycznego: Plaça de Palau

 

 

Zakwaterowanie w Barcelonie

Zobacz wszystkie

Scenariusz: xavi

xavi

Hello there! I love to travel, and Barcelona is a great city to live, thats why I decided to write about it and share my experiences!

miejsc-do-odwiedzenia kultura-pl miasto wszystko-o-barcelonie zwiedzanie-i-muzea

Noclegi Barcelona


Scroll To Top